Odpowiedź eksperta: Instalację antenową w domu jednorodzinnym można układać na różnych etapach prac wykończeniowych, ale najwygodniej będzie zrobić to przed nałożeniem tynków wewnętrznych lub ociepleniem domu. Przy planowaniu rozmieszczenia instalacji należy dążyć do uzyskania możliwie najkrótszych odcinków łączących gniazdo z anteną, gdyż przewody powodują tłumienie mocy sygnału, co może wpływać na jakość obrazu telewizyjnego.
Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba ustalić miejsce zamontowania masztu antenowego z uwzględnieniem kierunku odbieranego sygnału, ewentualnych przeszkód na jego drodze (sąsiednie budynki, drzewa) i możliwości zamontowania. Maszt najczęściej montuje się przy kominie za pomocą obejm i kołków rozporowych. Nie powinien być umieszczony w pobliżu wylotu kanałów spalinowych lub dymowych, gdyż antena będzie bardziej narażona na korozję i oblodzenie. Warto też zamontować nasady kominowe kierujące wypływ spalin z dala od anteny.
Przewód wpuszczony do kanału wentylacyjnego to często spotykane, ale niezgodne z przepisami rozwiązanie i budynek może nie przejść odbioru kominiarskiego. Do prowadzenia jakichkolwiek instalacji wolno wykorzystywać tylko nieczynne kanały, które traktowane są wówczas jako szachty instalacyjne. Wynika to np. z tego, że kanały wentylacyjne także muszą być okresowo czyszczone, a przewód antenowy będzie to utrudniał i może zostać łatwo uszkodzony przy tej czynności.
Producenci pokryć dachowych oferują akcesoria np. w kształcie specjalnych dachówek, pozwalające przeprowadzić przewody sygnałowe czy koniec masztu przez pokrycie. Bardzo ważne jest dokładne uszczelnienie tego miejsca.
Jeśli masztu nie można umocować do komina (niekorzystna jego lokalizacja lub jego brak), to trzeba wybrać inne miejsce zapewniające solidne zamocowanie do konstrukcji dachu lub np. do ściany szczytowej. Jako maszty stosuje się najczęściej rury ocynkowane o średnicy 1–1½ cala. Jeśli maszt jest dłuższy niż 3 m, to powinien być ustabilizowany odciągami z linki stalowej.
Przewód antenowy należy prowadzić wewnątrz masztu, wkładając go przez otwór wywiercony w jego ściance. Maszt antenowy powinien być połączony z instalacją odgromową – to zadanie dla elektryka. To szczególnie ważne, jeśli dom z masztem antenowym jest najwyższym punktem w okolicy – brak innych wysokich budynków lub drzew.
Przewody antenowe wewnątrz domu można układać pod tynkiem, w wylewce podłogowej lub pod listwami przypodłogowymi. Korzystne rozprowadzenie przewodów uzyskuje się, umieszczając centralnie skrzynkę z rozdzielaczem na poszczególne gniazda antenowe.
Więcej o samodzielnym ustawieniu anteny satelitarnej.
Redakcja BD
fot. Alan