Dobry elektryk myli się tylko raz

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2012-06-15 12:29:33
Dobry elektryk myli się tylko raz
Dobry układ elektryczny to taki, o którym zapominamy, że go mamy - mówią Magda i Paweł, czytelnicy Budujemy Dom, użytkują instalację od roku.

Parametry domu: murowany, piętrowy, 240 m2 i garaż 45 m2.

 

Parametry instalacji elektrycznej: moc przyłączeniowa 13 kW, przyłącze napowietrzne; ilość rozdzielnic 3; przewody miedziane, pod tynkiem; obwody trójżyłowe: parter 36 szt., piętro 22; pięciożyłowe: 2.

 

Decyzja: projektując instalację elektryczną, kierowaliśmy się mottem naszego elektryka "Dobry układ elektryczny to taki, o którym zapominamy, że go mamy". W poprzednich mieszkaniach brakowało gniazd w kuchni, wyskakiwały korki, dlatego solidnie przyłożyliśmy się do zaplanowania tej instalacji.

 

Dom (na całe życie) projektowaliśmy indywidualnie z architektem przez rok, zanim ruszyła budowa. Po ustaleniu układu budynku oraz urządzeń i mebli, powstał projekt instalacji elektrycznej. Kilka ważnych rozwiązań podpowiedział nam elektryk.

Całonocne oświetlenie LED-owe w łazience dziecięcejW salonie zastosowano różnorodne punkty oświetleniowe, w tym boczne kinkiety z energooszczędnymi żarówkami
Całonocne oświetlenie LED-owe w łazience dziecięcejW salonie zastosowano różnorodne punkty oświetleniowe, w tym boczne kinkiety z energooszczędnymi żarówkami

W całym budynku wykorzystano osprzęt jednej firmyW nowoczesnej kuchni jest 8 gniazd nad blatami
Hol na piętrze też ma energooszczędne punkty świetlne
W całym budynku wykorzystano osprzęt jednej firmyW nowoczesnej kuchni jest 8 gniazd nad blatamiHol na piętrze też ma energooszczędne punkty świetlne

Porady i przestrogi:

 • Motto elektryka sprawdziło się. O tym, że mamy elektryczność, przypomnieliśmy sobie rok po przeprowadzce, kiedy z winy elektrowni zabrakło dwóch faz. Wtedy pierwszy raz otworzyłem rozdzielnię główną.

   

 • Zastosowaliśmy układ pod klasyczną instalację "nieinteligentną". System działa na zasadzie kaskady. Z rozdzielni głównej na parterze rozchodzą się dwa duże obwody do mniejszych rozdzielni na piętrze i do garażu, a do nich podpięte są mniejsze obwody. Na jednym obwodzie „wieszaliśmy” tylko 5 gniazdek lub punktów oświetleniowych, albo po jednym urządzeniu o dużej mocy, np. w kuchni: płytę indukcyjną, piekarnik, zmywarkę itd. Każdy pokój ma osobny obwód.

   

  Zadbaliśmy o równomierne obciążenie faz, ze względu na liczne urządzenia, w tym kolektory słoneczne. Gniazdo "siłowe" zainstalowaliśmy w kotłowni, na potrzeby rekuperatora (potem okazało się, że nie potrzebuje zasilania trójfazowego) oraz w garażu.

   

 • Celowo zatrudniliśmy dobrego drogiego elektryka, by instalacja była wykonana porządnie. I tak jest. Popełnił tylko jeden błąd. Montując gniazda na etapie chudych wylewek, nie uwzględnił różnic w poziomie rozłożystych stropów, wysokości szlichty i wysokich listew przypodłogowych, dlatego na piętrze musieliśmy zastosować niższe listwy. Powinien korzystać z lasera, a nie ze zwykłej miarki.

   

 • Elektryk odradził nam gniazda na zewnątrz domu. Jego zdaniem jest to ułatwienie złodziejowi pracy, np. szlifierką. Przyznałem mu rację tym bardziej, że w naszych murach, ocieplonych grubą warstwą wełny mineralnej, trudno dobrze osadzić gniazda.

   

 • Jesteśmy zadowoleni z jakości osprzętu. Stosujemy różne rodzaje . Żeby redukować koszty, światła nocne i najczęściej używane, w kuchni, w holach, w korytarzach, łazienkach, wykonaliśmy w LED-ach. Sprawdzają się łączniki schodowe i osprzęt bryzgoszczelny, np. w łazienkach. Na zewnątrz zamontujemy czujniki zmierzchowe i czujniki ruchowe.

   

 • Formalności związane ze staraniem się o przyłącze nie były uciążliwe. Od złącza do budynku instalacja jest podziemna.

Koszty: przyłącze 2000 zł; instalacja z montażem, bez osprzętu – 30 000 zł; osprzęt – 12 000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość projektant

02 Lut 2017, 16:24

najważniejsze jest bezpieczeństwo w eksploatacji , reszta wg uznania bo to nie 2+2 .....

time image

14 Cze 2015, 17:44

ja tez potrzebuje, głownie do wyceny takiej uslugi, znajomy zamierza wejsc w rynek ale ciagle ma problemy ze swoja ekipa od elektryki i potrzebuje fachowca od samej wyceny

time image

Gość Nadzór elektryczny

30 Sie 2014, 08:16

I co z tego? Instalacja powstała bez udziału, odbioru, dokumentacji wykonawczej, osoby z uprawnieniami budowlanymi w danej specjalności i przynależności do izby budowlanej. W świetle Prawa budowlanego jest samowolą budowlaną. W razie wypadku osoby albo strat materialnych (pożaru)odpowiedzialność ...

time image

Gość Dzejkob

22 Maj 2014, 12:09

Nie chcesz mi chyba powiedzieć, że cena za instalacje w której w sumie nie ma fajerwerków to 30 tys. złotych bez osprzętu? :O Wydaje mi się że to na prawdę dużo. Jestem ciekaw ile "od punktu" tutaj cena wyszła.

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny