Instalacja elektryczna a drewniana więźba

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Instalacja elektryczna a drewniana więźba

Jak powinna być prowadzona instalacja elektryczna na poddaszu użytkowym? Konstrukcja dachu jest drewniana, a przewody prowadzone będą pod warstwą ocieplenia. Czy do montażu instalacji trzeba używać rurek osłonowych, tzw. peszli, i jaki osprzęt elektroinstalacyjny powinien być tam stosowany – hermetyczny, natynkowy, czy może zwykły?

aktualizacja: 2013-04-02 09:25:35

Odpowiedź eksperta: Choć to zalecane, to instalacja elektryczna prowadzona po elementach łatwopalnych – w tym przypadku drewnianych – nie musi być chowana w rurkach instalacyjnych, pod warunkiem, że użyte przewody są w podwójnej izolacji na napięcie przynajmniej 500/750 V. Mogą to być przewody wielożyłowe o przekroju płaskim lub okrągłym i oczywiście przekroju drutu dostosowanym do przewidywanego obciążenia.

 

W przypadku przewodów osłoniętych izolacją cieplną, elektryk powinien uwzględnić ich większe nagrzewanie się od prądu roboczego. Typowe wartości są ustalane dla przewodów pokrytych tynkiem, czyli mających znacznie lepsze warunki chłodzenia. Przewód można mocować do elementów drewnianych opaskami plastikowymi lub aluminiowymi, przy czym należy zwróć szczególną uwagę na zabezpieczenie przewodów przed uszkodzeniem w czasie montażu stelaża nośnego oraz płyt g-k lub paneli, układanych na suficie i ścianach.

 

Natomiast do montażu osprzętu stosuje się najczęściej specjalne puszki rozgałęźne, a pod łączniki i gniazda specjalne puszki przystosowane do zamocowania w płytach g-k lub panelach boazeryjnych. W takich puszkach, zakłada się standardowy osprzęt. Oczywiście można też wykorzystać osprzęt natynkowy. Po zamontowaniu puszek, przejścia przewodów przez otwory w nich warto uszczelnić silikonem. Należy też zadbać o staranne sklejenie folii paroizolacyjnej w tych miejscach.

Redakcja BD
fot. Ursa

Zdaniem naszych Czytelników

time image

15 Maj 2016, 00:41

Cytat A gdzie konktretne maski przeciwpyłowe na twarzach tych ludzi. Zbrodnia, brak ochrony w przyszłości, astma i rak. Coś się wam, panie, popieprzyło. Nic to, amatorzy tak mają. Zbrodniczo nie będzie.

time image

Gość Jan

06 Maj 2016, 00:43

A gdzie konktretne maski przeciwpyłowe na twarzach tych ludzi. Zbrodnia, brak ochrony w przyszłości, astma i rak.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny