Dzielone drzwiczki w kominku to ogromna wygoda!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dzielone drzwiczki w kominku to ogromna wygoda!

Z samego wkładu jestem zadowolona. Wygodne są szczególnie dzielone drzwiczki, o dwóch krótkich skrzydłach. Łatwiej się nimi operuje, w porównaniu z jednym dużym skrzydłem rozwieranym na bok. Radzę jednak uważać przy ładowaniu drewna - mówi Gienia, Czytelniczka Budujemy Dom, która kominek z grawitacyjnym rozprowadzaniem ciepła użytkuje od 2000 r.

Dom: w konstrukcji szkieletu drewnianego, parterowy, pow. 105 m2. Ogrzewany kominkiem i kotłem na gaz z sieci. Wentylacja grawitacyjna.

Kominek:

 • Żeliwny wkład z komorą wyłożoną szamotem, moc 12 kW, sprawność do 76%. 
 • Obudowa - zimna i gorąca. 
 • Komin z kanałem dymowym - murowany, o śr. 200 mm, z wkładem ceramicznym. 
 • Kanał nawiewny - z PVC, przekrój 150 mm. 
 • Paliwo - mieszane drewno drzew liściastych. 
 • Kominek używany do - ogrzewania domu. 
 • Lokalizacja - w salonie, w centrum budynku.

Decyzja: odkąd przeszłam na emeryturę, ogrzewam dom głównie kominkiem, a kocioł gazowy wykorzystuję tylko do dogrzania oranżerii w okresie silnych mrozów oraz podgrzania wody użytkowej. Mój brat produkował kiedyś żeliwne kominki i z synami montował je u klientów, więc dobrał dla mnie model i pokierował pracami. Specjalnie na potrzeby kominka wymurowałam z rozbiórkowej cegły ceramicznej krótkie ścianki dzielące przestrzeń dzienną od prywatnej. U ich zbiegu, na betonowym postumencie, brat zamontował wkład i obudowę.

Żeliwny wkład kominkowy
Żeliwny wkład celowo zaopatrzono w grawitacyjny sposób rozprowadzania ciepła, żeby pracował bez prądu.

Kominek z dzielonymi drzwiczkami - rady i przestrogi:

 • Po kilku pierwszych latach użytkowania kominka nie byłam do końca zadowolona z obudowy. Poprosiłam brata o modernizację. Polegała na domurowaniu z cegły ceramicznej narożnika i połączeniu nim istniejących ścianek działowych oraz na poprowadzeniu, wewnątrz powiększonej obudowy, dłuższej rury spalinowej. Wcześniej nie było "ciepłego" narożnika z cegieł, tylko obudowa z płyt g-k. Przylegające do niej ściany, co prawda, nagrzewały się od gorącego powietrza, ale to było za mało. Teraz jest o niebo lepiej.

  W sercu domu utworzył się duży akumulator ciepła - żałuję jednak, że nie było mnie stać na cegłę klinkierową albo szamotową. Oprawiliśmy w nim dwie kratki - przez dolną do wnętrza obudowy zasysa się zimniejsze powietrze zalegające przy podłodze, przez drugą - gorące wydostaje się spod obudowy kominka i kieruje w stronę łazienki i sypialni. Przeszklone drzwiczki i kratka z przodu przekazują gorące powietrze do strefy dziennej i oranżerii. Szybkiemu ogrzaniu domu sprzyja lokalizacja kominka w samym jego środku. Wszędzie jest ciepło, nawet do 24°C.

 • Z samego wkładu jestem zadowolona. Daje radę już 18 lat. Wygodne są szczególnie dzielone drzwiczki, o dwóch krótkich skrzydłach. Łatwiej się nimi operuje, w porównaniu z jednym dużym skrzydłem rozwieranym na bok. Radzę jednak uważać przy ładowaniu drewna. Pewnie dokładając polan, uderzyłam nimi tylną płytę szamotową. Pękła i muszę ją wymienić. Rok temu brat założył nowe uszczelki wokół drzwiczek, kupiłam je w hipermarkecie. Popiół wyjmuję z szuflady raz w tygodniu i rozsypuję na pryzmie kompostowej. Jest czysty, bo palę drewnem drzew liściastych, grabem, olchą, brzozą. Szybę myję specjalnymi preparatami.
Tylna część obudowy kominka
Tylną część obudowy kominka tworzy narożnik wymurowany z cegły ceramicznej. Osadzono w nim dwie duże kratki, ułatwiające cyrkulację gorącego powietrza.

Koszty kominka z dzielonymi drzwiczkami:

 • wkład 4000 zł, materiały 500 zł, robocizna własna; 
 • użytkowanie - drewno 12 mp. × 150 zł/mp.; czyszczenie komina 180 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje