Dobry elektryk myli się tylko raz

Dobry elektryk myli się tylko raz

Dobry układ elektryczny to taki, o którym zapominamy, że go mamy - mówią Magda i Paweł, czytelnicy Budujemy Dom, użytkują instalację od roku.

Parametry domu: murowany, piętrowy, 240 m2 i garaż 45 m2.

Parametry instalacji elektrycznej: moc przyłączeniowa 13 kW, przyłącze napowietrzne; ilość rozdzielnic 3; przewody miedziane, pod tynkiem; obwody trójżyłowe: parter 36 szt., piętro 22; pięciożyłowe: 2.

Decyzja: projektując instalację elektryczną, kierowaliśmy się mottem naszego elektryka "Dobry układ elektryczny to taki, o którym zapominamy, że go mamy". W poprzednich mieszkaniach brakowało gniazd w kuchni, wyskakiwały korki, dlatego solidnie przyłożyliśmy się do zaplanowania tej instalacji.

Dom (na całe życie) projektowaliśmy indywidualnie z architektem przez rok, zanim ruszyła budowa. Po ustaleniu układu budynku oraz urządzeń i mebli, powstał projekt instalacji elektrycznej. Kilka ważnych rozwiązań podpowiedział nam elektryk.

Całonocne oświetlenie LED-owe w łazience dziecięcej
Całonocne oświetlenie LED-owe w łazience dziecięcej
Boczne kinkiety z energooszczędnymi żarówkami
W salonie zastosowano różnorodne punkty oświetleniowe, w tym boczne kinkiety z energooszczędnymi żarówkami
Włączniki różnego przeznaczenia
W całym budynku wykorzystano osprzęt jednej firmy
Hol na piętrze
Hol na piętrze też ma energooszczędne punkty świetlne
W nowoczesnej kuchni jest 8 gniazd nad blatami
W nowoczesnej kuchni jest 8 gniazd nad blatami

Instalacja elektryczna - porady i przestrogi:

  • Motto elektryka sprawdziło się. O tym, że mamy elektryczność, przypomnieliśmy sobie rok po przeprowadzce, kiedy z winy elektrowni zabrakło dwóch faz. Wtedy pierwszy raz otworzyłem rozdzielnię główną.
  • Zastosowaliśmy układ pod klasyczną instalację "nieinteligentną". System działa na zasadzie kaskady. Z rozdzielni głównej na parterze rozchodzą się dwa duże obwody do mniejszych rozdzielni na piętrze i do garażu, a do nich podpięte są mniejsze obwody. Na jednym obwodzie "wieszaliśmy" tylko 5 gniazdek lub punktów oświetleniowych, albo po jednym urządzeniu o dużej mocy, np. w kuchni: płytę indukcyjną, piekarnik, zmywarkę itd. Każdy pokój ma osobny obwód. Zadbaliśmy o równomierne obciążenie faz, ze względu na liczne urządzenia, w tym kolektory słoneczne. Gniazdo "siłowe" zainstalowaliśmy w kotłowni, na potrzeby rekuperatora (potem okazało się, że nie potrzebuje zasilania trójfazowego) oraz w garażu.
  • Celowo zatrudniliśmy dobrego drogiego elektryka, by instalacja była wykonana porządnie. I tak jest. Popełnił tylko jeden błąd. Montując gniazda na etapie chudych wylewek, nie uwzględnił różnic w poziomie rozłożystych stropów, wysokości szlichty i wysokich listew przypodłogowych, dlatego na piętrze musieliśmy zastosować niższe listwy. Powinien korzystać z lasera, a nie ze zwykłej miarki.
  • Elektryk odradził nam gniazda na zewnątrz domu. Jego zdaniem jest to ułatwienie złodziejowi pracy, np. szlifierką. Przyznałem mu rację tym bardziej, że w naszych murach, ocieplonych grubą warstwą wełny mineralnej, trudno dobrze osadzić gniazda.
  • Jesteśmy zadowoleni z jakości osprzętu. Żeby redukować koszty, światła nocne i najczęściej używane, w kuchni, w holach, w korytarzach, łazienkach, wykonaliśmy w LED-ach. Sprawdzają się łączniki schodowe i osprzęt bryzgoszczelny, np. w łazienkach. Na zewnątrz zamontujemy czujniki zmierzchowe i czujniki ruchowe.
  • Formalności związane ze staraniem się o przyłącze nie były uciążliwe. Od złącza do budynku instalacja jest podziemna.

Koszty instalacji elektrycznej:

  • przyłącze 2000 zł;
  • instalacja z montażem, bez osprzętu - 30 000 zł;
  • osprzęt - 12 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość projektant
02-02-2017 17:24
najważniejsze jest bezpieczeństwo w eksploatacji , reszta wg uznania bo to nie 2+2 .....
lukasz-kuc
14-06-2015 19:44
ja tez potrzebuje, głownie do wyceny takiej uslugi, znajomy zamierza wejsc w rynek ale ciagle ma problemy ze swoja ekipa od elektryki i potrzebuje fachowca od samej wyceny
Gość Nadzór elektryczny
30-08-2014 10:16
I co z tego? Instalacja powstała bez udziału, odbioru, dokumentacji wykonawczej, osoby z uprawnieniami budowlanymi w danej specjalności i przynależności do izby budowlanej. W świetle Prawa budowlanego jest samowolą budowlaną. W razie wypadku osoby albo strat materialnych (pożaru)odpowiedzialność ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz