Jak działa magazyn energii?
Magazyn energii podłączony jest do instalacji PV. Gdy w ciągu dnia występują nadwyżki energii, które nie są zużywane w gospodarstwie domowym, zostają zmagazynowane. Dopiero gdy magazyn jest pełen, nadwyżki przekazywane są do sieci przesyłowej. Natomiast wtedy, gdy instalacja nie produkuje energii, magazyn zasila domowe urządzenia zgromadzoną energią. Instalacja pobiera prąd z sieci dopiero wówczas, gdy energia w magazynie ulegnie wyczerpaniu. Urządzenie doskonale sprawdza się również wtedy, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu.
Użytkownicy, którzy nie mają magazynu energii, oddają lub sprzedają prąd wyprodukowany przez własną instalację do sieci energetycznej. Magazyn pozwala na zużytkowanie jej na własne potrzeby. Tu jednak uwaga - podobnie jak w przypadku każdego urządzenia akumulującego energię, bardzo ważna jest jakość magazynów energii do fotowoltaiki. Warto jest postawić na sprawdzonych producentów, takich jak Growatt, Solplanet, Huawei, SOLAX, SofarSolar, Pylontech czy FoxESS.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie magazynu energii?
Kluczowe dla jakości magazynów energii są takie parametry, jak pojemność, moc instalacji PV i moc przyłączeniowa, żywotność i możliwość łączenia akumulatorów a także gwarancja.
Kiedy sprawdzisz informację o pojemności akumulatorów, trzeba zwrócić uwagę na to, w jakiej formie jest ona podana. Niektórzy producenci podają pojemność nominalną, inni użytkową. Jaka jest różnica? Zwykle pojemność użytkowa jest o 20% niższa od nominalnej, co wynika ze specyfiki akumulatorów LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowych). Maksymalną żywotność i ilość cykli ładowania uzyskują one w momencie wykorzystania 80% ich pojemności.
Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu magazynu energii, oblicz zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego a także weź pod uwagę moc swojej instalacji fotowoltaicznej. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach moc magazynu i instalacji fotowoltaicznej się sumuje, co wymaga większej mocy przyłączeniowej budynku. Jej wartość można sprawdzić w umowie o przyłączenie do sieci energetycznej przez dystrybutora.
Jest to całkowita moc czynna pobierana lub wprowadzana do lokalnej sieci energetycznej. I tu uwaga - moc zainstalowanej mikroinstalacji wraz z magazynem energii elektrycznej nie mogą łącznie przekroczyć mocy przyłączeniowej obiektu, ani tym bardziej 50 kW. Zgodnie z przepisami przy takiej wartości mocy użytkownik przestaje być prosumentem.
Jeśli myślisz przyszłościowo, kupi taki magazyn energii, który ma konstrukcję modułową. Dzięki temu za jakiś czas, jeśli zwiększy się zapotrzebowanie na energię, będziesz mógł rozbudować instalację.
Pamięta, że tylko dobrej jakości magazyny energii mogą poszczycić się długą żywotnością, rozumianą jako ilość cykli pełnego naładowania i rozładowania baterii. Średnia wartość podawana przez producentów przekracza 5000 cykli. Przy założeniu, że każdego dnia wykonany jest jeden pełny cykl, magazyn energii może pracować ok. 14 lat. Po tym czasie jego wydajność zazwyczaj spada.
Większość producentów obejmuje swoje magazyny 10-letnią gwarancją, przy czym przyjmuje się, że po tym terminie magazyn może zachować ok. 60-80% swojej pojemności, przy 1 cyklu dziennie.
Damian Żabicki
Fotografia otwierająca: TAURON