Jak zamontować halogeny w suficie z płyt g-k?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zamontować halogeny w suficie z płyt g-k?

Chciałbym zamontować w suficie z płyt g-k oświetlenie halogenowe w formie reflektorków. Problem w tym, że jest to poddasze, a za płytami znajduje się ocieplenie z wełny mineralnej. Czy halogeny nie będą się zbytnio nagrzewały i jak przeciągnąć przewody elektryczne?

Odpowiedź eksperta: Umieszczenie lamp halogenowych bezpośrednio w warstwie ocieplenia nie jest poprawnym rozwiązaniem właśnie ze względu na brak odprowadzenia ciepła, co znacznie zmniejszy trwałość żarówek. Istotnym zagrożeniem będzie też możliwość uszkodzenia folii paroizolacyjnej, zabezpieczającej przed przenikaniem wilgoci do ocieplenia.

Praktycznie halogeny żarowe zastępowane są obecnie reflektorami LED, które wyraźnie mniej się nagrzewają, ale i w tym wariancie konieczne będzie osłonięcie tylnej strony lampy puszkami o dostosowanej wysokości lub np. doniczkami ceramicznymi. W przypadku skosów, osłonę taką trudno przytwierdzić i lepiej wtedy założyć zewnętrzne listwy z regulowanymi reflektorkami.

Przewody zasilające, niezależnie od rodzaju montowanych lamp, najwygodniej rozprowadzić w trakcie mocowania opłytowania, wyprowadzając krótkie odcinki w miejscach osadzenia oświetlenia. Trzeba przy tym dopilnować, aby przewód nie został przyciśnięty przez płytę do rusztu.

Dobrym rozwiązaniem - zwłaszcza na poziomej części sufitu - będzie podwójne opłytowanie z zachowaniem przynajmniej 8-10 cm odstępu między pokryciem od wnętrza pomieszczenia i od strony ocieplenia. Utworzona w ten sposób przestrzeń pozwoli na łatwe rozprowadzenie przewodów nawet po zamocowaniu płyt gipsowo-kartonowych i umożliwi chłodzenie lamp przy zamontowaniu bezpośrednio w pokryciu.

Różne sposoby osadzenia lampy LED w suficie podwieszanym z płyt g-k:

Osadzenie lamp LED w suficie podwieszanym z płyt g-k za pomocą sprężynek mocujących

Osadzenie lamp LED w suficie podwieszanym z płyt g-k w podwójnym opłytowaniu z osłoną na przewody
Za pomocą sprężynek mocujących (a), w podwójnym opłytowaniu z osloną na przewody (b)

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje