Jak zamontować nowy wkład kominowy w remontowanym kominie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zamontować nowy wkład kominowy w remontowanym kominie?

Stare kominy budowane były głównie jako konstrukcje murowane. Zależnie od jakości cegieł oraz sposobu użytkowania urządzeń grzewczych, wymagają remontu, często polega on na montażu nowego wkładu kominowego.

Wkład wprowadza się od góry, poprzez montaż kolejnych odcinków rur. Wnętrze kanału powinno być oczyszczone z osadów. W miejscu podłączenia kotła należy najpierw rozkuć komin, aby umożliwić wprowadzenie trójnika oraz wyczystki z odprowadzeniem skroplin.

Rury w odcinkach najwygodniej wprowadzać przy użyciu sznura z dolną poprzeczką. Łącząc kolejne odcinki wkładu, opuszcza się go, cały czas trzymając napięty sznur.

Trzeba zwrócić uwagę na właściwy kierunek ustawienia kielichów - powinny być skierowane do góry, aby ewentualne skropliny nie wpływały w szczeliny na połączeniach.

Przewody elastyczne wprowadza się zaś przy użyciu sznura lub drutu pilotującego. Centrowanie wkładu wewnątrz kanału zapewnia rozetka osadzona na wylocie komina. Po połączeniu z trójnikiem i zamurowaniu rozkuć, wkład kominowy jest gotowy do użytku.

Jeżeli modernizacja komina wynika z konieczności dostosowania go do współpracy z kotłem gazowym, i zdecydowaliśmy się na zakup kotła z zamkniętą komorą spalania, istniejący kanał kominowy możemy wykorzystać do doprowadzania powietrza zewnętrznego (kotły te przystosowane są bowiem do współpracy z rurami powietrzno-spalinowymi).

Dostosowanie komina do odprowadzania spalin z kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania - schemat
Dostosowanie komina do odprowadzania spalin z kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania

W takim przypadku do kanału wstawiamy tylko jednościenny wkład (zwykle o średnicy 80 mm), a na wylocie z komina montujemy specjalną nasadę, umożliwiającą wlot powietrza i odprowadzanie spalin. Kocioł do komina podłączamy za pośrednictwem rury powietrzno-spalinowej, przy czym przewód spalinowy łączymy z wkładem kominowym, a rurę powietrzną osadzamy szczelnie w ściance komina.

Możliwe jest też inne rozwiązanie, wykorzystujące jednościenny wkład do komina - przy kotle należy zamontować specjalny adapter, rozdzielający doprowadzenie powietrza i odprowadzenie spalin. Na jego wyjściu rurę spalinową (wewnętrzną) podłączamy do wkładu kominowego, natomiast przewód powietrzny wyprowadzamy przez ścianę na zewnątrz domu.

Redaktor: Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: Didgeman / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Kominiorz

05 May 2022, 10:50

Lepiej to zostawić fachowca ile razy już poprawialiśmy po własnej robocie bo ktoś myślał taniej a nie daj Boże włożył kwasowke do pieca klasy 5 jeden sezon i sito. Chcoiaz są jeszcze idioci co do pieca na węgiel to stosują

Gość vvv

23 Jan 2014, 13:23

a co Pan proponuje w wypadku pieców kondensacyjnych ?

23 Jan 2014, 12:56

Takie małe "ale".Nie tyle dwuściennego jako systemowego, co komina "turbo" czyli dwuściennego z kanałem dymowym i zasysającym powietrze.Ale wiadomo o co Ci chodziło.

23 Jan 2014, 12:47

Cytat W takim przypadku do kanału wstawiamy tylko jednościenny wkład (zwykle o średnicy 80 mm), a na wylocie z komina montujemy specjalną nasadę, umożliwiającą wlot powietrza i odprowadzanie spalin Ja bym jednak radził użycie ...

Gość Uszczelnianiekominow Przybyła

23 Jan 2014, 10:59

Powiem tak opisana tutaj metoda jest "dość" dobra ale trochę takie chałupnictwo tak można włożyć wkłady i będą ok ale jest to lekka bandyterka i kombinatorka.Co chce powiedzieć o wkłada moja firma zajmuję sie wkładami i uszczelnianiem od lat i jedno co mogę powiedzieć jeśli ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!