Na czym oprzeć fotowoltaikę?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na czym oprzeć fotowoltaikę?

Podczas inwestycji w fotowoltaikę klienci zwracają uwagę na jakość komponentów, z których zbudowana jest instalacja. Ze względu na udział kosztów w całej inwestycji, zainteresowani najczęściej patrzą na elementy takie jak moduły i inwerter. Czy słusznie?

aktualizacja: 2021-11-30 10:11:13

Dlaczego ważne są konstrukcje fotowoltaiczne?

Niejednokrotnie kwestia jakości zastosowanej konstrukcji fotowoltaicznej schodzi na drugi plan. Natomiast konstrukcja wsporcza występuje w każdej instalacji fotowoltaicznej i również jest kluczowym elementem całego systemu PV, gwarantującym bezpieczne i bezawaryjne eksploatowanie fotowoltaiki.

Instalacje fotowoltaiczne to wydatki, których wartość wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł. Są to inwestycje przewidziane na okres eksploatacji równy 20, 25 a nawet 30 lat. Porównując instalację fotowoltaiczną do żywego organizmu, konstrukcja przyjmuję rolę kręgosłupa, który ma przełożenie na jakość inwestycji oraz koszty serwisowe.

Wybór konstrukcji montażowej jest jednym z pierwszych etapów planowania inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Przed podjęciem decyzji warto zapytać instalatora lub doradcę techniczno-handlowego, czy zaproponowana konstrukcja spełnia obowiązujące normy, posiada certyfikaty i gwarancję. Ten etap jest często pomijany przez inwestorów. Należy zdać sobie sprawę, że mimo że instalacja sprawia wrażenie najmniej zaawansowanego technicznie komponentu instalacji fotowoltaicznej to jest bardzo ważna ponieważ musi zapewnić bezawaryjną i bezobsługową eksploatację przez długi okres. Konstrukcja montażowa jest narażona na niekorzystne warunki zewnętrzne takie jak wysokie i niskie temperatury oraz wiatr, deszcz i śnieg.

Komponenty sprawdzonych producentów

Decydując się na wybór komponentów, często warto zaufać doświadczonej firmie wykonawczej, opierając się na referencjach. Należy również zwrócić uwagę na to, by firma wykonawcza proponowała komponenty sprawdzonych producentów, których produkty są dostępne na rynku już od dłuższego czasu. To daje pewność, że producent nagle nie zniknie z rynku, zostawiając klienta bez wsparcia posprzedażowego. Tutaj znaczenie ma również kraj producenta komponentów takich jak np. konstrukcje wsporcze. Kiedy ma to znaczenie? W przypadku konieczności realizacji gwarancji znacznie ułatwi to dopełnienie formalności.

Dłuższa gwarancja nie zawsze lepsza od krótszej

Musimy być ostrożni, jeżeli przy wyborze konstrukcji fotowoltaicznej kierujemy się długością gwarancji. Zarówno zbyt długa jak i zbyt krótka gwarancja powinna wzbudzić podejrzenia inwestora. Nieuczciwą i niestety bardzo powszechną praktyką jest oferowanie bardzo długiej gwarancji przez firmy, które nie zamierzają jej respektować w tak długim okresie, ze względu na to, że ciągu najbliższych kilku lat zamierzają zniknąć z rynku.

Przewaga konstrukcji Corab

Corab jako pierwszy producent konstrukcji fotowoltaicznych w Polsce dostrzegł potencjał powłoki metalicznej Magnelis. Wyjątkowy skład chemiczny powłoki Magnelis zapewnia nienotowany wcześniej poziom ochrony powierzchni i krawędzi cięcia nawet w skrajnie nieprzyjaznych środowiskach. Powłoka Magnelis charakteryzuje się trzykrotnie wyższą odpornością na korozję niż stal ocynkowana.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje