Taryfy dynamiczne i rozliczenie godzinowe. Korzyści i oszczędności z Energy Cost Assistant

Taryfy dynamiczne i rozliczenie godzinowe. Korzyści i oszczędności z Energy Cost Assistant

Oferowany przez firmę Fronius system Energy Cost Assistant umożliwia automatyczne sterowanie instalacją PV w inteligentny sposób, uwzględniając przy tym zmienną taryfę. Pozwala na inteligentne zarządzanie baterią zgodnie z taryfami energii. System oferuje przy tym unikalne zalety - chodzi o zaawansowany i zrównoważony algorytm oraz uwzględnianie taryf dynamicznych. Celem jest oczywiście zmniejszenie kosztów energii, przy równoczesnym zadbaniu o bieżącą kondycję i żywotność baterii. Co istotne, Energy Cost Assistant będzie dostępny w Polsce od listopada 2024 r.

Energy Cost Assistant jest w praktyce częścią narzędzia do monitorowania Fronius Solar.web-Premium. System jest kompatybilny wyłącznie z hybrydowymi systemami fotowoltaicznymi (z falownikami z serii Fronius GEN24 Plus), a używana taryfa musi być oparta na rynku spot.

Podstawowym celem Energy Cost Assistant jest ograniczenie ryzyka rozładowania się akumulatora. W tym celu pod uwagę brany jest szereg różnych czynników. Lista obejmuje m.in. prognozę produkcji, która jest oparta na szczegółowych analizach prognoz pogody w otoczeniu konkretnych systemów fotowoltaicznych. Pozwala to w efekcie na oszacowanie spodziewanej produkcji energii w nadchodzących dniach.

Kolejnym kluczowym elementem jest prognoza zużycia, która z kolei powstaje na podstawie analizy szczegółowych danych z licznika energii. System tworzy profil zużycia energii w danym budynku. Algorytm uwzględnia do tego samą taryfę dynamiczną, czyli informacje o cenie energii elektrycznej z 24-godzinnym wyprzedzeniem, a także bieżący i prognozowany stan naładowania akumulatora (tzw. state of charge - SoC).

Analiza całego zestawu takich danych daje możliwość ograniczenia rozładowywania się akumulatora i tym samym lepszego zadbania o jego żywotność.

Algorytm pozwala też na ładowanie akumulatora w sytuacji, kiedy taryfa jest wystarczająco tania, a prognozy zakładają duże zużycie energii. W systemie uwzględniany jest także wpływ ładowania/rozładowania na poziom degradacji akumulatora. Funkcję można oczywiście dezaktywować.

System uruchomić może właściciel, a cały proces nie jest skomplikowany. Konieczne jest wykupienie Solar.web-Premium i przejście przez opcje wdrażania z aktywacją prognozy produkcji i taryf dynamicznych. Wymagane jest również zaktualizowanie oprogramowania falownika co najmniej do wersji 1.30. Po spełnieniu tych warunków, użytkownik może aktywować system Energy Cost Assistant (z ładowaniem z sieci lub bez).

Do korzystania z systemu wymagane jest posiadanie falownika hybrydowego z serii Fronius GEN24 Plus, odpowiedniego akumulatora wysokonapięciowego i licznika Fronius Smart Meter. W przyszłości możliwe będzie też zarządzanie systemem z wykorzystaniem regulatorów marki Fronius (Ohmpilot/Wattpilot).

Firma powiązana: Fronius

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz