Straciłam 1700 zł, bo zdecydowałam się na pompę ciepła!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Straciłam 1700 zł, bo zdecydowałam się na pompę ciepła!

Kupiłam prefabrykowane zestawy kominowe, przeznaczone do konkretnych funkcji i postawiłam zgodnie ze wskazaniem z gotowego projektu domu. Pomyliłam się jednak o... komin dymowy w kotłowni i niepotrzebnie wydałam 1700 zł - mówi Mira, Czytelniczka Budujemy Dom, która kominy użytkuje od 2015 r.

Dom: murowany, parterowy z garażem, pow. 93 m2. Ogrzewany gruntową pompą ciepła i wkładem kominkowym. Wentylacja grawitacyjna.

Kominy:

 • 2 ceramiczne, prefabrykowane, o wysokości 7,5 m. 
 • W kotłowni - zgrupowane 4 kanały wentylacyjne i 1 dymowy (miał współpracować z kotłem na paliwa stałe). 
 • W salonie - 1 komin dymowy (220 mm), współpracujący z wkładem kominkowym, oraz 5 wentylacyjnych. Oddzielnie kanał odpowietrzający instalację kanalizacji. 
 • Lokalizacja w środku budynku.

Decyzja: nie mam przekonania do murowanych kominów, bo słyszałam, jakie ludzie mają problemy ze źle wykonanymi, np. z niedobrym ciągiem. Kupiłam prefabrykowane zestawy kominowe, przeznaczone do konkretnych funkcji i postawiłam zgodnie ze wskazaniem z gotowego projektu domu. Nie chciałam niczego zmieniać, żeby nie narobić sobie kłopotów.

Pomyliłam się jednak o... komin dymowy w kotłowni i niepotrzebnie wydałam 1700 zł. Stało się tak, ponieważ na początku myślałam, że będę ogrzewać dom kotłem na paliwa stałe, lecz rzutem na taśmę zamontowałam gruntową pompę ciepła z pionowymi kolektorami dolnymi. Kanał dymowy stoi nieużywany!

Wyczystkę przy kominku umieszczono na bocznej ścianie komina
Wyczystkę przy kominku umieszczono na bocznej ścianie komina. Jest łatwo dostępna

Prefabrykowane zestawy kominowe - rady i przestrogi:

 • Systemowe kominy rosły jak na drożdżach. Dla mnie najważniejszą ich cechą jest bezpieczeństwo domowników i długa gwarancja. Są to rzeczywiście profesjonalne wyroby. Ciąg jest doskonały, dlatego nie musiałam dodawać specjalnych nasad kominiarskich.

  Surowe elementy prefabrykowane nie wyglądają ładnie, więc nad dachem kazałam je otynkować marmolitem na kominy, w kolorze jak na podmurówce domu. Mam nadzieję, że takie wykończenie nie zabrudzi się i nie zacznie kruszyć. Szczyty kominów dekarze obrobili ocynkowaną blachą. Dobrze uszczelnili blachą styk komina z dachem, nic nie kapie na strych.

  Na dole kanałów dymowych, oczywiście, znajdują się wyczystki. Używam jedynie tej przy kominku, ale mało w nim palę, dlatego jeszcze się nie zapełniła sadzą. Mam do niej bardzo łatwy dostęp z korytarza, jest przy bocznej ścianie komina. Jest widoczna, więc kupiłam ładną oprawę z drzwiczkami ze stali nierdzewnej.

 • Kominiarz nakazał mi palenie w kominku tylko suchym drewnem. Dopilnowałam, żeby rura wychodząca z wkładu kominkowego była długa i wcięta do komina możliwie wysoko, wtedy oddaje więcej ciepła. Obudowę kominka zrobiłam z ognioodpornych płyt g-k, ale od strony spiżarni niczym nie osłoniłam komina i niepotrzebnie przedostaje się tu trochę ciepła. Muszę obłożyć go np. wełną mineralną.

Prefabrykowane zestawy kominowe - koszty:

 • 2 kominy prefabrykowane każdy za ok. 1700 zł; 
 • robocizna łącznie 800 zł.
Oprawę i drzwiczki wyczystki wykonano z estetycznej stali nierdzewnej
Oprawę i drzwiczki wyczystki wykonano z estetycznej stali nierdzewnej

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Prefabrykowane ceramiczne kominy nad połacią dachu otynkowano marmolitem.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

09 Cze 2018, 08:00

12 godzin temu, uroboros napisał:   Nie wiem o co chodzi, ale napisałem , a coooo... O nieeeee,... to by było za proste jak na Ciebie. Ty wiesz i zarazem nie wiesz.

time image

Gość

08 Cze 2018, 18:58

5 godzin temu, demo napisał: po co ktoś miałby ucinać systemową rurę prefabrykowaną Bo jest np za długa i wystaje z komina... 5 godzin temu, demo napisał: może sam nie wiesz o czym piszesz Nie wiem o co chodzi, ale napisałem , a coooo...

time image

08 Cze 2018, 13:28

3 godziny temu, uroboros napisał: Może jest w nim bardziej laminarny przepływ spalin, może mniej "hamulców" przepływu (gładkie powierzchnie), może większa długość - przecież nie utniesz systemowej rury - przewodu poprawia ciąg, może odpowiednia reklama... Może ...

time image

08 Cze 2018, 12:13

taki piec gazowy kondensacyjny ma przecież wymuszony wyrzut spalin.

time image

08 Cze 2018, 09:53

Są "kominy" systemowe "elewacyjne": Pod warunkiem:

Ja nawiązuję do kotła gazowego z takim system dopływu powietrza/usuwania spalin a nie do tłumika samochodowego

time image

Gość

08 Cze 2018, 09:28

Może jest w nim bardziej laminarny przepływ spalin, może mniej "hamulców" przepływu (gładkie powierzchnie), może większa długość - przecież nie utniesz systemowej rury - przewodu poprawia ciąg, może odpowiednia reklama... 2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne ...

time image

08 Cze 2018, 07:14

Ciekawe skąd to przekonanie o lepszym ciągu komina systemowego. Pierwsze słyszę, wszystko inne tak ale że niby poprawia ciąg.

Rura w rurze chyba bo inaczej bez komina się nie da. Świadomość w Narodzie wzrasta. Zawsze to alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań. Ustawodawcy sami to zmienią - zaczną naciskać na EKO, na rynku zostaną jedynie kotły gazowe i to te nowoczesne, może jeszcze obronią się pelleciaki. ...

time image

07 Cze 2018, 20:07

Ja mam dom bez komina. piec gazowy i reku przez ścianę.

Widoku domu bez komina chyba się nie doczekam Chociaż często słyszy się takie opinie, że przy nowoczesnych źródłach ciepła komin jest zbędnym wydatkiem, sprawę wentylacji można załatwić przez rekuperator lub wyrzutnie. Dziwi mnie tylko tak wielka zmiana planów - z kotła ...

time image

Gość KAJ

07 Cze 2018, 09:52

Strata pieniędzy a niepotrzebne ich wydanie to jednak różnica - to po pierwsze. Po drugie ta pani robiła to w pełni świadomie "Nie chciałam niczego zmieniać, żeby nie narobić sobie kłopotów." Poza tym z artykułu można wywnioskować, że kominy mogły stać wcześniej niż decyzja ...

time image

06 Cze 2018, 14:47

A zamontowałaby WM to nie musiałaby robić żadnych kominów, poza kominkiem.

Przeczytaj artykuł, nie kończ lektury na samym tytule. Masz przecież lead wytłuszczony a tu już nasuwają się inne wnioski, niż Twój.

time image

Gość Konrad

06 Cze 2018, 08:54

Super tytuł! Wychodzi z niego, że winą za starty finansowe użytkownik obciąża zakupioną pompę ciepła a nie własną nierozwagę. Przy odrobinie złych chęci możnaby zrozumieć tytuł jako zniechęcanie do montowania pomp ciepła.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA