Smart Home - gwarancja bezpieczeństwa i oszczędności

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Smart Home - gwarancja bezpieczeństwa i oszczędności

Inteligentne domy oferują szeroki zakres funkcji i możliwości, które znacząco podnoszą komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Dzięki integracji różnych systemów i urządzeń, smart home potrafi reagować na potencjalnie niebezpieczne sytuacje w sposób natychmiastowy i automatyczny, bez potrzeby interwencji użytkowników.

aktualizacja: 2024-06-03 11:55:46

Funkcje i możliwości

Bezpieczeństwo

Z punktu widzenia bezpieczeństwa, najważniejszą zaletą automatyki budynku jest jej efektywna praca, wynikająca z możliwości wymiany informacji pomiędzy wszystkimi połączonymi elementami. Jeśli wewnątrz lub na zewnątrz domu dojdzie do zdarzenia potencjalnie niebezpiecznego dla mieszkańców, bezzwłocznie na nie reaguje, wszczynając procedury alarmowe, zabezpieczające, odstraszające - bez udziału użytkowników.

System integruje się z instalacją alarmową i monitoringu budynku. Jest niezastąpiony w ochronie przed zdarzeniami losowymi, wywołanymi przez pożar, awarię pralki bądź kotła, ulatniający się czad, wyciek gazu ziemnego. Bezpieczeństwa domowników i budynku mogą strzec czujniki ruchu, dymu, czadu, gazu (w tym usypiającego). Zamontowany przy łóżku właściciela przycisk "panika" - wysyła informację do biura ochrony, może uruchomić sygnał dźwiękowy lub zapalić światła w środku.

Kolejnym zabezpieczeniem jest kontrola dostępu - mieszkańcy posługują się indywidualną kartą, czytnikiem linii papilarnych albo kluczem, rozpoznawalnym przez system. Przydatnym rozwiązaniem jest założenie specjalnego przycisku, którym przy wychodzeniu z domu można wyłączyć wszystkie niepotrzebne podczas naszej nieobecności urządzenia elektryczne (poza lodówką, kotłem grzewczym). Dzięki temu zyskujemy pewność, że żelazko, piekarnik, płyta indukcyjna przestają działać.

Z funkcją bezpieczeństwa łączy się też możliwość takiego sterowania oświetleniem, by symulowało obecności mieszkańców.

Niższe rachunki

Z punktu widzenia ekonomii prawidłowo skonfigurowana instalacja inteligentna sprzyja zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej, wody, gazu. Obliczono, że w jednorodzinnych domach oszczędności tych nośników energii sięgają nawet 30%. System inteligentny, współdziałając z czujnikami ruchu, może każdorazowo gasić światło po stwierdzeniu, że w pomieszczeniu nikt już nie przebywa. Zawsze po otwarciu okna lub drzwi tarasowych, wyłączy wentylację mechaniczną i klimatyzację.

Na czas snu, wyjazdu do pracy i szkoły, albo na dłuższy urlop, obniży temperaturę w pomieszczeniach oraz odłączy od sieci elektrycznej zbędne urządzenia. Zapobiegnie też marnowaniu wody, bo system automatycznego nawadniania nie włączy się, jeżeli wcześniej padał deszcz. Ponadto włączy pralkę, suszarkę i zmywarkę w czasie obowiązywania tańszej taryfy energetycznej.

Dowiedz się więcej o inteligentnych domach ➡️ Smart Home, czyli energooszczędny dom, który dba o komfort całej rodziny

Redakcja BD
Fot. otwierająca: SIEGIENIA

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły