Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jak w małym domu zmieścić kocioł grzewczy?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak w małym domu zmieścić kocioł grzewczy?

Współczesna wizja jutra, to synergia zaspokajania potrzeb z dbałością o ekologię. Ma to przełożenie również na wybór miejsca do życia. W niewielkim domu można żyć lepiej, zostawiając jednocześnie po sobie mniejszy ślad węglowy. Kluczowa staje się nie wielkość, ale umiejętność zagospodarowania przestrzeni. W przypadku małych budynków jest to o tyle trudne, że każdy z nich musi funkcjonować samodzielnie, zapewniając użytkownikom właściwą temperaturę otoczenia, a także dostęp do zimnej i ciepłej wody. Jak w małej kubaturze zmieścić kocioł grzewczy?

aktualizacja: 2020-11-27 07:56:48

Technologia jutra

Problem związany z połączeniem kompaktowego pieca grzewczego z wydajnością i ekologią rozwiązała pleszewska firma KOMIZ. Bazując na latach doświadczeń w dziedzinie sterowników kotłów centralnego ogrzewania, a także wsłuchując się w uwagi płynące z rynku zarówno od producentów jak i użytkowników, zaprojektowała, wyprodukowała i opatentowała kotły grzewcze, którym niewielkie rozmiary nie przeszkadzają osiągać wydajność od 88 do ponad 90%. W efekcie opracowana została nowa konstrukcja kotła centralnego ogrzewania, który pozostał intuicyjnym w obsłudze kotłem z automatycznym podawaniem paliwa, bazującym jednak na innowacyjnych technologicznie rozwiązaniach. Choć kotły tej firmy są najmniejszymi tego typu urządzeniami na rynku, ich wielkość nie została osiągnięta kosztem wydajności. Doskonale sprawdzą się zatem w małych kotłowniach, znajdujących się w nowoczesnych domach, urzędach i instytucjach.

Co ważne, kotły firmy KOMIZ mają atesty najwyższej 5 klasy wg normy PN EN 303-5:2012, nie tylko w zakresie cieplno-emisyjnym, ale także bezpieczeństwa użytkowania. Już teraz spełniają też wymogi ekoprojektu UE 1189/2015, dążącego do znacznego zmniejszenia zużycia energii w fazie użytkowania i niskiej emisyjności zanieczyszczeń. To właśnie polepszenie jakości powietrza było głównym celem wprowadzenia tych kotłów na rynek. W takich urządzeniach ekologia idzie w parze z wysoką sprawnością narzędzi grzewczych, co wynika z zastosowania zaawansowanej technologii. Ma ona również niebagatelny wpływ na łatwość obsługi i wydajność kotłów.

- W naszych kotłach grzewczych wyeliminowane zostało palenisko retortowe, zmodernizowany został ślimak podający, co w znacznym stopniu ograniczyło awaryjność takiego urządzenia - zdradzają przedstawiciele firmy KOMIZ. - Doświadczenie w dziedzinie sterowania procesami spalania pozwoliło wyposażyć nasze produkty w najlepszy w tej chwili sterowniki z algorytmem PID.

Firma KOMIZ oferuje dwa typy kompaktowych kotłów: Sztoker + i Sztoker bio.

Sztoker+ przeznaczony jest do spalania ekogroszku i występuje w mocach od 8 do 100 KW. Zachodzące w nim procesy spalania paliwa charakteryzują się bardzo niską emisją szkodliwych związków i pyłów.

Z kolei Sztoker bio, w mocach 8 - 35 kW, to stalowy kocioł z zapalarką i automatycznym palnikiem przystosowany do spalania sprasowanej biomasy w postaci peletu drzewnego. Przeznaczony jest do wodnych instalacji centralnego ogrzewania a jego sprawność przekracza 91%.

Oba typy kotłów można stosować do przygotowania ciepłej wody w układach centralnego ogrzewania do temperatury na wyjściu z kotła nie przekraczającej 85 ℃. Urządzenia mogą być montowane w instalacjach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej zarówno w układach grawitacyjnych, jak i w obiegach wymuszonych tzw. pompowych. 

Pieniądze nie pójdą z dymem

Nie ma się co oszukiwać, poza myśleniem proekologicznym, ważna jest również strona ekonomiczna. Nowoczesne kotły 5 klasy optymalizują proces spalania, a co za tym idzie, pozwalają oszczędzić pieniądze przeznaczane na paliwo (ekogroszek bądź pelet).

Warto również pamiętać, że na zakup takiego ekologicznego urządzenia można otrzymać dofinansowanie z któregoś z dostępnych obecnie programów, takich jak m.in. "Czyste powietrze". 

 

Logo Komiz
komiz.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje