400-litrowy zasobnik na c.w.u. idealny dla dwóch osób
400-litrowy zasobnik na c.w.u. idealny dla dwóch osób
Całe szczęście, że w układzie jest 400-litrowy zasobnik c.w.u. Nie mamy żadnych problemów z nadmiarem gorącej wody. Mają je natomiast nasi sąsiedzi, u których wprowadzono zasobnik o poj. 300 l. - mówią Basia i Bogusław, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kolektory użytkują od 2012 r.
Instalacja solarna współdziała z buforem c.w.u. o poj. 400 l
Instalacja solarna: 2 panele po 12 i 30 rur próżniowych; wystawa południowo-wschodnia i południowo-zachodnia; nachylenie 45°; długość instalacji 2 x 10 m; ciecz robocza – glikol; biwalentny bufor c.w.u. 400 l.
Cel: przygotowanie c.w.u., wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o.
Liczba użytkowników: 2.
Decyzja: w urzędzie gminy zobaczyliśmy ogłoszenie o możliwości założenia instalacji solarnej i sfinansowania jej z bankowego kredytu celowego. Zainteresował nas fakt, że wysokość kredytu możemy obniżyć nawet o 45%, ubiegając się o dopłatę z NFOŚiGW.
Stwierdziliśmy, że warto założyć kolektory, korzystając z dopłaty, nawet jeśli po odliczeniu kosztów bankowych wyniesie ona realnie ok. 20%.
Poszliśmy do pobliskiego banku, sprawdzić procedury i terminy realizacji. Były bezproblemowe i krótkie. Wypełniliśmy wniosek o dopłatę, a resztę formalności przeprowadził bank.
Fachowcy od solarów doradzili zamontowanie wydajniejszych kolektorów próżniowych, którymi można również wstępnie podgrzewać wodę w instalacji c.o. Pomyśleliśmy, że takie wsparcie systemu grzewczego, opartego na gazie z sieci, pozytywnie odbije się na emeryckim budżecie. Ponieważ jest nas tylko dwoje, polecili 400-litrowy zasobnik na c.w.u., który ma zabezpieczać instalację solarną przed przegrzaniem. Zastąpiliśmy nim poprzedni mniejszy zasobnik.
Jesteśmy zadowoleni z kolektorów, ponieważ od marca do października zapewniają niemal darmowe kąpiele nam i wnukom. W zimie kolektory też działają, choć w mniejszym zakresie. W tym roku wyłączyliśmy kocioł gazowy na początku kwietnia. Spodziewamy się, że koszt instalacji solarnej zwróci się po 8 latach. Szkoda, że nie założyliśmy kolektorów podczas budowy domu w 2000 r.
Kolektory próżniowe z 30 rurami zwrócono na południowy zachód
400-litrowy zasobnik na c.w.u. - porady i przestrogi:
Montaż kolektorów i wymiana zasobnika c.w.u., przeprowadzony przez fachowców, trwał 2 dni. Nie był kłopotliwy, ponieważ monterzy poprowadzili rury z dachu do kotłowni przez kanał wentylacyjny komina oraz kratkę wentylacyjną. Obyło się bez kucia ścian i komina, demontowania fragmentu dachu. Po założeniu instalacji, odbyła się wizytacja pracownika banku, który ją sfotografował i uruchomił dalsze bankowe formalności. Dopłatę do kredytu otrzymaliśmy w ciągu miesiąca.
Instalacja działa bezusterkowo i bezobsługowo. Monterzy ustawili na sterowniku parametry dla naszej instalacji. Rzadko je przestawiamy. Całe szczęście, że w układzie jest 400-litrowy zasobnik c.w.u. Nie mamy żadnych problemów z nadmiarem gorącej wody. Mają je natomiast nasi sąsiedzi, u których wprowadzono zasobnik o poj. 300 l. W słoneczne dni włącza się tryb alarmowy i muszą spuszczać wodę z zasobnika. Okazuje się, że różnica 100 l robi jednak swoje. My nie zanotowaliśmy takiego przypadku, ani nie musimy zasłaniać kolektorów w upały.
400-litrowy zasobnik na c.w.u. - koszty:
instalacja z zasobnikiem c.w.u. 400 l i montażem – 13 700 zł minus dopłata do kredytu, ok. 3000 zł (po odliczeniu kosztów bankowych i podatku).
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
Cytat
Jak to w kanał wentylacyjny wpuszczone są jakieś rury to wbrew logice i wymaganiom wentylacji po pierwsze zmiana przekroju kanału wentylacyjnego i kto wie jak te rury tam idą może są załamane itpWedług mnie to jakiś bubel wykonawców
...
Nie całkiem humorystycznie.Jak się ma kolektory, nie jeździ się na wakacje, z dwóch powodów:- nie stać bo trzeba je spłacać,- słońce nie ma wakacji i grzeje Pozostają narty w zimie, ale to też kosztowne, więc ..............
Gość sosek
08-07-2014 14:22
No właśnie a co się dzieje z nadmiarem wody jak wyjedziemy na wakacje nikogo nie ma w domu ?