400-litrowy zasobnik na c.w.u. idealny dla dwóch osób

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
400-litrowy zasobnik na c.w.u. idealny dla dwóch osób

Całe szczęście, że w układzie jest 400-litrowy zasobnik c.w.u. Nie mamy żadnych problemów z nadmiarem gorącej wody. Mają je natomiast nasi sąsiedzi, u których wprowadzono zasobnik o poj. 300 l. - mówią Basia i Bogusław, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kolektory użytkują od 2012 r.

Instalacja solarna współdziała z buforem c.w.u. o poj. 400 l

Instalacja solarna: 2 panele po 12 i 30 rur próżniowych; wystawa południowo-wschodnia i południowo-zachodnia; nachylenie 45°; długość instalacji 2 x 10 m; ciecz robocza – glikol; biwalentny bufor c.w.u. 400 l.

Cel: przygotowanie c.w.u., wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o.

 

Liczba użytkowników: 2.

 

Decyzja: w urzędzie gminy zobaczyliśmy ogłoszenie o możliwości założenia instalacji solarnej i sfinansowania jej z bankowego kredytu celowego. Zainteresował nas fakt, że wysokość kredytu możemy obniżyć nawet o 45%, ubiegając się o dopłatę z NFOŚiGW.

Stwierdziliśmy, że warto założyć kolektory, korzystając z dopłaty, nawet jeśli po odliczeniu kosztów bankowych wyniesie ona realnie ok. 20%.

 

Poszliśmy do pobliskiego banku, sprawdzić procedury i terminy realizacji. Były bezproblemowe i krótkie. Wypełniliśmy wniosek o dopłatę, a resztę formalności przeprowadził bank.

 

Fachowcy od solarów doradzili zamontowanie wydajniejszych kolektorów próżniowych, którymi można również wstępnie podgrzewać wodę w instalacji c.o. Pomyśleliśmy, że takie wsparcie systemu grzewczego, opartego na gazie z sieci, pozytywnie odbije się na emeryckim budżecie. Ponieważ jest nas tylko dwoje, polecili 400-litrowy zasobnik na c.w.u., który ma zabezpieczać instalację solarną przed przegrzaniem. Zastąpiliśmy nim poprzedni mniejszy zasobnik.

 

Jesteśmy zadowoleni z kolektorów, ponieważ od marca do października zapewniają niemal darmowe kąpiele nam i wnukom. W zimie kolektory też działają, choć w mniejszym zakresie. W tym roku wyłączyliśmy kocioł gazowy na początku kwietnia. Spodziewamy się, że koszt instalacji solarnej zwróci się po 8 latach. Szkoda, że nie założyliśmy kolektorów podczas budowy domu w 2000 r.

Kolektory próżniowe z 30 rurami zwrócono na południowy zachód

400-litrowy zasobnik na c.w.u. - porady i przestrogi:

  • Montaż kolektorów i wymiana zasobnika c.w.u., przeprowadzony przez fachowców, trwał 2 dni. Nie był kłopotliwy, ponieważ monterzy poprowadzili rury z dachu do kotłowni przez kanał wentylacyjny komina oraz kratkę wentylacyjną. Obyło się bez kucia ścian i komina, demontowania fragmentu dachu. Po założeniu instalacji, odbyła się wizytacja pracownika banku, który ją sfotografował i uruchomił dalsze bankowe formalności. Dopłatę do kredytu otrzymaliśmy w ciągu miesiąca.

     

  • Instalacja działa bezusterkowo i bezobsługowo. Monterzy ustawili na sterowniku parametry dla naszej instalacji. Rzadko je przestawiamy. Całe szczęście, że w układzie jest 400-litrowy zasobnik c.w.u. Nie mamy żadnych problemów z nadmiarem gorącej wody. Mają je natomiast nasi sąsiedzi, u których wprowadzono zasobnik o poj. 300 l. W słoneczne dni włącza się tryb alarmowy i muszą spuszczać wodę z zasobnika. Okazuje się, że różnica 100 l robi jednak swoje. My nie zanotowaliśmy takiego przypadku, ani nie musimy zasłaniać kolektorów w upały.

400-litrowy zasobnik na c.w.u. - koszty:

  • instalacja z zasobnikiem c.w.u. 400 l i montażem – 13 700 zł minus dopłata do kredytu, ok. 3000 zł (po odliczeniu kosztów bankowych i podatku).

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

08 Lip 2014, 13:48

Cytat Jak to w kanał wentylacyjny wpuszczone są jakieś rury to wbrew logice i wymaganiom wentylacji po pierwsze zmiana przekroju kanału wentylacyjnego i kto wie jak te rury tam idą może są załamane itpWedług mnie to jakiś bubel wykonawców ...

time image

08 Lip 2014, 12:28

Nie całkiem humorystycznie.Jak się ma kolektory, nie jeździ się na wakacje, z dwóch powodów:- nie stać bo trzeba je spłacać,- słońce nie ma wakacji i grzeje Pozostają narty w zimie, ale to też kosztowne, więc ..............

time image

Gość sosek

08 Lip 2014, 12:22

No właśnie a co się dzieje z nadmiarem wody jak wyjedziemy na wakacje nikogo nie ma w domu ?

time image

Gość INWESTOR

05 Cze 2014, 07:15

Jak to w kanał wentylacyjny wpuszczone są jakieś rury to wbrew logice i wymaganiom wentylacji po pierwsze zmiana przekroju kanału wentylacyjnego i kto wie jak te rury tam idą może są załamane itpWedług mnie to jakiś bubel wykonawców

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje