Tracker - aktywnie w kierunku słońca

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Tracker - aktywnie w kierunku słońca

Tracker, czyli nadążny system fotowoltaiczny to zaawansowane rozwiązanie, dzięki któremu można znacząco zwiększyć uzysk z instalacji PV. Z badań przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk wynika, że dzięki użyciu trackera, uzyski mogą być nawet o 30 proc. większe niż w wypadku klasycznych rozwiązań.

aktualizacja: 2021-11-30 10:09:39

Ruchoma konstrukcja montażowa pozwala na dostosowanie położenia modułów względem aktualnego kierunku padania promieni słonecznych w ciągu dnia. Dzięki temu, możliwe jest znaczne poprawienie uzysków energii płynących z instalacji. Corab - wiodący europejski producent rozwiązań fotowoltaicznych proponuje swoim klientom własny model systemu nadążnego - System CORAB TRACKER WS T-001.

Infografika: System CORAB TRACKER WS T-001
Infografika: System CORAB TRACKER WS T-001

W poszukiwaniu uzysków

Systemy nadążne można podzielić głównie ze względu na liczbę płaszczyzn, w których poruszają się moduły fotowoltaiczne. Jednoosiowe oraz dwuosiowe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, obracają się tylko w jednej osi. Rano moduły są skierowane na wschód, gdzie rozpoczynają swoją wędrówkę i obracają się w ciągu dnia w stronę południa, by wieczorem skierować się na zachód. W tych systemach nie ma dopasowania kąta względem powierzchni ziemi. Trackery dwuosiowe pozwalają na ruch w dwóch osiach. Obracają się ze wschodu na zachód i umożliwiają zmianę kąta pochylenia paneli względem powierzchni globu

- System CORAB TRACKER WS T-001 posiada funkcję śledzenia promieniowania słonecznego poprzez optymalne ustawienie modułów. Cały system jest w pełni automatyczny i bezobsługowy. Wyróżnia go m.in. bezklemowy rodzaj montażu, możliwość zastosowania dowolnych modułów PV oraz użycie zaawansowanego zespołu czujników monitorujących aurę. Wszystko po to, aby osiągnąć maksymalne uzyski z instalacji - mówi Paweł Wiktorowicz, kierownik działu wsparcia sprzedaży w Corab.

Urządzenie oferowane przez olsztyńskiego producenta sprawdza się także podczas kapryśnej pogody. Kiedy nadchodzi wichura, mgła, czy leje rzęsisty deszcz, tracker WS T-001 przechodzi automatycznie w najbardziej odpowiedni tryb. Dodatkowo potrafi wykorzystać wodę deszczową do mycia zainstalowanych paneli fotowoltaicznych. Trzeba zaznaczyć, że w ofercie Corab znajdują się moduły bifacjalne marki Encor, które doskonale współgrają z trackerem i pozwalają osiągnąć pożądane efekty z działania systemu nadążnego.

- Opracowaliśmy system który wyróżnia się małą liczbą komponentów. To sprawia, że wyróżnia się bezawaryjnością i trwałością. Nasz dział badań i rozwoju wdrożył rozwiązania, dzięki któremu tracker ustawia moduły względem rzeczywistego promieniowania słonecznego - zaznacza Paweł Wiktorowicz. Jak dodaje, model WS T-001 został przetestowany pod względem bezpieczeństwa użytkowania, czego potwierdzeniem są certyfikaty bezpieczeństwa CE i TUV. Nie bez znaczenia jest fakt wysokiej odporności na korozję trackera, którego konstrukcja pokryta została specjalną powłoką Magnelis.

System CORAB TRACKER WS T-001
System CORAB TRACKER WS T-001 posiada funkcję śledzenia promieniowania słonecznego poprzez optymalne ustawienie modułów.

Dobra współpraca z modułami bi facial

Jakie zasadnicze plusy niesie ze sobą wykorzystanie trackerów? Główną zaletą są przede wszystkim większe uzyski energii. Dla centralnej Polski zastosowanie trackera wiąże się wg producenta ze zwiększeniem uzysków o około 29% w porównaniu do optymalnie ustawionej instalacji naziemnej. Warto podkreślić, że Corab poddał trackera niezależnym badaniom. Wg opinii uzyskanej w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk: "System nadążny z modułami bifacjalnymi jest w stanie w ciągu roku wygenerować od 22,6 do 28,4 proc. energii więcej niż instalacja o stałym kącie z modułami jednostronnymi".

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje