Czy podwyżki energii elektrycznej wpływają na sprzedaż paneli PV?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy podwyżki energii elektrycznej wpływają na sprzedaż paneli PV?

Nowelizacja Ustawy o Cenach Energii (tzw. ustawy prądowej) przewiduje, że ceny energii dla odbiorców końcowych zostają zamrożone, ale tylko do końca 2019 roku. W obawie przed coraz wyższymi cenami energii inwestorzy indywidualni chętniej skłaniają się ku instalacjom fotowoltaicznym.

aktualizacja: 2019-10-14 13:08:05

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Dzięki panelom fotowoltaicznym (PV) energia pochodząca ze słońca przekształcana jest w energię elektryczną, która zasila urządzenia domowe. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z modułów, których najmniejszymi elementami są z kolei ogniwa fotowoltaiczne. To w nich dochodzi do zamiany promieniowania słonecznego na prąd stały. Aby prąd stały wyprodukowany przez PV można było wykorzystać do zasilania urządzeń domowych, przekazywany jest on do falownika (inwertera), który zamienia prąd stały na prąd przemienny.

Zdarza się, że produkowana jest większa ilość energii, niż inwestor zużywa na bieżące potrzeby. Wynika to z faktu, że okres większego zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwie domowym tylko w niewielkim stopniu porywa się z czasem, kiedy instalacja fotowoltaiczna wytwarza najwięcej prądu w związku z dużym nasłonecznieniem. Są dwa wyjścia w takiej sytuacji.

Po pierwsze: można zadbać o zwiększenie zużycia energii w okresie, gdy nasłonecznienie jest duże, po drugie: nadwyżkę energii można magazynować. Jak optymalnie zarządzić zużyciem energii, by było ono większe w danym okresie? Można wykorzystywać funkcje czasowego programowania urządzeń, które włączą się w czasie naszej nieobecności (pralka, zmywarka). W domach wyposażonych w pompę ciepła letni naddatek energii można dodatkowo wykorzystywać do chłodzenia pomieszczeń. Funkcja chłodzenia dostępna jest np. w powietrznych pompach ciepła NIBE oraz w pompach gruntowych w wersjach P-passive i C-cooling.

Natomiast magazynowanie energii można realizować na dwa sposoby: off-grid (w bateriach) lub on-grid (poprzez zintegrowanie z siecią energetyczną). W ostatniej z wymienionych sytuacji, nadwyżkę energii można przekazać operatorowi sieci dystrybucyjnej. Znaczną część "zgromadzonej" w ten sposób energii można wykorzystać w ciągu roku od daty jej wprowadzenia do sieci. O ilości energii, którą można odzyskać decyduje system opustów (bezgotówkowy system rozliczeń energii elektrycznej wyprodukowanej w budynku i pobranej z sieci, który dedykowany jest właścicielom mikroinstalacji fotowoltaicznych, czyli tzw. prosumentom).

Wg przeliczników prosument może odebrać:

  • 80% oddanej energii elektrycznej - gdy instalacja fotowoltaiczna ma poniżej 10 kW,
  • 70% oddanej energii elektrycznej - przy instalacji fotowoltaicznej większej niż 10 kW.

Wynika z tego, że najwięcej korzyści z instalacji fotowoltaicznej, uzyskuje się, gdy prąd wytworzony ze słońca maksymalnie wykorzystuje się na własne potrzeby. Dlatego inwestor powinien zadbać o odpowiednio wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną w swoim domu. Rekomendowanym rozwiązaniem zwiększającym stopień wykorzystania na własne potrzeby energii wytwarzanej przez instalację PV jest zastosowanie w budynku hybrydowego systemu grzewczego na bazie pompy ciepła zasilanej energią elektryczną. Opłacalność wynikająca ze współpracy pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną rośnie, gdy pompa ciepła spełnia funkcję nie tylko ogrzewania, ale także produkcji c.w.u. oraz chłodzenia w okresie letnim. Wtedy możliwe jest bieżące wykorzystywanie energii elektrycznej ze słońca. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, że zarówno pompa ciepła, jak i panele fotowoltaiczne wykorzystują odnawialne źródła energii - tłumaczy Małgorzata Smuczyńska, NIBE Business Unit Manager.

Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła na osiedlu domów jednorodzinnych w Mławie

Koszty takiego rozwiązania można prześledzić na przykładzie osiedla domów jednorodzinnych w Mławie. W ramach inwestycji powstało kilkadziesiąt domów w zabudowie szeregowej. W każdym budynku zainstalowano powietrzną pompę ciepła NIBE SPLIT 8 kW o modulowanej mocy grzewczej oraz zestaw 27 paneli fotowoltaicznych (łączna moc PV to 7,4 kW). Nieruchomości mają ok. 90 mkw. powierzchni, a we wszystkich pomieszczeniach zainstalowano ogrzewanie podłogowe. Mieszkańcy osiedla płacą niewielkie rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną. Co dwa miesiące wynoszą one ok. 30-40 złotych (co równe jest kosztowi opłat stałych za prąd).

Jak widać rachunki są bardzo niskie, a fakt, że panele można zamontować praktycznie w każdym budynku/lokalu bez pozwolenia na budowę (wyjątek to obiekty wpisane do rejestru zabytków), dodatkowo przemawia na korzyść tego typu rozwiązania.

Zespół Zielona-Eskadra.pl

Zdaniem naszych Czytelników

02 Jan 2020, 23:44

1 godzinę temu, Gość Zaradny napisał: Podobno można tylko odebrać 80% wyprodukowanego przez nas prądu ale Dystrybutor nie zapłaci za nadwyżkę w sytuacji gdy sami z prądu nie korzystamy. I bardzo słusznie. Dlaczego Dystrybutor ma niepewnemu dostawcy dostarczać ...

Gość Osadzony w realiach

02 Jan 2020, 22:46

Przysłuchuje się rozważaniom na temat inwestowania we własne źródła energii odnosi wrażenie, że jedyną pozytywną cechą prosumenta to "ekologia" a dalej to tyko kierowany niskimi pobudkami obywatel niechcący płacić za prąd ze źródeł jedynie słusznych. Te "źródła" ...

Gość Zaradny

02 Jan 2020, 22:28

Podobno można tylko odebrać 80% wyprodukowanego przez nas prądu ale Dystrybutor nie zapłaci za nadwyżkę w sytuacji gdy sami z prądu nie korzystamy.

21 Oct 2019, 17:11

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Jedno jest pewne - ci, którzy mają już na dachu elektrownię PV zrobili to przynajmniej z dwóch powodów: 1. obawa przed wzrostem cen prtądu 2. samowystarczalność. Tak twierdzili ...

Jedno jest pewne - ci, którzy mają już na dachu elektrownię PV zrobili to przynajmniej z dwóch powodów: 1. obawa przed wzrostem cen prtądu 2. samowystarczalność. Tak twierdzili moi znajomi. Koszty inwestycji elektrowni 4-4.5 kWp to już ponad 30 tysięcy (minus dofinansowanie). Ci, ...

Gość Krsi

17 Oct 2019, 11:07

fotowoltaika jest fajnym rozwiązaniem

17 Oct 2019, 08:22

Kable grzejne+PV też wydaje się dużo lepszą opcją do małego domu, niż proponowany zestaw PV+PC, który tak jak napisałeś, wyjdzie drogo inwestycyjnie. Może w przyszłości, gdy dachówki PV będą dużo tańsze i gdy w cenie dachu będzie już PV będzie miało to większy ...

17 Oct 2019, 07:58

Mam trochę inne doświadczenia i spostrzeżenia w temacie. Inwestowanie w dużą instalację PV i PC oraz CO to potężny nakład in inwestycyjny i trzeba być bardzo  młodym, aby się zwrocił. PV -40k, PC 30k do tego centralne 20k to jest lekko 90 k w mojej ocenie drogo. Nie rozumiem ...

Gość Darek

16 Oct 2019, 23:44

Fotowoltaika to przyszłość. Inwestuję od lat i dlatego wiem, że to się opłaca ja mało co.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!