Czym jest ekologia? Jak ma się fotowoltaika do ekologii?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym jest ekologia? Jak ma się fotowoltaika do ekologii?

Ekologia to przede wszystkim dziedzina wiedzy, stanowiąca jeden z działów biologii. Jej zasadniczą rolą jest opisywanie zależności między gatunkami oraz środowiskiem, w którym żyją. Jednak czy w popularnym rozumieniu ekologia ma właśnie taką definicję i czy może mieć coś wspólnego z fotowoltaiką? Przekonajmy się!

aktualizacja: 2022-10-27 09:12:20

Ekologia i ekologiczny w naszym powszechnym słownictwie

Kiedy zapytamy ludzi o ich pierwsze skojarzenia z ekologią, zazwyczaj odpowiedzą, że to dbałość o przyrodę i całe środowisko, które znajduje się wokół nas. Oczywiście, taka opieka nad otaczającym nas światem wiąże się także z jego znajomością i szeroką wiedzą z zakresu poszczególnych zależności, jakie w nim występują. Na co dzień znacznie mniej jednak zajmujemy się kwestiami teoretycznymi, a sprowadzona do praktyki ekologia, to po prostu konkretne działania.

Przymiotnik ekologiczny również nabiera podobnego znaczenia. Intuicyjnie większość osób łączy go rzeczami i działaniami, które nie szkodzą środowisku, a wręcz przeciwnie - pomagają mu. Ekologiczne jest więc wykorzystywanie materiałów biodegradowalnych zamiast plastiku, albo używanie przedmiotów z recyklingu.

Ekologia a ogrzewanie

Ogrzewanie naszych domów czy przedsiębiorstw to konieczność w klimacie, w jakim żyjemy. Niestety większość polskich domów i firm wciąż jeszcze korzysta z rozwiązań, które nawet w najmniejszym stopniu nie są ekologiczne. Palenie węgla kamiennego w elektrociepłowniach oraz prywatnych kotłowniach nie sprzyja ekologii ze względu na dużą ilość szkodliwych produktów spalania (gazów i pyłów), które są przy tym wydzielane. Samo wydobycie węgla także nie należy do najbardziej ekologicznych.

Właśnie dlatego obecnie kładziony jest duży nacisk na pozyskiwanie ciepła z innych źródeł niż węgiel. Należą do nich przede wszystkim źródła odnawialne, w tym wiatr, energia geotermalna i energia słoneczna. Dziś przyjrzyjmy się bliżej tej ostatniej.

Fotowoltaika jako ekologiczne źródło ciepła

Fotowoltaika opiera się o wykorzystanie specjalnych paneli, które mają zdolność absorpcji promieni słonecznych i czerpania z nich energii. Następnie energia ta przetwarzana jest na prąd, który może być wykorzystany bezpośrednio, np. do ogrzewania wody użytkowej i wody grzewczej. Oczywiście energia ta może też zostać zmagazynowana, a w przypadku jej bardzo dużego nadmiaru - oddana do sieci w celu uzyskania zwrotów od państwa.

Jeśli zastanawiasz się, czy fotowoltaika jest rzeczywiście ekologicznym rozwiązaniem, z całą pewnością możemy podkreślić, że jest. Nie wymaga zużycia paliw kopalnych, ponieważ produkuje energię ze źródła odnawialnego, jakim jest słońce. Jednocześnie nie powoduje emisji żadnych szkodliwych substancji, a cała energia może być optymalnie wykorzystana lub magazynowana, dzięki czemu nie rozchodzi się w sposób niekontrolowany.

Jeśli tylko zajrzysz pod adres https://columbusenergy.pl/dla-domu/fotowoltaika/, znajdziesz jeszcze dłuższą listę jej zalet. Sprawdź, jakie korzyści mogłaby przynieść również tobie.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!