Straciłam 1700 zł, bo zdecydowałam się na pompę ciepła!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Straciłam 1700 zł, bo zdecydowałam się na pompę ciepła!

Kupiłam prefabrykowane zestawy kominowe, przeznaczone do konkretnych funkcji i postawiłam zgodnie ze wskazaniem z gotowego projektu domu. Pomyliłam się jednak o... komin dymowy w kotłowni i niepotrzebnie wydałam 1700 zł - mówi Mira, Czytelniczka Budujemy Dom, która kominy użytkuje od 2015 r.

aktualizacja: 2018-05-07 08:37:43

Dom: murowany, parterowy z garażem, pow. 93 m2. Ogrzewany gruntową pompą ciepła i wkładem kominkowym. Wentylacja grawitacyjna.

Kominy:

 • 2 ceramiczne, prefabrykowane, o wysokości 7,5 m. 
 • W kotłowni - zgrupowane 4 kanały wentylacyjne i 1 dymowy (miał współpracować z kotłem na paliwa stałe). 
 • W salonie - 1 komin dymowy (220 mm), współpracujący z wkładem kominkowym, oraz 5 wentylacyjnych. Oddzielnie kanał odpowietrzający instalację kanalizacji. 
 • Lokalizacja w środku budynku.

Decyzja: nie mam przekonania do murowanych kominów, bo słyszałam, jakie ludzie mają problemy ze źle wykonanymi, np. z niedobrym ciągiem. Kupiłam prefabrykowane zestawy kominowe, przeznaczone do konkretnych funkcji i postawiłam zgodnie ze wskazaniem z gotowego projektu domu. Nie chciałam niczego zmieniać, żeby nie narobić sobie kłopotów.

Pomyliłam się jednak o... komin dymowy w kotłowni i niepotrzebnie wydałam 1700 zł. Stało się tak, ponieważ na początku myślałam, że będę ogrzewać dom kotłem na paliwa stałe, lecz rzutem na taśmę zamontowałam gruntową pompę ciepła z pionowymi kolektorami dolnymi. Kanał dymowy stoi nieużywany!

Wyczystkę przy kominku umieszczono na bocznej ścianie komina
Wyczystkę przy kominku umieszczono na bocznej ścianie komina. Jest łatwo dostępna

Prefabrykowane zestawy kominowe - rady i przestrogi:

 • Systemowe kominy rosły jak na drożdżach. Dla mnie najważniejszą ich cechą jest bezpieczeństwo domowników i długa gwarancja. Są to rzeczywiście profesjonalne wyroby. Ciąg jest doskonały, dlatego nie musiałam dodawać specjalnych nasad kominiarskich.

  Surowe elementy prefabrykowane nie wyglądają ładnie, więc nad dachem kazałam je otynkować marmolitem na kominy, w kolorze jak na podmurówce domu. Mam nadzieję, że takie wykończenie nie zabrudzi się i nie zacznie kruszyć. Szczyty kominów dekarze obrobili ocynkowaną blachą. Dobrze uszczelnili blachą styk komina z dachem, nic nie kapie na strych.

  Na dole kanałów dymowych, oczywiście, znajdują się wyczystki. Używam jedynie tej przy kominku, ale mało w nim palę, dlatego jeszcze się nie zapełniła sadzą. Mam do niej bardzo łatwy dostęp z korytarza, jest przy bocznej ścianie komina. Jest widoczna, więc kupiłam ładną oprawę z drzwiczkami ze stali nierdzewnej.

 • Kominiarz nakazał mi palenie w kominku tylko suchym drewnem. Dopilnowałam, żeby rura wychodząca z wkładu kominkowego była długa i wcięta do komina możliwie wysoko, wtedy oddaje więcej ciepła. Obudowę kominka zrobiłam z ognioodpornych płyt g-k, ale od strony spiżarni niczym nie osłoniłam komina i niepotrzebnie przedostaje się tu trochę ciepła. Muszę obłożyć go np. wełną mineralną.

Prefabrykowane zestawy kominowe - koszty:

 • 2 kominy prefabrykowane każdy za ok. 1700 zł; 
 • robocizna łącznie 800 zł.
Oprawę i drzwiczki wyczystki wykonano z estetycznej stali nierdzewnej
Oprawę i drzwiczki wyczystki wykonano z estetycznej stali nierdzewnej

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Prefabrykowane ceramiczne kominy nad połacią dachu otynkowano marmolitem.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

09 Cze 2018, 08:00

12 godzin temu, uroboros napisał:   Nie wiem o co chodzi, ale napisałem , a coooo... O nieeeee,... to by było za proste jak na Ciebie. Ty wiesz i zarazem nie wiesz.

time image

08 Cze 2018, 18:58

5 godzin temu, demo napisał: po co ktoś miałby ucinać systemową rurę prefabrykowaną Bo jest np za długa i wystaje z komina... 5 godzin temu, demo napisał: może sam nie wiesz o czym piszesz Nie wiem o co chodzi, ale napisałem , a coooo...

time image

08 Cze 2018, 13:28

3 godziny temu, uroboros napisał: Może jest w nim bardziej laminarny przepływ spalin, może mniej "hamulców" przepływu (gładkie powierzchnie), może większa długość - przecież nie utniesz systemowej rury - przewodu poprawia ciąg, może odpowiednia reklama... Może ...

time image

08 Cze 2018, 12:13

taki piec gazowy kondensacyjny ma przecież wymuszony wyrzut spalin.

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny