Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Instalacje fotowoltaiczne dla domu

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacje fotowoltaiczne dla domu

Nowoczesne budownictwo dąży do maksymalnego wykorzystania energii, minimalizowania strat ciepła oraz możliwie najmniejszej emisji spalin do atmosfery. Mnogość rozwiązań dostępnych na rynku sprawia, że powinno się je uwzględnić już na etapie przygotowań do budowy. Dla wybranych rozwiązań warto zaplanować odpowiednie przyłącza wraz z ich rozmieszczeniem. Unikniemy wtedy przeróbek i zminimalizujemy koszty instalacji.

aktualizacja: 2020-10-23 10:35:11

Instalacje fotowoltaiczne

W przypadku instalacji fotowoltaicznych warto zacząć od odpowiedniego usytuowania budynku względem słońca (najlepiej jeśli jedna połać dachu budynku zwrócona jest w kierunku południowym a na drodze promieni słonecznych nie będzie przeszkód w postaci wysokich drzew, kominów itp.) oraz wybrać odpowiedni projekt domu (idealne są te z dachem dwuspadowym). Dzięki temu taka instalacja będzie tańsza do wykonania i zapewni domownikom darmowy prąd na wiele lat.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu jednorodzinnego

Instalacje fotowoltaiczne świetnie łączą się z nieemisyjnymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła, grzałki lub elektryczne maty grzewcze bo przy odpowiednim doborze instalacji, mogą uczynić dom samowystarczalnym. W takim domu wszystkie urządzenia elektryczne takie jak oświetlenie, elektronika RTV, klimatyzatory, rekuperacja i ogrzewanie będą wykorzystywały prąd wytworzony z instalacji fotowoltaicznej. W efekcie możemy śmiało korzystać z dobrodziejstw urządzeń, które zadbają o nasz komfort życia i oszczędzają czas bez obawy o wysokie rachunki za energię. Podwyżki cen energii elektrycznej, nie będą już nas dotyczyć.

Na jakim etapie warto założyć instalację fotowoltaiczną?

Taką instalację warto założyć na każdym etapie. Niezależnie od tego czy budujesz nowy dom czy masz już dom i chcesz go zmodernizować to możesz zacząć oszczędzać dzięki fotowoltaice - przekonuje Sebastian Czerwiński z firmy KratkiENERGY.

Jak dobierana jest instalacja?

Instalacja, która jest dobierana do konkretnego budynku powinna być poprzedzona rozmową z właścicielem domu oraz audytem technicznym.

Audyt techniczny polega na ocenie warunków środowiskowych, źródeł zacienienia i usytuowania domu względem słońca oraz możliwości technicznych przyłączenia instalacji fotowoltaicznej. Zdarza się, że opis dachu i zacienienia, który usłyszeliśmy od Klienta w rozmowie telefonicznej różni się od tego co zastajemy na miejscu podczas audytu, dlatego wizyta na miejscu inwestycji to podstawa - zaznacza Sebastian Czerwiński z firmy KratkiENERGY.

Podczas rozmowy zadajemy Klientom pytania dotyczące bieżących potrzeb energetycznych, stylu życia oraz ich planów, które mogą się wiązać ze zmianą zapotrzebowania na energię w przyszłości.

Instalację projektuje się więc nie tyle dla budynku co dla rodziny. Taka instalacja umożliwi rodzinie podążanie z duchem czasu i korzystanie z darmowego prądu bez obaw.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dostawcy i sprzętu?

W Polsce jest wielu wykonawców instalacji fotowoltaicznych. Warto wybrać firmę, która ma swój serwis, oferuje kompleksowe wykonanie usługi, opiekę posprzedażową, ma doświadczenie i historię. Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne cechuje bardzo niska awaryjność na przestrzeni lat. System działa bezobsługowo, a za jego pracę odpowiada falownik (inwerter). Warunkiem jest wybór firmy, która ma wykwalifikowany zespół oraz pracuje na sprawdzonych podzespołach i profesjonalnym sprzęcie. Przy wyborze paneli fotowoltaicznych warto skorzystać z najnowszego rankingu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu
Instalacja fotowoltaiczna: Warto wybrać firmę, która ma swój serwis, oferuje kompleksowe wykonanie usługi i opiekę posprzedażową
Warto wybrać firmę, która ma swój serwis, oferuje kompleksowe wykonanie usługi i opiekę posprzedażową

Jak sfinansować instalację fotowoltaiczną?

Nie trzeba inwestować od razu całej kwoty. Jeśli nie masz odpowiedniej sumy lub nie chcesz teraz przeznaczać swoich oszczędności na taki cel to na rynku dostępne są specjalne raty na instalacje fotowoltaiczne. Dodatkowo można liczyć na zwrot kosztów w kwocie 5000 zł z programu Mój Prąd oraz odliczyć do 32% pozostałej kwoty od podatku z tytułu ulgi termomodernizacyjnej.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje