Dzięki solarom opłaty za olej opałowy zmniejszyły się o 35%

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dzięki solarom opłaty za olej opałowy zmniejszyły się o 35%

W domu wykorzystujemy sporo wody - na przykład bardzo lubię kąpiele z hydromasażem - a woda ze studni ma temperaturę ok. 4°C, więc zależało nam na chociażby wstępnym ogrzaniu jej tanią energią, pozyskaną od słońca - mówi Bogumiła, Członkini Klubu Budujących Dom, która kolektory użytkuje od 2008 r.

Instalacja solarna:

  • Kolektory płaskie; łączna powierzchnia ok. 4,5 m2; kąt nachylenia dachu 40°; wystawa południowa. 
  • Inne elementy - instalacja o dł. 2 × 15 m, wypełniona mieszaniną wody i glikolu; bufor c.w.u. o poj. 300 l.

Cel: przygotowywanie c.w.u.

Liczba stałych użytkowników: 4 osoby obecnie, potem 2.

Decyzja: po postawieniu budynku o pow. 238 m2 wodę użytkową i tę w instalacji c.o. ogrzewał kocioł na olej opałowy i byliśmy z mężem z tego zadowoleni, bo olej był jeszcze tani. Jednak wkrótce zaczął drożeć i mąż postanowił włączyć do systemu grzewczego kolektory słoneczne. Chodziło głównie o tanie podgrzewanie wody w okresie, kiedy kocioł nie pracuje, dlatego wybrał kolektory płaskie, nie rurowe.

W domu wykorzystujemy sporo wody - na przykład bardzo lubię kąpiele z hydromasażem - a woda ze studni ma temperaturę ok. 4°C, więc zależało nam na chociażby wstępnym ogrzaniu jej tanią energią, pozyskaną od słońca. Dodanie kolektorów najsilniej odczuliśmy w pierwszym roku. Opłaty za olej zmniejszyły się o ok. 35%. Polecamy tego rodzaju instalację, choć nadal nie jest tania. Przed rozpoczęciem budowy naszej, sprawdziliśmy możliwości dofinansowania. Niestety, nie było wtedy refundacji. Montaż nie był bardzo kłopotliwy, trwał 1 dzień, ale instalacja jest dość długa.

Kocioł na olej opałowy
Kolektory przez kilka miesięcy w roku zastępują kocioł na olej opałowy w ogrzewaniu c.w.u.

Montaż solarów - rady i przestrogi:

  • Instalacja ma 2 razy po 15 m, ponieważ kolektory znajdują się po przeciwnej stronie budynku, niż kotłownia. Dwuspadowy dach, z nachyleniem 40° i połacią zwróconą wprost na południe, był idealny do 3 kolektorów. Fajne jest to, że z daleka wyglądają jak okna i nie oszpecają dachu. W kotłowni przy garażu udało się zmieścić duży bufor na wodę.

    Montaż oddaliśmy w ręce pracowników specjalistycznej firmy, znajdującej się w okolicy. Dzięki temu mamy blisko również serwis, którego instalacja potrzebuje co kilka lat. Wkrótce "strzeli" jej 10 lat, ale dotąd nie było żadnej poważnej awarii, tylko okresowe standardowe naprawy. Należy wymieniać uszczelki i glikol. Obecnie znowu trochę kapie z instalacji.

  • W lecie bez problemu woda w zasobniku osiąga, dzięki słońcu, temperaturę 70°C i więcej. Nigdy nie mieliśmy kłopotu z przegrzaniem się cieczy roboczej, np. w czasie urlopu - jeśli część z nas wyjeżdża na dłużej, w domu zawsze ktoś zostaje i na bieżąco korzysta z wody. Fachowcy zapewnili, że dzieje się tak również dlatego, że układ solarny jest po prostu dobrze zaprojektowany i wykonany. Jest w nim odpowiednio dobrany bufor na wodę i naczynie wzbiorcze, zabezpieczające przed przegrzaniem glikolu.

Koszty montażu solarów:

  • instalacja z montażem 13 000 zł; 
  • serwis 150 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Płaskie kolektory pracują na południowej połaci dachu o nachyleniu 40°.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje