Czy energia elektryczna i ogrzewanie domu może być za darmo?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy energia elektryczna i ogrzewanie domu może być za darmo?

Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w typowym polskim domu jednorodzinnym to ok. 4000 kWh. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kWp jest w stanie wyprodukować taką ilość energii w ciągu jednego roku. To pozwala nam na wyeliminowanie rachunku za prąd, a jeśli parametry obiektu lub działki pozwalają na zwiększenie mocy instalacji, to wygospodarujemy dodatkową moc, którą wykorzystamy do ogrzewania domu i ładowania auta elektrycznego.

Podstawa to oczywiście domowa elektrownia, czyli nowoczesna instalacja fotowoltaiczna. Drugim filarem będzie pompa ciepła - także wykorzystująca wyprodukowaną energię elektryczną do zapewnienia nam ogrzewania (średnie roczne zużycie to ok. 3000 kWh).

Kolejna możliwość to zasilanie elektrycznego auta. Pokonywane rocznie 20 tys. km takim pojazdem wymaga ok. 4000 kWh energii.

Całość może dopełnić magazyn energii, który pozwoli spożytkować prąd uzyskany z dziennej produkcji w godzinach nocnych.

Tak więc fotowoltaika produkuje, a pozostałe elementy budują komfort. Jednorazowa inwestycja pozwala czerpać korzyści w bardzo długim okresie.

Ile to wszystko będzie kosztować? Średni koszt instalacji PV o mocy 10 kWp oraz pompy ciepła o mocy 10 kW to ok. 70 000 zł. Odliczenie wszelkich możliwych ulg, dotacji i dofinansowań powoduje, że jest on dużo niższy, a sama inwestycja zwraca się w ciągu około 5 lat.

Decyzję podejmujemy raz, a korzyści czerpiemy kilkadziesiąt lat. Warto zaznaczyć, że wraz z taką inwestycją wzrasta wartość nieruchomości i to już z chwilą uruchomienia instalacji.

Inwestycja w skali roku zapewnia nam 20% zwrotu z inwestycji. To wielokrotnie więcej niż obecne oprocentowanie lokat bankowych, które nie przekracza 1%. Nie trzeba zaawansowanych symulacji, żeby dostrzec w fotowoltaice przyszłość energetyczną naszego domu, szczególnie w obliczu nieustannie rosnących cen energii elektrycznej.

Ryszard Czerwiński
Dyrektor Rozwoju COPERNICUS SUN
fot. copernicussun.pl

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość

12 Lip 2021, 20:08

Szczególnie teraz gdy niemożna magazynować energii w sieci od 2022 roku.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje