Sprawność kolektora zależy gównie od:
- parametrów konstrukcyjnych: materiału z jakiego został wykonany, rodzaju powłoki absorpcyjnej i izolacji termicznej oraz zastosowanego układu przewodów (harfowy czy meandrowy),
- parametrów technicznych: współczynnika absorpcji promieniowania krótkofalowego - najlepiej jeśli sięga on wartości 0,95 i współczynnika emisji, który w zakresie długich fal powinien być z kolei jak najniższy i wynosić maksymalnie 0,1.
Wydajność kolektora natomiast zależy od:
- poprawności zaprojektowania instalacji solarnej: dobrania średnic przewodów doprowadzających i odprowadzających czynnik roboczy oraz wielkości zbiornika akumulacyjnego;
- parametrów eksploatacyjnych całej instalacji: ilości czynnika roboczego, częstotliwości i intensywności promieniowania słonecznego, prędkości i kierunku wiatru, temperatury otoczenia oraz zgodności założeń projektowych dotyczących dziennego zapotrzebowania na c.w.u. z rzeczywistym zużyciem.
Ogólna zależność jest taka, że do im wyższej temperatury chcemy podgrzać wodę, tym uzyskujemy niższą wydajność zamiany energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Dlatego zdecydowanie najbardziej efektywne jest zastosowanie kolektorów słonecznych w systemach niskotemperaturowych np. do podgrzewania wody w basenach.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Makroterm