Instalacje fotowoltaiczne
W przypadku instalacji fotowoltaicznych warto zacząć od odpowiedniego usytuowania budynku względem słońca (najlepiej jeśli jedna połać dachu budynku zwrócona jest w kierunku południowym a na drodze promieni słonecznych nie będzie przeszkód w postaci wysokich drzew, kominów itp.) oraz wybrać odpowiedni projekt domu (idealne są te z dachem dwuspadowym). Dzięki temu taka instalacja będzie tańsza do wykonania i zapewni domownikom darmowy prąd na wiele lat.
Instalacje fotowoltaiczne świetnie łączą się z nieemisyjnymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła, grzałki lub elektryczne maty grzewcze bo przy odpowiednim doborze instalacji, mogą uczynić dom samowystarczalnym. W takim domu wszystkie urządzenia elektryczne takie jak oświetlenie, elektronika RTV, klimatyzatory, rekuperacja i ogrzewanie będą wykorzystywały prąd wytworzony z instalacji fotowoltaicznej. W efekcie możemy śmiało korzystać z dobrodziejstw urządzeń, które zadbają o nasz komfort życia i oszczędzają czas bez obawy o wysokie rachunki za energię. Podwyżki cen energii elektrycznej, nie będą już nas dotyczyć.
Na jakim etapie warto założyć instalację fotowoltaiczną?
Taką instalację warto założyć na każdym etapie. Niezależnie od tego czy budujesz nowy dom czy masz już dom i chcesz go zmodernizować to możesz zacząć oszczędzać dzięki fotowoltaice - przekonuje Sebastian Czerwiński z firmy KratkiENERGY.
Jak dobierana jest instalacja?
Instalacja, która jest dobierana do konkretnego budynku powinna być poprzedzona rozmową z właścicielem domu oraz audytem technicznym.
Audyt techniczny polega na ocenie warunków środowiskowych, źródeł zacienienia i usytuowania domu względem słońca oraz możliwości technicznych przyłączenia instalacji fotowoltaicznej. Zdarza się, że opis dachu i zacienienia, który usłyszeliśmy od Klienta w rozmowie telefonicznej różni się od tego co zastajemy na miejscu podczas audytu, dlatego wizyta na miejscu inwestycji to podstawa - zaznacza Sebastian Czerwiński z firmy KratkiENERGY.
Podczas rozmowy zadajemy Klientom pytania dotyczące bieżących potrzeb energetycznych, stylu życia oraz ich planów, które mogą się wiązać ze zmianą zapotrzebowania na energię w przyszłości.
Instalację projektuje się więc nie tyle dla budynku co dla rodziny. Taka instalacja umożliwi rodzinie podążanie z duchem czasu i korzystanie z darmowego prądu bez obaw.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dostawcy i sprzętu?
W Polsce jest wielu wykonawców instalacji fotowoltaicznych. Warto wybrać firmę, która ma swój serwis, oferuje kompleksowe wykonanie usługi, opiekę posprzedażową, ma doświadczenie i historię. Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne cechuje bardzo niska awaryjność na przestrzeni lat. System działa bezobsługowo, a za jego pracę odpowiada falownik (inwerter). Warunkiem jest wybór firmy, która ma wykwalifikowany zespół oraz pracuje na sprawdzonych podzespołach i profesjonalnym sprzęcie. Przy wyborze paneli fotowoltaicznych warto skorzystać z najnowszego rankingu.
Jak sfinansować instalację fotowoltaiczną?
Nie trzeba inwestować od razu całej kwoty. Jeśli nie masz odpowiedniej sumy lub nie chcesz teraz przeznaczać swoich oszczędności na taki cel to na rynku dostępne są specjalne raty na instalacje fotowoltaiczne. Dodatkowo można liczyć na zwrot kosztów w kwocie 5000 zł z programu Mój Prąd oraz odliczyć do 32% pozostałej kwoty od podatku z tytułu ulgi termomodernizacyjnej.
Dodaj komentarz