Kominki - doświadczenia użytkowników (Jolanta)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kominki - doświadczenia użytkowników (Jolanta)

Ogrzewanie domu drewnem nie jest ani wygodne, ani tanie. Dawniej za 1 m3 drewna płaciłam 70 zł, a obecnie - 200 zł. - mówi Jolanta, czytelniczka Budujemy Dom.

Dom: 57 m2, drewniany, parterowy, ogrzewany kotłem gazowym i wkładem kominkowym z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła.

 

Parametry kominka: Norweski wkład kominkowy Dovre z narożną szybą, moc 17 kW.

 

Decyzja: Kiedy dom był letniakiem, zbudowałam tradycyjny otwarty kominek. Nie dawał wiele ciepła, a otwarte palenisko było niebezpieczne dla drewnianego domu. Po przeprowadzce na stałe zamontowałam listwy elektryczne. Zajmowały sporo miejsca na ścianach i były kosztowne w eksploatacji (3000 zł rocznie przy temperaturze wnętrz 18°C).

 

Za drogo i za zimno – stwierdziłam i po kilku latach pozbyłam się ich (pozostawiłam tylko w łazience i sypialni na doraźne grzanie). W palenisku kominka zainstalowałam żeliwny wkład, ale bez systemu DGP, ze względu na małą powierzchnię domu. Wnętrza dzienne są połączone i ciepłe, a do sypialni i łazienki wystarczy otworzyć drzwi.

Wkład z narożną szybą ogrzewa połączone wnętrza dzienne, a po otwarciu drzwi – również sypialnię i łazienkę. Ciepłe powietrze wydostaje się z obudowy kominka (z płyt k-g) grawitacyjnie poprzez kratki, znajdujące się z kilku stron obudowy Po uszczelnieniu drzwiczek wkładu drewno uzupełnia się 3–4 razy na dobę
Wkład z narożną szybą ogrzewa połączone wnętrza dzienne, a po otwarciu drzwi – również sypialnię i łazienkę. Ciepłe powietrze wydostaje się z obudowy kominka (z płyt k-g) grawitacyjnie poprzez kratki, znajdujące się z kilku stron obudowy Po uszczelnieniu drzwiczek wkładu drewno uzupełnia się 3–4 razy na dobę

Porady i przestrogi:

  • Montaż kominka zleciłam sprzedawcy, ponieważ zależało mi na gwarancji i naprawach. Przydało się to wkrótce, kiedy trzeba było uszczelnić drzwi wkładu. Na początku wkład utrzymywał ogień krótko, więc musiałam często dokładać drewna. Przeprowadziłam test kartki papieru – mogłam ją luźno przesuwać. Po oszlifowaniu drzwi i wymianie uszczelki, problemy ustały. Drewno dokładam 3–4 razy na dobę.

     

  • Należy kilka razy w roku czyścić komin. Na początku czyściłam go tylko raz i zapaliły mi się sadze. Stało się to na skutek spalania niewysuszonego drewna grabowego (takie mi sprzedano). Przestraszyłam się, ponieważ dom budowałam w 1982 roku i miałam tradycyjnie wymurowany komin z cegły. Na szczęście nie popękał. Kiedy stało się to kolejny raz, mimo iż czyściłam komin i paliłam suchym drewnem, zdecydowałam się umieścić w kominie stalową rurę. Sprawdziła się.

     

  • Ogrzewanie kominkowe domu nie jest ani wygodne, ani tanie. Dawniej za 1 m3 drewna płaciłam 70 zł, a obecnie – 200 zł. Przed emeryturą przyłączyłam więc dom do sieci gazu ziemnego. To był znakomity krok. Na gazowe c.o. wydałam 9000 zł. Dawniej w okresie grzewczym zużywałam 6 m3 drewna, obecnie połowę.

Koszty: wkład kominkowy Dovre – 2400 zł, razem z montażem – 4000 zł, zamontowanie w kominie stalowej rury o długości 6 m – 1100 zł.

W wolno stojącej komórce przechowuje się drewno (zajmuje 1/3 powierzchni) W wolno stojącej komórce przechowuje się drewno (zajmuje 1/3 powierzchni)

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny