Jednofunkcyjny kocioł na gaz płynny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jednofunkcyjny kocioł na gaz płynny

Monterzy ulokowali regulator pokojowy w salonie na ścianie, na którą nigdy nie pada słońce, ale znajdującej się nieopodal kominka. Radzimy nie stosować regulatorów bezprzewodowych, które często przekłamują parametry temperaturowe. - mówią Agnieszka i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują kocioł od 3 lat.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 160 m2. Ściany z pustaków ceramicznych 24 cm i styropianu 15 cm; dach ocieplony wełną mineralną o gr. 25 cm. Komin wymurowany z cegły ceramicznej, z wkładem ze stali nierdzewnej. Kotłownia 6 m2.

 

Charakterystyka kotła: wiszący, kondensacyjny, jednofunkcyjny, moc 6,5–28 kW, sprawność do 110,3%. Kocioł współpracuje z płaskimi kolektorami słonecznymi, buforem c.w.u. o poj. 300 l, instalacją c.o., wodnym ogrzewaniem podłogowym (70% powierzchni domu) i aluminiowymi grzejnikami naściennymi.

 

Automatyka i sterowanie: posługujemy się tylko elektronicznym termostatem na kotle gazowym oraz regulatorem pokojowym. Najczęściej wykorzystujemy najniższe fabryczne ustawienia na kotle. Monterzy instalacji grzewczej i solarnej uznali, że regulator pogodowy nie jest potrzebny. My nie jesteśmy tego do końca pewni, bo mamy kocioł kondensacyjny i podłogówkę.

 

Paliwo: gaz płynny.

 

Gwarancja: 3 lata, z możliwością przedłużenia do 5 lat (pod warunkiem serwisowania w firmie, która montowała kocioł).

Zgrabny wiszący kocioł gazowy nie zajął dużo miejsca w małej kotłowni (6 m2) Dostęp do wnętrza kotła jest łatwy

Decyzja: na naszym terenie nie ma gazu z sieci, dlatego dom ogrzewamy kominkiem (bez DGP) oraz gazem płynnym. Zadając sobie sprawę z przyszłych wysokich kosztów korzystania z gazu płynnego, od razu staraliśmy się je zminimalizować. W prawie całym domu ułożyliśmy ogrzewanie podłogowe i zastosowaliśmy, sprawniejszy od zwykłego, kocioł kondensacyjny.

 

Żeby nie ogrzewać gazem przez cały rok wody użytkowej, na dachu od strony południa zamontowaliśmy płaskie kolektory słoneczne. Dzięki nim przez 7–8 miesięcy prawie zupełnie nie używamy drogiego gazu. Dobierając urządzenia sami, od razu chcieliśmy mieć kocioł kondensacyjny i kolektory słoneczne, jednak ich modele i oprzyrządowanie wskazali instalatorzy z firmy dostarczającej nam gaz płynny.

 

Zaproponowali nam cały komplet urządzeń i usługę monterską w promocyjnej cenie. Była zachęcająca, bo obniżała rzeczywiste koszty aż o 3500 zł, ale od razu sprawdziliśmy jakość proponowanych urządzeń włoskiego producenta. Okazało się, że nie należą do wyrobów z najwyższej półki, ale mają dobre parametry i są zrobione z dobrej jakości materiałów. Dopiero wtedy zdecydowaliśmy się na zakup. W przyszłości, po zbudowaniu sieci gazu ziemnego, zamierzamy przejść na tańsze paliwo. W kotle gazowym zmienimy wtedy dysze, ale to nie jest droga i trudna operacja.

Rozbudowany panel sterujący na kotle kondensacyjnym Regulator pokojowy zapewnia wielofunkcyjne sterowanie temperaturą w domu

Jednofunkcyjny kocioł na gaz płynny - porady i przestrogi:

  • System grzewczy działa bezobsługowo i bezawaryjnie. Jedynie na początku z winy montera, który nieprawidłowo osadził jakiś filtr, pojawiły się problemy, które zniknęły po usunięciu usterki. Stosunek jakości kotła do jego ceny oceniamy jako bardzo dobry. Monterzy od razu zapewniali, że jeżeli nie zależy nam na pokazywaniu znajomym, że stać nas na drogie systemy od markowych producentów, spokojnie wystarczy nam zaproponowany zestaw. Serwis też jest łatwo dostępny i niedrogi.

     

  • Monterzy ulokowali regulator pokojowy w salonie na ścianie, na którą nigdy nie pada słońce, ale znajdującej się nieopodal kominka. Przestrzeń jest otwarta i duża, więc nie musimy przesuwać regulatora. Poddasze się nie wychładza po wyłączeniu kotła, ponieważ ciepło grawitacyjnie płynie na górę przez centralnie położoną klatkę schodową. Radzimy jednak nie stosować regulatorów bezprzewodowych, które często przekłamują parametry temperaturowe. Regulator przewodowy warto założyć przed otynkowaniem ścian!

     

  • Agnieszka: "mąż nie miał czasu na szczegółowe rozgryzienie instrukcji sterowania ogrzewaniem. Pierwsze ustawienia na kotle i regulatorze naniósł monter, a dopracowałam je potem sama. Do sterowania temperatury wody użytkowej służy regulator na kotle gazowym oraz sterownik na instalacji solarnej. Temperaturę na kotle ustaliłam na 40°C. Temperaturą we wnętrzach, po ustawieniu na kotle gazowym 60°C, steruję w zasadzie tylko regulatorem pokojowym. Rozdzieliłam wartości temperatury na dzień i noc. Od 7:00 do 23:00 utrzymuję 21°C, w nocy 19°C. Mamy małe dzieci, więc w domu musi być komfortowe ciepło, ale bez przegrzewania. Tylko doraźnie zmieniam te ustawienia".

Jednofunkcyjny kocioł na gaz płynny - koszty:

Koszty zakupu i montażu: cały system grzewczy i solarny 20 100 zł (bez rabatu wyniósłby 23 600 zł).

 

Koszty roczne ogrzewania i przygotowania c.w.u.: gaz płynny 8000 zł, drewno 1500 zł. Coroczny przegląd kotła to wydatek 100 zł.

Regulator przy buforze c.w.u. Bufor c.w.u. o poj. 300 l połączony jest z instalacją solarną

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Kol

17 Wrz 2020, 20:24

Jakaś porażka...bardzo drogo

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje