Dzielone drzwiczki w kominku to ogromna wygoda!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dzielone drzwiczki w kominku to ogromna wygoda!

Z samego wkładu jestem zadowolona. Wygodne są szczególnie dzielone drzwiczki, o dwóch krótkich skrzydłach. Łatwiej się nimi operuje, w porównaniu z jednym dużym skrzydłem rozwieranym na bok. Radzę jednak uważać przy ładowaniu drewna - mówi Gienia, Czytelniczka Budujemy Dom, która kominek z grawitacyjnym rozprowadzaniem ciepła użytkuje od 2000 r.

aktualizacja: 2019-02-06 10:32:11

Dom: w konstrukcji szkieletu drewnianego, parterowy, pow. 105 m2. Ogrzewany kominkiem i kotłem na gaz z sieci. Wentylacja grawitacyjna.

Kominek:

 • Żeliwny wkład z komorą wyłożoną szamotem, moc 12 kW, sprawność do 76%. 
 • Obudowa – zimna i gorąca. 
 • Komin z kanałem dymowym – murowany, o śr. 200 mm, z wkładem ceramicznym. 
 • Kanał nawiewny – z PVC, przekrój 150 mm. 
 • Paliwo – mieszane drewno drzew liściastych. 
 • Kominek używany do – ogrzewania domu. 
 • Lokalizacja – w salonie, w centrum budynku.

Decyzja: odkąd przeszłam na emeryturę, ogrzewam dom głównie kominkiem, a kocioł gazowy wykorzystuję tylko do dogrzania oranżerii w okresie silnych mrozów oraz podgrzania wody użytkowej. Mój brat produkował kiedyś żeliwne kominki i z synami montował je u klientów, więc dobrał dla mnie model i pokierował pracami. Specjalnie na potrzeby kominka wymurowałam z rozbiórkowej cegły ceramicznej krótkie ścianki dzielące przestrzeń dzienną od prywatnej. U ich zbiegu, na betonowym postumencie, brat zamontował wkład i obudowę.

Żeliwny wkład kominkowy
Żeliwny wkład celowo zaopatrzono w grawitacyjny sposób rozprowadzania ciepła, żeby pracował bez prądu.

Kominek z dzielonymi drzwiczkami - rady i przestrogi:

 • Po kilku pierwszych latach użytkowania kominka nie byłam do końca zadowolona z obudowy. Poprosiłam brata o modernizację. Polegała na domurowaniu z cegły ceramicznej narożnika i połączeniu nim istniejących ścianek działowych oraz na poprowadzeniu, wewnątrz powiększonej obudowy, dłuższej rury spalinowej. Wcześniej nie było "ciepłego" narożnika z cegieł, tylko obudowa z płyt g-k. Przylegające do niej ściany, co prawda, nagrzewały się od gorącego powietrza, ale to było za mało. Teraz jest o niebo lepiej.

  W sercu domu utworzył się duży akumulator ciepła – żałuję jednak, że nie było mnie stać na cegłę klinkierową albo szamotową. Oprawiliśmy w nim dwie kratki – przez dolną do wnętrza obudowy zasysa się zimniejsze powietrze zalegające przy podłodze, przez drugą – gorące wydostaje się spod obudowy kominka i kieruje w stronę łazienki i sypialni. Przeszklone drzwiczki i kratka z przodu przekazują gorące powietrze do strefy dziennej i oranżerii. Szybkiemu ogrzaniu domu sprzyja lokalizacja kominka w samym jego środku. Wszędzie jest ciepło, nawet do 24°C.

 • Z samego wkładu jestem zadowolona. Daje radę już 18 lat. Wygodne są szczególnie dzielone drzwiczki, o dwóch krótkich skrzydłach. Łatwiej się nimi operuje, w porównaniu z jednym dużym skrzydłem rozwieranym na bok. Radzę jednak uważać przy ładowaniu drewna. Pewnie dokładając polan, uderzyłam nimi tylną płytę szamotową. Pękła i muszę ją wymienić. Rok temu brat założył nowe uszczelki wokół drzwiczek, kupiłam je w hipermarkecie. Popiół wyjmuję z szuflady raz w tygodniu i rozsypuję na pryzmie kompostowej. Jest czysty, bo palę drewnem drzew liściastych, grabem, olchą, brzozą. Szybę myję specjalnymi preparatami.

Kominek z dzielonymi drzwiczkami - koszty:

 • wkład 4000 zł, materiały 500 zł, robocizna własna; 
 • użytkowanie – drewno 12 mp. × 150 zł/mp.; czyszczenie komina 180 zł.
Tylna część obudowy kominka
Tylną część obudowy kominka tworzy narożnik wymurowany z cegły ceramicznej. Osadzono w nim dwie duże kratki, ułatwiające cyrkulację gorącego powietrza.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż pieca wolno stojącego Jøtul F 373 Advance
Montaż pieca wolno stojącego Jøtul F 373 Advance
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny