Szukasz dobrego falownika dla swojej instalacji PV? Zwróć uwagę na funkcję zasilania awaryjnego

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Szukasz dobrego falownika dla swojej instalacji PV? Zwróć uwagę na funkcję zasilania awaryjnego

Dla każdego z nas bardzo frustrujący jest moment, w którym podczas korzystania z urządzeń elektrycznych nastąpi przerwa w zasilaniu. W najlepszym przypadku zakończy się to przesunięciem pracy na później, w najgorszym - dotychczasowe działania pójdą na marne. Dla użytkowników instalacji PV wyposażonej w falownik GEN24 i GEN24 Plus pojawiło się ciekawe rozwiązanie w postaci PV Point - funkcji zasilania awaryjnego.

aktualizacja: 2024-05-15 07:19:16
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak działa funkcja zasilania awaryjnego?
  • Czy możliwe jest pełne zasilanie rezerwowe, także w nocy?

Jak działa funkcja zasilania awaryjnego?

Funkcję zasilania awaryjnego w systemach fotowoltaicznych umożliwia ciągłość działania wybranych urządzeń elektrycznych w sytuacjach, gdy następuje przerwa w dostawie prądu z sieci. System ten jest zintegrowany z falownikiem i pozwala na wykorzystanie energii generowanej przez panele słoneczne bezpośrednio w trakcie przerw w dostawie prądu, bez potrzeby posiadania akumulatora.

Prześledźmy to na konkretnym przykładzie. Funkcja PV Point (którą znaleźć można w falownikach GEN24 i GEN24 Plus firmy Fronius) w przypadku awarii zasilania dostarcza energię elektryczną z instalacji PV do specjalnie zabezpieczonego gniazda. Moc tego gniazda może dochodzić do 3 kW, co pozwala na podłączenie urządzeń takich jak router WiFi, ładowarki do telefonów i laptopów czy małych urządzeń kuchennych, jak czajnik elektryczny. Użycie PV Point jest możliwe tylko wtedy, gdy instalacja PV generuje wystarczającą ilość energii, czyli zazwyczaj w ciągu dnia przy odpowiednich warunkach słonecznych.

Warto zauważyć, że to rozwiązanie niesie ze sobą możliwość pewnej niezależności energetycznej dla użytkowników, którzy mogą w ten sposób uniknąć dyskomfortu związanego z przerwami w dostawach prądu. Ponadto, funkcja ta zwiększa użyteczność całej instalacji fotowoltaicznej, poprzez zapewnienie podstawowego zasilania awaryjnego w krytycznych momentach.

Czy możliwe jest pełne zasilanie rezerwowe, także w nocy?

Możliwość pełnego zasilania rezerwowego w systemach fotowoltaicznych, także w nocy, staje się coraz bardziej dostępna dzięki nowoczesnym technologiom - i tu znowu wracamy do przykładu falowników hybrydowych GEN24 Plus. Te zaawansowane urządzenia pozwalają na korzystanie z magazynów energii, co umożliwia nieprzerwane dostarczanie energii elektrycznej nawet podczas braku słońca. Funkcja Full Backup, która jest opcjonalna, zapewnia pełne zasilanie rezerwowe dla całego gospodarstwa domowego, obejmujące nawet duże, trójfazowe odbiorniki takie jak pompy ciepła. To rozwiązanie zapewnia użytkownikom prawie całkowitą niezależność energetyczną, eliminując zmartwienia związane z porą dnia czy dostępnością światła słonecznego.

Aby jednak skorzystać z tej opcji, konieczne jest posiadanie nie tylko falownika, ale także odpowiedniego akumulatora oraz sieciowego urządzenia przełączającego. Urządzenie to jest kluczowe, gdyż zapewnia bezpieczne odłączenie od sieci energetycznej, co jest wymagane do uruchomienia systemu zasilania rezerwowego. Dzięki temu, nawet w sytuacjach awaryjnych lub w nocy, gospodarstwa domowe mogą cieszyć się stabilnym dostępem do energii.

Fronius GEN24 Plus - wybitnie wszechstronny

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań