Żałujemy, że nie umieściliśmy solarów na zachodniej połaci dachu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Żałujemy, że nie umieściliśmy solarów na zachodniej połaci dachu

Żałujemy, że części rur nie umieściliśmy na zachodniej połaci dachu. Dlaczego? Bo w południe, kiedy temperatura wody w zasobniku osiąga maksimum, po prostu najczęściej nie ma nikogo w domu, a w popołudniowych godzinach słońce już nie dociera do kolektorów - mówią Dorota i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kolektory próżniowe użytkują od czerwca 2012 r.

Instalacja solarna:

  • Kolektory próżniowe, 16 rur; kąt nachylenia 30°; wystawa południowa. 
  • Inne elementy - instalacja o dł. 2 × 12 m, wypełniona glikolem; zasobnik c.w.u. o poj. 300 l; automatyczny regulator solarny; naczynie wzbiorcze, zawory i pompy solarne, automatyczny sterownik. 
  • Gwarancja - 3 lata.

Cel: przygotowywanie c.w.u., wstępne podgrzewanie wody w instalacji c.o. oraz do rozkładanego basenu.

Liczba stałych użytkowników: 4 osoby.

Decyzja: w zasadzie nie planowaliśmy zakładania instalacji solarnej, ale podczas oglądania kotłów grzewczych na gaz z sieci, sprzedawca przekonał nas do jej założenia. Po prostu dał korzystną cenę na cały komplet - kocioł, duży zasobnik c.w.u., kolektory i usługę montażu. Wybraliśmy wydajniejsze od płaskich kolektory próżniowe, ponieważ zależało nam na uzyskaniu jak największych oszczędności. Sprzedawca argumentował, że przy odpowiednim natężeniu światła będą działały również w zimie.

Nie staraliśmy się o dopłatę do instalacji, w naszej gminie jej nie oferowano, jednak okazyjna cena dała pewnie akurat tyle, co dałoby dofinansowanie. Instalacja solarna nie przysparza nam żadnego kłopotu, jest bezusterkowa i bezobsługowa, lecz z perspektywy sześciu lat użytkowania wiemy, że rury próżniowe nie mają optymalnej lokalizacji.

Kolektory próżniowe

Kolektory próżniowe - rady i przestrogi:

  • Żałujemy, że części rur nie umieściliśmy na zachodniej połaci dachu. Dlaczego? Bo w południe, kiedy temperatura wody w zasobniku osiąga maksimum, po prostu najczęściej nie ma nikogo w domu, a w popołudniowych godzinach słońce już nie dociera do kolektorów. Ciepłej wody potrzebujemy rano i późnym popołudniem, więc przy naszym trybie życia przydałyby się jeszcze rury ogrzewane zachodnim słońcem.

    Plusem instalacji jest rzeczywiście tanie i szybkie produkowanie ciepłej wody użytkowej w lecie. Mając jej pod dostatkiem, wpadliśmy na pomysł, żeby wykorzystywać ją w rozkładanym basenie. Pierwsza porcja w sezonie zawsze jest gorąca! Potem wielokrotnie dolewamy ciepłą wodę wężem, bo w nocy stygnie, ponadto dzieci skaczą do basenu i ją rozchlapują. Dzięki kolektorom kąpiemy się w komfortowo ciepłej wodzie oraz o kilka tygodni wydłużamy okres basenowy - zwykle zaczynamy z początkiem maja, kończymy prawie w październiku.

  • Gdybyśmy dziś planowali instalacje w nowym budynku, pewnie "poszlibyśmy" w panele fotowoltaiczne, szczególnie gdyby jeszcze było oferowane dofinansowanie - wszelkie dotacje bardzo mocno wpływają na decyzję zakupu. Fotowoltaika produkuje prąd, a ten daje większe możliwości wykorzystania w gospodarstwie domowym.

Kolektory próżniowe - koszty:

  • kolektory, kocioł grzewczy, zasobnik c.w.u., montaż 18 000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Przewody z cieczą roboczą poprowadzono na nieużytkowym poddaszu i połączono z kolektorem zespalającym 16 rur próżniowych.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Ola

20 Maj 2018, 12:55

A czy jesli nie mam w ogole kotla zadnego bo ogrzewanie w domu mam akumulacyjne podlogowe elektryczne to moge dolozyc sobie taki zestaw paneli slonecznych do grzania samej wody?

time image

Gość Piotr

26 Kwi 2018, 13:11

To nie kolektory słoneczne są źle ustawione ale instalacja jest źle zaprojektowana . Źle dobrana wielkość kolektorów do wielkości zasobnika

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje