Producenci pelletu mogą odetchnąć z ulgą! Spór o wiórki i zręby zażegnany

Producenci pelletu mogą odetchnąć z ulgą! Spór o wiórki i zręby zażegnany

Nowe rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie drewna energetycznego zmienia zasady wykorzystywania wiórów, trocin i zrębków na cele energetyczne. Zmiany te mogą mieć duże znaczenie dla przyszłości rynku biopaliw w Polsce i mają zakończyć spór między producentami branży drzewnej i biomasy a ministerstwem.

Nowe rozporządzenie, jak podaje Puls Biznesu, ma zakończy spór i przywrócić możliwość używania wiórów, trocin i zrębków na cele energetyczne. Ten surowiec wykorzystywany jest do produkcji pelletu drzewnego, który ostatnio stał się bardzo popularnym opałem w Polsce. Obecnie kotły na pellety są najczęściej sprzedawane i wybierane w miejsce starych kotłów węglowych. 

  • Nowa wersja rozporządzenia w sprawie drewna energetycznego przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
  • Wióry, trociny i zrębki będą mogły być wykorzystywane do produkcji biomasy na cele energetyczne. 
  • Rozporządzenie trafiło do Rządowego Centrum Legislacji z prośbą o rozpatrzenie.

Kontrowersje wokół wcześniejszego projektu 

2 lipca 2024 roku ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego. Wywołał on krytykę branży drzewnej zajmującej się produkcją drewna energetycznego i biomasy. Projekt rozporządzenia zakazywał używania do celów energetycznych pełnowartościowego drewna, zwłaszcza w piecach elektrowni. Ministerstwo klimatu zakazało też używania zrębek, wiórów i trocin do produkcji pelletu i palenia tym surowcem w kotłach ciepłowniczych. Główne ich zastosowanie miało służyć produkcji meblarskiej i producentów płyt drewnopochodnych.

Już 10 lat temu duża energetyka zaczęła zużywać biomasę, w tym pellety, żeby zmniejszyć wskaźniki emisji CO2. Kontrowersje wokół zakazu stosowania wiórów, trocin i zrębków wprowadziły wiele zamieszania, przyćmiewając pierwotne cele rozporządzenia. “W rezultacie zakaz dotyczyłby także m.in. produkcji pelletu do ogrzewania domów, którego bez trocin produkować się nie da" - informuje Puls Biznesu. 

Nowe rozporządzenie dotyczące drewna energetycznego - zmiany, które rozwiążą spór w branży biomasy i drzewnej

Puls Biznesu zapytał resort o oficjalność nowej wersji rozporządzenia. Ministerstwo klimatu odpowiedziało, że jest to ostateczny dokument, który trafił do Rządowego Centrum Legislacji celem dalszego rozpatrzenia.

Główne zmiany zaproponowane w najnowszej wersji rozporządzenia dotyczą wprowadzenia możliwości wykorzystywania wiórów, trocin i zrębków do celów energetycznych. Takie podejście może być przełomowe dla branży, zwłaszcza w kontekście produkcji biomasy, jak pellet drzewny. Dzięki temu rozwiązaniu, przemysł drzewny zyska większą elastyczność w wykorzystaniu odpadów drzewnych na cele energetyczne.

Zmiany te to wynik trudnych negocjacji i prób znalezienia kompromisu między ochroną zasobów leśnych a potrzebą zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na paliwa biomasy. W nowej wersji rozporządzenia uwagi branży drzewnej zostały uwzględnione, dzięki temu z ulgą mogą odetchnąć sektor drzewny i producenci pelletu.

Co to jest drewno energetyczne? Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska to surowiec drzewny o obniżonej wartości i cechach, które uniemożliwiają jego przemysłowe wykorzystanie.

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz