Kotły grzewcze - jaki wybrać do swojego domu? Poradnik 2024!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kotły grzewcze - jaki wybrać do swojego domu? Poradnik 2024!

W obliczu szybkich przemian technologicznych i ekologicznych na rynku urządzeń grzewczych, tradycyjne kotły wciąż trzymają palmę pierwszeństwa w polskich domach jako niezawodne źródła ciepła. Jakie są kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze, aby zapewnić ciepło i komfort, nie tracąc z oczu efektywności energetycznej i przepisów prawa?

aktualizacja: 2024-03-05 06:58:22

Od rodzaju paliwa, przez lokalne ograniczenia, aż po specyfikę instalacji w domu – przedstawiamy kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru wśród gazowych, węglowych, elektrycznych i innych rodzajów kotłów.

Odkryj, dlaczego pomimo ewolucji technologicznej, te tradycyjne urządzenia wciąż dominują na polskim rynku i jak wybrać model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

Kotły wciąż najpopularniejsze

Mimo dynamicznych zmian zachodzących na rynku urządzeń grzewczych, kotły wciąż pozostają najpopularniejszymi źródłami ciepła w naszym kraju. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Kotły grzewcze to bardzo zróżnicowana grupa produktów. Podstawowa cecha, jaką się różnią, to rodzaj spalanego przez nie paliwa. Wyróżniamy więc urządzenia gazowe (na gaz ziemny z sieci lub płynny z przydomowego zbiornika), na paliwa stałe (węgiel, pelety, drewno), elektryczne i olejowe (na olej opałowy).

W polskich domach najwięcej jest kotłów węglowych, ale jeśli chodzi o obecną sprzedaż, zdecydowany prym wiodą modele gazowe. Rośnie też zainteresowanie urządzeniami elektrycznymi, natomiast olejowe wybierane są przez niewielką liczbę klientów, dlatego nie będziemy się nimi zajmować w tym artykule.

Wybór rodzaju kotła tylko częściowo zależy od właściciela domu. Często zdarza się bowiem, że lokalne prawo zabrania używania niektórych ich rodzajów. Dotyczy to zazwyczaj urządzeń spalających paliwa stałe.

Kolejną kwestią jest dostęp do danego paliwa. W wielu miejscach w naszym kraju nie ma sieci gazu ziemnego (albo bardzo długo czeka się na przyłączenie do niej - jak poinformowała nas Polska Spółka Gazownictwa, w niektórych przypadkach może to trwać nawet blisko 10 miesięcy), więc choć spalające go urządzenia uchodzą za najwygodniejsze w użytkowaniu, nie mogą być przez wielu brane pod uwagę.

Z elektryfikacją nie ma takiego problemu, ale w konkretnym miejscu utrudniony może być przydział odpowiednio dużej mocy elektrycznej, aby korzystać z kotła na prąd. Od lokalnych uwarunkowań często zależą też koszty paliwa. Przykładowo na Śląsku, gdzie ceny węgla są najniższe, spalające go urządzenia cieszą się większym zainteresowaniem.

Trzeba też pamiętać, że nie w każdym domu da się łatwo zastosować dowolny kocioł. Niektóre rodzaje wymagają wydzielonej kotłowni czy określonego rodzaju komina i wentylacji. Oczywiście podczas projektowania budynku uwzględnia się rodzaj źródła ciepła i na tym etapie można zaplanować każdy rodzaj kotła (uwzględniając powyższe ograniczenia). Ale już w trakcie remontu zmiana źródła ciepła i związana z tym adaptacja budynku może się okazać zbyt trudna i kosztowna.

Dowiedz się więcej o kotłach na paliwa stałe ➡️ Kotły na paliwa stałe 5. klasy - wszystko, co musicie wiedzieć!

Redakcja BD
fot. otwierająca: BOSCH HOME COMFORT

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły