Oświetlenie zewnętrzne budynku i ogrodu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oświetlenie zewnętrzne budynku i ogrodu

Na etapie wznoszenia budynku większość ludzi nie myśli wcale o infrastrukturze technicznej na działce. W efekcie okazuje się, że nie ułożono nawet przewodów do dzwonka przy bramie. Brakuje także oświetlenia bramy i podjazdu, nie wspominając już o ogrodzie, w którym przydałyby się nie tylko lampy, ale i gniazda do zasilania piły, kosiarki itp.

Oświetlenie zewnętrzne - zasady bezpieczeństwa

Układając instalację zewnętrzną, trzeba przede wszystkim pamiętać o względach bezpieczeństwa:

 • w ziemi układać tylko przewody (kable) do tego przeznaczone, o odpowiedniej izolacji. Mają one oznaczenie YKY;
 • przewody umieścić na głębokości ok. 60 cm, tak by potem nie zostały przypadkiem uszkodzone podczas prac ogrodniczych;
 • w ziemi nad kablami zawsze układać niebieską folię ostrzegawczą;
 • obwody ułożone na zewnątrz zabezpieczyć wyłącznikami nadmiarowoprądowymi i różnicowoprądowymi;
 • stosować oprawy i gniazda o odpowiedniej klasie szczelności. Gdy oprawa jest narażona na rozbryzgi wody, niezbędna jest klasa IP X4 lub wyższa.
Strumień światła skierowany równolegle do muru uwypukla jego fakturę (fot. Spotline)

Oświetlenie zewnętrzne budynku

Wbrew pozorom, dobre oświetlenie elewacji to trudna sztuka. Wymaga przede wszystkim starannego ustawienia źródeł światła. Nie mogą świecić bezpośrednio w okna. Można zastosować oprawy umieszczone w kostce brukowej opaski wokół domu – podobnie jak na podjeździe – albo ustawić reflektory na trawniku.

Strumień światła skierowany równolegle do ściany budynku uwypukla fakturę elewacji, co jest efektowne, jeśli jest ona wykonana na przykład z łupanej cegły silikatowej, kamienia czy nieotynkowanej cegły ceramicznej. Niewskazane jest natomiast oświetlanie w ten sposób ścian otynkowanych na gładko, bo ujawni wszystkie usterki w tynkach. W oświetlaniu elewacji warto zachować umiar, bo niektórym osobom nawet niezbyt silne światło za oknem zakłóca sen.

 

W przypadku oświetlenia zewnętrznego, warto celowo zastosować źródła światła zafałszowujące oddawanie barw, pod warunkiem, że dzięki temu podkreślimy walory budynku, małej architektury lub roślin. To swoisty „retusz światłem”, który daje bardzo dobre efekty.

 

Ponadto wszystkie zaproponowane poniżej źródła światła są energooszczędne, a w przeciwieństwie do świetlówek kompaktowych, pracują prawidłowo w niskiej temperaturze.

Oświetlenie zewnętrzne w ogrodzie

Szczególną uwagę należy poświęcić oświetleniu zewnętrznemu. Pełni ono funkcje praktyczne – wejście do domu, ścieżki i brama muszą być odpowiednio intensywnie oświetlone. Nie zapominajmy jednak, że oświetlenie to również element dekoracyjny. Odpowiednio dobrane podkreśla walory budynku i ogrodu, a niewłaściwe będzie psuć wrażenie.

Lampy przy pieszych traktach w ogrodzie powinny dobrze oświetlać ścieżki, a przy tym nie oślepiać użytkowników (fot. Spotline)

Rodzaje oświetlenia zewnętrznego budynku i ogrodu

 • Rtęciówki wysokoprężne są tradycyjnie używane do oświetlenia ulic. Są mniej więcej trzykrotnie bardziej energooszczędne, niż zwykłe żarówki (35–60 lm/W). Źle oddają barwy, bo w ich świetle (widmie) brakuje czerwieni. Jednak dzięki temu rewelacyjnie podkreślają zieleń roślin.

   

 • Sodówki niskoprężne również służą głównie do oświetlenia ulic. To mistrzowie energooszczędności (100–200 lm/W). Ich światło jest żółtopomarańczowe i doskonale podkreśla barwę elementów z czerwonej cegły i piaskowca (mury ogrodzeniowe, elewacje).

   

  Ponadto światło tej barwy jest najlepiej widoczne we mgle i deszczu, doskonale sprawdza się więc jako oświetlenie bramy wjazdowej na posesję. Lamp tych nie należy łączyć z czujnikiem ruchu, bo zimna lampa potrzebuje około 10 minut na osiągnięcie pełnej jasności. Mogą za to współpracować z czujnikiem zmierzchowym. Są trwałe (do 10000 h).

   

 • Sodówki wysokoprężne najczęściej służą także do oświetlenia ulic i placów, a jeśli barwa ich światła jest skorygowana do ciepłobiałej, stosuje się je się do oświetlenia dużych sklepów. Są energooszczędne (40– –150 lm/W). Nieskorygowane, podobnie jak sodówki niskoprężne, podkreślają barwę cegły i piaskowca). Sodówek używa się także w szklarniach i oranżeriach do doświetlania roślin.

Jarosław Antkiewicz
fot. tytułowa: istockphoto.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

12 Mar 2018, 12:09

Lampy retro są bardzo wyrazistymi elementami w ogrodzie i nie robiłabym z nich jedynego oświetlenia ogrodowego. Kinkiety przy tarasie i przy wejściu. Kinkiet przy furtce, który jednocześnie oświetla numer posesji.  Jeśli ścieżka furtka-dom jest długa, to tam można zastosować ...

time image

11 Mar 2018, 17:35

1 godzinę temu, Gość Aleksandra napisał: W jaki sposób prawidlowo rozmieścić lampy retro na zewnątrz budynku aby nie było ich za dużo? Trzeba dać ich mniej.

time image

Gość Aleksandra

11 Mar 2018, 16:10

W jaki sposób prawidlowo rozmieścić lampy retro na zewnątrz budynku aby nie było ich za dużo?

time image

Gość cubetx

07 Lip 2016, 07:21

Jeśli chodzi o lampy zewnętrzne to polecam wybór produktów takich marek jak Philips, Aquaform, Maxlight, czy Leds C4. Z pewnością spełnią one oczekiwania każdego komu zależy na wysokiej jakości i ładnym wyglądzie. Warto zainwestować w oświetlenie LED, które nada elewacji fajny ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny