Dzięki solarom opłaty za olej opałowy zmniejszyły się o 35%
Dzięki solarom opłaty za olej opałowy zmniejszyły się o 35%
W domu wykorzystujemy sporo wody - na przykład bardzo lubię kąpiele z hydromasażem - a woda ze studni ma temperaturę ok. 4°C, więc zależało nam na chociażby wstępnym ogrzaniu jej tanią energią, pozyskaną od słońca - mówi Bogumiła, Członkini Klubu Budujących Dom, która kolektory użytkuje od 2008 r.
Kolektory płaskie; łączna powierzchnia ok. 4,5 m2; kąt nachylenia dachu 40°; wystawa południowa.
Inne elementy - instalacja o dł. 2 × 15 m, wypełniona mieszaniną wody i glikolu; bufor c.w.u. o poj. 300 l.
Cel: przygotowywanie c.w.u.
Liczba stałych użytkowników: 4 osoby obecnie, potem 2.
Decyzja: po postawieniu budynku o pow. 238 m2 wodę użytkową i tę w instalacji c.o. ogrzewał kocioł na olej opałowy i byliśmy z mężem z tego zadowoleni, bo olej był jeszcze tani. Jednak wkrótce zaczął drożeć i mąż postanowił włączyć do systemu grzewczego kolektory słoneczne. Chodziło głównie o tanie podgrzewanie wody w okresie, kiedy kocioł nie pracuje, dlatego wybrał kolektory płaskie, nie rurowe.
W domu wykorzystujemy sporo wody - na przykład bardzo lubię kąpiele z hydromasażem - a woda ze studni ma temperaturę ok. 4°C, więc zależało nam na chociażby wstępnym ogrzaniu jej tanią energią, pozyskaną od słońca. Dodanie kolektorów najsilniej odczuliśmy w pierwszym roku. Opłaty za olej zmniejszyły się o ok. 35%. Polecamy tego rodzaju instalację, choć nadal nie jest tania. Przed rozpoczęciem budowy naszej, sprawdziliśmy możliwości dofinansowania. Niestety, nie było wtedy refundacji. Montaż nie był bardzo kłopotliwy, trwał 1 dzień, ale instalacja jest dość długa.
Kolektory przez kilka miesięcy w roku zastępują kocioł na olej opałowy w ogrzewaniu c.w.u.
Instalacja ma 2 razy po 15 m, ponieważ kolektory znajdują się po przeciwnej stronie budynku, niż kotłownia. Dwuspadowy dach, z nachyleniem 40° i połacią zwróconą wprost na południe, był idealny do 3 kolektorów. Fajne jest to, że z daleka wyglądają jak okna i nie oszpecają dachu. W kotłowni przy garażu udało się zmieścić duży bufor na wodę. Montaż oddaliśmy w ręce pracowników specjalistycznej firmy, znajdującej się w okolicy. Dzięki temu mamy blisko również serwis, którego instalacja potrzebuje co kilka lat. Wkrótce "strzeli" jej 10 lat, ale dotąd nie było żadnej poważnej awarii, tylko okresowe standardowe naprawy. Należy wymieniać uszczelki i glikol. Obecnie znowu trochę kapie z instalacji.
W lecie bez problemu woda w zasobniku osiąga, dzięki słońcu, temperaturę 70°C i więcej. Nigdy nie mieliśmy kłopotu z przegrzaniem się cieczy roboczej, np. w czasie urlopu - jeśli część z nas wyjeżdża na dłużej, w domu zawsze ktoś zostaje i na bieżąco korzysta z wody. Fachowcy zapewnili, że dzieje się tak również dlatego, że układ solarny jest po prostu dobrze zaprojektowany i wykonany. Jest w nim odpowiednio dobrany bufor na wodę i naczynie wzbiorcze, zabezpieczające przed przegrzaniem glikolu.
Koszty montażu solarów:
instalacja z montażem 13 000 zł;
serwis 150 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Płaskie kolektory pracują na południowej połaci dachu o nachyleniu 40°.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.