Kominki - doświadczenia użytkowników (Wojtek)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kominki - doświadczenia użytkowników (Wojtek)

Żałuję, że nie wykonałem odprowadzenia do komina za pośrednictwem szamotowych kształtek akumulujących ciepło spalin - mówi Wojtek, członek Klubu Budujących Dom.

Aparat nawiewny z filtrem powietrza i baypassem
Aparat nawiewny z filtrem powietrza i baypassem

Dom: 170 m2, murowany, z poddaszem, ogrzewany kotłem gazowym oraz wkładem kominkowym z systemem DGP na parterze i poddaszu.

 

Parametry kominka: Wkład narożny Varm FP 780/560 o mocy 15 kW, spawany z płyt stalowych, wnętrze wyłożone cegłami szamotowymi.

 

Decyzja: Kominek traktowałem jedynie jako uzupełnienie ogrzewania gazowego. Nie zastosowałem kominka z płaszczem wodnym, ponieważ jest trudniejszy w montażu i droższy od typowych wkładów, a ogrzewanie drewnem jest kłopotliwe i droższe niż gazowe. Do kominka z płaszczem zniechęciły mnie także doświadczenia kilku znajomych – nieustająca walka z czyszczeniem szyby (wynikająca z niższej temp. spalania drewna).

 

Chciałem mieć kominek nowoczesny, bez ozdób, dlatego wybrałem wkład stalowy, a nie żeliwny (odlewy mają akselbanty). Szukałem modelu z narożną szybą, aby widzieć ogień z salonu oraz z kuchni. Starałem się wybrać model o wysokich parametrach grzewczych i zainteresowały mnie wkłady z dodatkowym ożebrowaniem i wyłożone cegłami szamotowymi. Cegły akumulują ciepło, chronią ściany kominka przed żarem i są łatwe do wymiany w przypadku pęknięcia. Zdecydowałem się również zamontować system DGP.

 

Porady i przestrogi:

Piaskowiec na obudowie podczas pracy kominka nagrzewa się i również oddaje ciepło, został zaimpregnowany, aby się nie kruszył i nie brudził. Wkład z narożną szybą jest widoczny z kuchni i z salonu
Piaskowiec na obudowie podczas pracy kominka nagrzewa się i również oddaje ciepło, został zaimpregnowany, aby się nie kruszył i nie brudził. Wkład z narożną szybą jest widoczny z kuchni i z salonu
 • Rury DGP zainstalowałem samodzielnie, prowadząc przy ściankach kolankowych. Jedyną trudnością było przebicie się przez strop terriva. Na czopuchu kominka zamontowałem stalowy radiator, który dodatkowo polepsza odzysk ciepła ze spalin.

   

  Żałuję, że nie wykonałem odprowadzenia do komina za pośrednictwem szamotowych kształtek akumulujących ciepło spalin (jak w piecach kaflowych). Cały osprzęt do DGP kupiłem przez Internet, taniej niż w sklepie.

   

 • Turbina, wymuszająca krążenie powietrza w systemie DGP, szumi, więc trzeba uważać z jej lokalizacją i wygłuszyć miejsce, gdzie się znajduje.

   

 • Rocznie spalam 5 m3 drewna (brzoza, dąb) za około 900 zł. Palenie drewnem nie jest obecnie tanie, ponieważ już w nadleśnictwach cena oscyluje wokół 140 zł/m3 za drewno niepocięte.

   

 • Nie jestem zadowolony z palenia brykietami wiórowymi, (brudzą, a podczas palenia szybko rozpadają się) choć zajmują mniej miejsca.

   

 • Wyczystkę komina zaprojektowałem od strony tarasu, aby nie brudzić wnętrz. Superlokalizacja!

   

 • Brakuje szufelki odkurzacza centralnego przy kominku. Ułatwiałaby sprzątanie popiołu i trocin z drewna.

Koszty: Wkład kominkowy – 5750 zł. Przewód dymowy (bez komina), radiator, izolacja z wełny mineralnej, obudowa z piaskowca, impregnacja kamienia, robocizna (obudowa + montaż kominka) – 1766 zł. System DGP (tylko materiały) – 1439 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

06 Mar 2018, 16:29

kominki są przereklamowane...

Kominek to urok dla tych, którzy go dostrzegają. Jest też aspekt praktyczny, nagrzanie pomieszczenia 20-30 m2 trwa bardzo krótko i wystarczy kilka szczap. Nawiew ciepłego powietrza działa bardzo sprawnie nawet bez DGP. Możliwości zabudowy - w zasadzie bez ograniczeń. Ceny wkładów ...

time image

Gość komikom

06 Mar 2018, 10:35

Powiem teraz coś z czego większość powinna zdawać sobie już sprawę, mamy 2018 rok. Praktycznie każdy produkt jest dostępny do tego stopnia, że możemy dopasować go na "miarę". Oczywiście osobiście uważam, że to jest dobre. Dlaczego tak myślę? Ponieważ przez 19 letnie doświadczenie ...

time image

Gość polter

18 Mar 2013, 21:42

No to kolego popłynąłeś... Wkład za 5750... + robocizna :( I że niby wkład z płaszczem drogi... I jeszcze, że palenie drewnem droższe od gazu... Nie wiem jaka jest lokalizacja tego budynku ale to chyba nie Polska?

time image

Gość Piotr, projekt Nicosia

02 Wrz 2011, 08:24

Ja obmurowałem kominek cegłą szamotową, a na to piaskowiec naturalny (dla estetyki), rozwiązanie świetne, podczas wieczornego palenia nie przegrzewa się salonu, bo taka obudowa długo wchłania żar, a po wygaśnięciu; do rana można się przytulać do ciepłego..

time image

Gość eMZet

02 Wrz 2011, 05:40

Z wybieraniem popiołu przy pomocy odkurzacza należy bardzo uważać. Jeszcze kilkanaście godzin po wygaśnięciu ognia, w popiele może utrzymać się żar. Rura i pojemnik odkurzacza do obsługi kominka muszą być wykonane z niepalnych materiałów...

time image

Gość Pluto

01 Wrz 2011, 14:22

U siebie dopiero robię wylewke, ale o pewnych rzeczach trzeba wcześniej myśleć. Rurę do szufelki u siebie przewidziałem choć długo zastanawiałem się czy to nie przesada. Drugi dylemat przy sufitach podwieszanych to DGP. Turbina kiedy staje się konieczna?.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
wiata" target="_blank" href="https://forum.budujemydom.pl/topic/37082-gara%C5%BC-wiata/?do=findComment&comment=626386">9 minut temu, MisterOld napisał: Zapomniałem dodać , że zabudowa jest szeregowa dlatego taka wąska działka. Tak chodzi mi o garaż...
-->
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny