Czy opłaca się instalować solary?

Czy opłaca się instalować solary?

Sprzedawcy oferują nam różne rodzaje i modele solarów, przekonując, że ich produkty są o wiele lepsze od tego, co oferuje konkurencja, a koszty instalacji bardzo szybko się zwrócą. Ile jest w tych zapewnieniach prawdy?

W dużych instalacjach, gdy kolektory podgrzewają, np. wodę w basenie, ekonomiczny sens inwestycji nie budzi raczej wątpliwości. Natomiast w małych instalacjach w domach jednorodzinnych, gdzie dzienne zużycie wody o temperaturze 45°C wynosi 200-240 l, opłacalność zależy od:

  • ceny nośnika energii (najdroższy jest prąd, gaz płynny i olej opałowy);
  • tego jak bardzo będą drożeć paliwa w ciągu najbliższych kilkunastu lat (tyle powinna wytrzymać instalacja solarna);
  • czy i w jakiej wysokości mamy szansę na dofinansowanie inwestycji.

Typowa instalacja do przygotowywania c.w.u. dla 4 osób pozwala zaoszczędzić ok. 2000 kWh energii. Jeśli więc woda jest podgrzewana z wykorzystaniem najdroższego nośnika, czyli prądu, to oszczędności wyniosą ok. 1300 zł, jeśli wykorzystujemy zaś gaz ziemny, to oszczędności wyniosą ok. 500 zł. Koszt zakupu kolektora, dużego zasobnika c.w.u. oraz montażu wynosi ok. 10 000 zł.

Przy obecnych cenach energii, czas zwrotu inwestycji sięga więc przynajmniej 7-8 lat. O ile za wszystko będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego atrakcyjniejsze mogą być dotacje oferowane na poziomie gmin, najczęściej są to pieniądze pochodzące z Regionalnych Programów Operacyjnych. To fundusze unijne, których uzyskanie wymaga działania zbiorowego (nie trafiają bezpośrednio do indywidualnych inwestorów), można z nich skorzystać także, zakładając stowarzyszenie i nie czekając na działania władz lokalnych.

Jarosław Antkiewicz
fot. Nibe Biawar

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

retrofood
09-08-2019 20:12
29 minut temu, Gość ghh napisał: mam jedno i drugie. 3 panele dolarów i 3.3kw fotowoltaika.   Jak bym miał 3 panele dolarów to nie dbałbym już o fotowoltaikę.
Gość ghh
09-08-2019 19:42
mam jedno i drugie. 3 panele dolarów i 3.3kw fotowoltaika. Wychodzi mi, że lepiej jest grzać wodę solarami a prąd przeznaczyć na cały dom. Pisze to dla 6 osób. Prądem bym się nie dogrzal codziennie 300 l.
Viessmann
07-06-2019 14:13
7 godzin temu, aaaa napisał: nie wiem czy najdroższy, ale faktycznie chyba już mało kto idzie w tym kierunku. Teraz chyba wszyscy lub prawie wszyscy idą w PV... Fotowoltaika rzeczywiście teraz ma swoje 5 minut, zwłaszcza ta fotowoltaika prosumencka, indywidualna. ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz