Żałujemy, że nie umieściliśmy solarów na zachodniej połaci dachu
Żałujemy, że nie umieściliśmy solarów na zachodniej połaci dachu
Żałujemy, że części rur nie umieściliśmy na zachodniej połaci dachu. Dlaczego? Bo w południe, kiedy temperatura wody w zasobniku osiąga maksimum, po prostu najczęściej nie ma nikogo w domu, a w popołudniowych godzinach słońce już nie dociera do kolektorów - mówią Dorota i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kolektory próżniowe użytkują od czerwca 2012 r.
Inne elementy - instalacja o dł. 2 × 12 m, wypełniona glikolem; zasobnik c.w.u. o poj. 300 l; automatyczny regulator solarny; naczynie wzbiorcze, zawory i pompy solarne, automatyczny sterownik.
Gwarancja - 3 lata.
Cel: przygotowywanie c.w.u., wstępne podgrzewanie wody w instalacji c.o. oraz do rozkładanego basenu.
Liczba stałych użytkowników: 4 osoby.
Decyzja:w zasadzie nie planowaliśmy zakładania instalacji solarnej, ale podczas oglądania kotłów grzewczych na gaz z sieci, sprzedawca przekonał nas do jej założenia. Po prostu dał korzystną cenę na cały komplet - kocioł, duży zasobnik c.w.u., kolektory i usługę montażu. Wybraliśmy wydajniejsze od płaskich kolektory próżniowe, ponieważ zależało nam na uzyskaniu jak największych oszczędności. Sprzedawca argumentował, że przy odpowiednim natężeniu światła będą działały również w zimie.
Nie staraliśmy się o dopłatę do instalacji, w naszej gminie jej nie oferowano, jednak okazyjna cena dała pewnie akurat tyle, co dałoby dofinansowanie. Instalacja solarna nie przysparza nam żadnego kłopotu, jest bezusterkowa i bezobsługowa, lecz z perspektywy sześciu lat użytkowania wiemy, że rury próżniowe nie mają optymalnej lokalizacji.
Żałujemy, że części rur nie umieściliśmy na zachodniej połaci dachu. Dlaczego? Bo w południe, kiedy temperatura wody w zasobniku osiąga maksimum, po prostu najczęściej nie ma nikogo w domu, a w popołudniowych godzinach słońce już nie dociera do kolektorów. Ciepłej wody potrzebujemy rano i późnym popołudniem, więc przy naszym trybie życia przydałyby się jeszcze rury ogrzewane zachodnim słońcem. Plusem instalacji jest rzeczywiście tanie i szybkie produkowanie ciepłej wody użytkowej w lecie. Mając jej pod dostatkiem, wpadliśmy na pomysł, żeby wykorzystywać ją w rozkładanym basenie. Pierwsza porcja w sezonie zawsze jest gorąca! Potem wielokrotnie dolewamy ciepłą wodę wężem, bo w nocy stygnie, ponadto dzieci skaczą do basenu i ją rozchlapują. Dzięki kolektorom kąpiemy się w komfortowo ciepłej wodzie oraz o kilka tygodni wydłużamy okres basenowy - zwykle zaczynamy z początkiem maja, kończymy prawie w październiku.
Gdybyśmy dziś planowali instalacje w nowym budynku, pewnie "poszlibyśmy" w panele fotowoltaiczne, szczególnie gdyby jeszcze było oferowane dofinansowanie - wszelkie dotacje bardzo mocno wpływają na decyzję zakupu. Fotowoltaika produkuje prąd, a ten daje większe możliwości wykorzystania w gospodarstwie domowym.
Koszty instalacji kolektorów próżniowych:
kolektory, kocioł grzewczy, zasobnik c.w.u., montaż 18 000 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Przewody z cieczą roboczą poprowadzono na nieużytkowym poddaszu i połączono z kolektorem zespalającym 16 rur próżniowych.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
A czy jesli nie mam w ogole kotla zadnego bo ogrzewanie w domu mam akumulacyjne podlogowe elektryczne to moge dolozyc sobie taki zestaw paneli slonecznych do grzania samej wody?
Gość Piotr
26-04-2018 15:11
To nie kolektory słoneczne są źle ustawione ale instalacja jest źle zaprojektowana . Źle dobrana wielkość kolektorów do wielkości zasobnika