Jak poprowadzić przewody antenowe i czy bliskość komina nie będzie szkodzić antenie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2013-11-19 12:05:00
Jak poprowadzić przewody antenowe i czy bliskość komina nie będzie szkodzić antenie?

Choć jestem jeszcze na etapie stanu surowego budowy domu, to już myślę o tym, jak racjonalnie rozprowadzić instalację antenową. Planuję umieszczenie przynajmniej 5 gniazdek antenowych w różnych, oddalonych od siebie pomieszczeniach, natomiast antenę zamontuję chyba przy kominie. Jak poprowadzić przewody antenowe i czy bliskość komina nie będzie szkodzić antenie?

Odpowiedź eksperta: Instalację antenową w domu jednorodzinnym można układać na różnych etapach prac wykończeniowych, ale najwygodniej będzie zrobić to przed nałożeniem tynków wewnętrznych lub ociepleniem domu. Przy planowaniu rozmieszczenia instalacji należy dążyć do uzyskania możliwie najkrótszych odcinków łączących gniazdo z anteną, gdyż przewody powodują tłumienie mocy sygnału, co może wpływać na jakość obrazu telewizyjnego.

 

Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba ustalić miejsce zamontowania masztu antenowego z uwzględnieniem kierunku odbieranego sygnału, ewentualnych przeszkód na jego drodze (sąsiednie budynki, drzewa) i możliwości zamontowania. Maszt najczęściej montuje się przy kominie za pomocą obejm i kołków rozporowych. Nie powinien być umieszczony w pobliżu wylotu kanałów spalinowych lub dymowych, gdyż antena będzie bardziej narażona na korozję i oblodzenie. Warto też zamontować nasady kominowe kierujące wypływ spalin z dala od anteny.

 

Przewód wpuszczony do kanału wentylacyjnego to często spotykane, ale niezgodne z przepisami rozwiązanie i budynek może nie przejść odbioru kominiarskiego. Do prowadzenia jakichkolwiek instalacji wolno wykorzystywać tylko nieczynne kanały, które traktowane są wówczas jako szachty instalacyjne. Wynika to np. z tego, że kanały wentylacyjne także muszą być okresowo czyszczone, a przewód antenowy będzie to utrudniał i może zostać łatwo uszkodzony przy tej czynności.

 

Producenci pokryć dachowych oferują akcesoria np. w kształcie specjalnych dachówek, pozwalające przeprowadzić przewody sygnałowe czy koniec masztu przez pokrycie. Bardzo ważne jest dokładne uszczelnienie tego miejsca.

 

Jeśli masztu nie można umocować do komina (niekorzystna jego lokalizacja lub jego brak), to trzeba wybrać inne miejsce zapewniające solidne zamocowanie do konstrukcji dachu lub np. do ściany szczytowej. Jako maszty stosuje się najczęściej rury ocynkowane o średnicy 1–1½ cala. Jeśli maszt jest dłuższy niż 3 m, to powinien być ustabilizowany odciągami z linki stalowej.

Przewód antenowy
należy prowadzić wewnątrz masztu, wkładając go przez otwór wywiercony w jego ściance. Maszt antenowy powinien być połączony z instalacją odgromową – to zadanie dla elektryka. To szczególnie ważne, jeśli dom z masztem antenowym jest najwyższym punktem w okolicy – brak innych wysokich budynków lub drzew.

 

Przewody antenowe wewnątrz domu można układać pod tynkiem, w wylewce podłogowej lub pod listwami przypodłogowymi. Korzystne rozprowadzenie przewodów uzyskuje się, umieszczając centralnie skrzynkę z rozdzielaczem na poszczególne gniazda antenowe.

Redakcja BD
fot. Alan

Zdaniem naszych Czytelników

time image

27 Kwi 2019, 18:52

...

time image

Gość MiX

27 Kwi 2019, 18:36

w nawiązaniu do art. poprosiłbym o zapis prawny, który odnosiłby się do sentencji "...Przewód wpuszczony do kanału wentylacyjnego to często spotykane, ale niezgodne z przepisami..."

time image

Gość Trebor

13 Wrz 2017, 23:00

komin zawsze szkodzi, wilgoć, spaliny, chemia. Często jest symboliczny. Ja widzę nawet osobne od domu maszty antenowe, uchwyty masztu pod zadaszeniem i na balkonie. Obecnie maszty, na dachu są niekonieczne*, np. MediaEkspert ma na bocznej ścianie. Zasadniczo kabel zewnętrzny to tylko ...

time image

Gość B. Boy

25 Sie 2017, 18:20

Witam mam pytanie czy kabel antenowy może być wypuszczomy w calową stalową (ocynk) rurę. Chodzi mi o barierkę na balkonie i czy nie będzie zaburzać to sygnału? Pozdrawiam

time image

17 Sty 2017, 16:28

1 godzinę temu, Gość KriS napisał: mhtyl a właśnie ze izolacja izolacji nie równa i na forum wyczytałem coś takiego "Jeśli decydujemy się na montaż kabla pod styropian to tylko w otulinie PE ze względu na lepszą mechanikę tej otuliny" PE to nazwa tworzywa ...

time image

Gość KriS

17 Sty 2017, 14:27

mhtyl a właśnie ze izolacja izolacji nie równa i na forum wyczytałem coś takiego "Jeśli decydujemy się na montaż kabla pod styropian to tylko w otulinie PE ze względu na lepszą mechanikę tej otuliny"

time image

14 Sty 2017, 14:19

1 godzinę temu, Gość KriS napisał: Dzieki wielkie za odpowiedź. Rozumiem ze kabel musi być najlepiej w izolacji PE? Nie rozumiem jak musi być, przecież antenowy jest bo musi być w izolacji. Jeżeli będziesz kupował to kupuj z wyższej półki jakościowej, ...

time image

Gość KriS

14 Sty 2017, 13:08

Przy okazji jaki rozdzielacz na 4 TV dla telewizji naziemnej możecie polecić. Chodzi mi o coś sprawdzonego i nie zawodnego.

time image

Gość KriS

14 Sty 2017, 13:05

Dzieki wielkie za odpowiedź. Rozumiem ze kabel musi być najlepiej w izolacji PE?

time image

13 Sty 2017, 20:40

1 godzinę temu, Gość KriS napisał: Witam. A jak położyć przewody na zewnątrz budynku przed ociepleniem? Czy przewody trzeba dawać w jakieś peszle? Czy wystarczy normalnie przymocować je do ściany? Pozdrawiam Można kabel puścić w peszlu lub przymocować ...

time image

13 Sty 2017, 20:06

wystarczy gwożdziami , aby nie przez kabel

time image

Gość KriS

13 Sty 2017, 19:24

Witam. A jak położyć przewody na zewnątrz budynku przed ociepleniem? Czy przewody trzeba dawać w jakieś peszle? Czy wystarczy normalnie przymocować je do ściany? Pozdrawiam

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny