Najwięcej akcesoriów kominkowych przydaje się w kominkach otwartych, mniej w piecach wolno stojących czy kominkach z wkładem. Najczęściej ustawia się je na podłodze tuż przy kominku, by w razie potrzeby były pod ręką.
- Zestawy kominkowe – stojaki z pogrzebaczem, szczotką, szufelką do wymiatania popiołu i szczypcami do przenoszenia szczap drewna; wykonane ze stali lub mosiądzu, metali odpornych na wysoką temperaturę; mogą mieć zdobione rękojeści z drewna, porcelany lub kamienia.
- Parawany i ekrany – niezbędne są przy kominkach z otwartym paleniskiem, zabezpieczają posadzkę przed zaprószeniem ognia strzelającymi iskrami z kominka lub wypadającymi kawałkami drewna; mogą być proste, zaokrąglone lub łamane, wykonane z kilku segmentów wypełnionych gęstą metalową siatką.
- Ruszty – stosuje się je tylko w kominkach tradycyjnych, układa się na nich drewno, by powietrze mogło swobodnie krążyć pomiędzy polanami.
- Kosze na drewno – są szczególnie przydatne, jeśli kominek nie ma specjalnej wnęki na opał; mogą być wiklinowe albo metalowe: mosiężne lub stalowe.
- Dmuchawy – służą do rozpalania ognia, wykonuje się je głównie łącząc elementy skóry i drewna; końcówka dmuchawy musi być metalowa, odporna na ogień, ponieważ wkłada się ją między rozgrzane polana.