Montaż solarów daje w ciągu roku wymierne oszczędności

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Montaż solarów daje w ciągu roku wymierne oszczędności

Założenie instalacji solarnej oceniam jako słuszne, bo i zimą, kiedy nie ma dużo słońca, ogrzewa ona wodę użytkową o kilka lub kilkanaście stopni, a dopiero po takim wstępnym podgrzaniu zaczyna pracować kocioł na gaz. W ciągu roku daje to wymierne oszczędności - mówi Olgierd, Czytelnik Budujemy Dom, który kolektory użytkuje od 2012 r.

Instalacja solarna: kolektory płaskie; powierzchnia ok. 4,5 m2; kąt nachylenia dachu 30°, kąt nachylenia stelaża pod absorbery 45°; wystawa południowa.

 

Inne elementy – instalacja o dł. 2 × 8 m, wypełniona glikolem; biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 800 l, automatyczny regulator solarny. Gwarancja 3 lata.

 

Cel: przygotowanie c.w.u. i wstępne podgrzanie wody w systemie grzewczym.

 

Liczba stałych użytkowników: 4 osoby.

Biwalentny zbiornik c.w.u. ma pojemność 800 l.
Biwalentny zbiornik c.w.u. ma pojemność 800 l.

Decyzja: podczas budowy postanowiłem wesprzeć ogrzewanie wody użytkowej i domu instalacją solarną, bo gaz z sieci ciągle drożeje. Ważnym czynnikiem był fakt, że zamierzałem czerpać wodę ze studni, a ponieważ taka woda ma temperaturę ok. 4°C, chciałem ją wstępnie ogrzać tanią energią, pozyskaną od słońca.

 

Nie bez znaczenia były też plany wyposażenia łazienek w urządzenia z hydromasażem, którym chciałem zapewnić duży dopływ ciepłej wody.

 

Jednak głównym powodem wybrania absorberów płaskich, zamiast próżniowych, był fakt, że w polskich warunkach klimatycznych absorbery słoneczne najwydajniej pracują w lecie.

 

Wiedząc, że oprócz kotła gazowego w kotłowni stanie duży bufor c.w.u. oraz zestaw do uzdatniania wody ze studni, powiększyłem powierzchnię kotłowni do 7 m2. Koszt inwestycyjny instalacji solarnej zmniejszyłem o dotację do kredytu celowego ze środków NFOŚiGW.

Montaż solarów - rady i przestrogi:

 • Aby słońce padało na kolektory pod odpowiednim kątem wiosną i jesienią, zamocowałem je na stelażu o większym nachyleniu, niż nachylenie dachu. Umieściłem je na południowej połaci dachu, a na dodatek w pionie nad kotłownią i łazienką na antresoli, bo tylko w takiej lokalizacji rury instalacji są możliwie najkrótsze.

   

  Na początku rozważałem lokalizację na dachu garażu, ale ze względu na znaczące wydłużenie rur – ostatecznie z niej zrezygnowaliśmy. Montaż i uruchomienie układu trwały dzień. Podoba mi się, że tafle absorberów są mało widoczne na tle płaskiej czarnej dachówki.

   

 • Założenie instalacji solarnej oceniam jako słuszne, bo i zimą, kiedy nie ma dużo słońca, ogrzewa ona wodę użytkową o kilka lub kilkanaście stopni, a dopiero po takim wstępnym podgrzaniu zaczyna pracować kocioł na gaz. W ciągu roku daje to wymierne oszczędności.

   

  Cieszę się, że instalację zaprojektowano i wykonano prawidłowo – przez 3 lata użytkowania, nawet podczas dwutygodniowych wyjazdów rodziny na urlop, nie wystąpiły problemy z przegrzaniem. Glikol powinienem uzupełnić po pięciu latach eksploatacji.
 

Montaż solarów - koszty:

 • instalacja z montażem 20 000 zł minus dopłata do kredytu ze środków NFOŚiGW.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Kolektory, skierowane na południe, na stelażu o nachyleniu 45°.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Razmes

24 Sty 2017, 09:17

ehhh...

time image

Gość Darek

24 Sty 2017, 08:45

Sam korzystam z solar od solar-tech z Chojnic i bardzo się opłaca ze względu na to, że ta inwestycja się zwróci za jakiś czas

time image

Gość IXI

20 Mar 2016, 22:36

20 tys. zł. za zaledwie dwa kolektory solarne (w dodatku płaskie, które są tańsze od próżniowych) to przesada. Ja mam 2x40 rur heat pipe za 7 tys. (cena z dotacją) oraz drugą mikroinstalację z jednym próżniowym Hewalexem (bez dotacji) za 4 tys. zł. Te drugą sam sobie montowałem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA