Błędy wykonawcze instalacji domofonów i wideodomofonów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Błędy wykonawcze instalacji domofonów i wideodomofonów

Domofony i wideodomofony to przede wszystkim wygoda i zabezpieczenie przed wejściem na posesję niepożądanych gości. Na co zwrócić uwagę przy instalacji tego typu urządzeń?

aktualizacja: 2022-11-14 08:50:40

Nieprawidłowe poprowadzenie przewodu łączącego panele

Przewód łączący panel wewnętrzny i zewnętrzny domofonu lub wideofonu musi odpowiadać wymaganiom danego modelu urządzenia (liczba żył, minimalny przekrój, ewentualnie - konieczność ekranowania). Często do tego celu wykorzystywane są wielożyłowe przewody telefoniczne, których - ze względu na niską wytrzymałość mechaniczną - nie należy umieszczać bezpośrednio w ziemi, ale prowadzić w rurce ochronnej.

Równie dobrym, choć droższym, rozwiązaniem jest użycie kabla energetycznego typu YkY, np. 3 x 1,5 mm2. Planując przebieg przewodu, trzeba pamiętać, by nie znalazł się w miejscu, gdzie będzie utwardzana nawierzchnia. Ewentualne połączenia wykonuje się w hermetycznych puszkach na wysokości nie narażonej na zalanie.

Lokalizacja panelu wewnętrznego w wiatrołapie

Panel wewnętrzny często umieszcza się w wiatrołapie, co nie jest zbyt praktycznym rozwiązaniem. Z domofonu czy wideofonu wygodniej bowiem korzystać, gdy znajduje się w przedpokoju lub w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy. Ponadto wychodząc do wiatrołapu zimą, wychładzamy dom. W przypadku wideofonu, zwróćmy również uwagę na to, by monitor był zamocowany na wysokości dogodnej dla wszystkich domowników - obraz na ekranie LCD przy oglądaniu pod dużym kątem jest niewyraźny.

Niedostosowanie ogrodzenia do montażu panelu

Jeśli planujemy montaż domofonu lub wideofonu, ogrodzenie na etapie budowy warto przystosować do montażu panelu zewnętrznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku murowanych słupków bramy. Podczas stawiania słupków, należy wykonać w nich nisze pod panel i zaczep, dzięki czemu unikniemy rozkuwania cegieł.

W słupkach musimy poprowadzić przewody, nawet jeśli będzie to system bezprzewodowy, który steruje zaczepem elektromagnetycznym. Jeżeli przewodów nie wstawiamy od razu, wewnątrz słupka umieszcza się rurki instalacyjne (tzw. peszle), w których później łatwo będzie można umieścić przewody.

Brak możliwości awaryjnego otwierania wejścia

Wyposażenie furtki w zaczep elektromagnetyczny sterowany z wnętrza domu sprawia, że w przypadku zatrzaśnięcia furtki nie będziemy mogli wejść na posesję, jeśli nie mamy przy sobie kluczy, a w domu nikogo nie ma. Warto więc przewidzieć możliwość awaryjnego otwierania wejścia, np. instalując ukryty przycisk dostępny z zewnątrz. Można też zamontować panel zewnętrzny z kodem dostępu.

Niewłaściwe oświetlenie miejsca przed furtką

Większość wideofonów wyposażona jest w diody, które umożliwiają podgląd po zmroku, ale diody te mają stosunkowo niewielki zasięg. Przy braku oświetlenia ulicznego, warto zamontować dodatkową lampę nad furtką, włączającą się w momencie uruchomienia przycisku wywoławczego. Trzeba też zwrócić uwagę, by obiektyw kamery nie był narażony na bezpośrednie światło słoneczne, gdyż kamera pokaże jedynie zarys sylwetki osoby stojącej przed furtką.

Brak oświetlenia dojścia do domu

Jeśli furtka jest znacznie oddalona od domu, instalację domofonową warto poszerzyć o funkcję samoczynnego włączania w momencie otwarcia furtki. W układzie powinien znaleźć się czujnik zmierzchowy, uaktywniający tę funkcję po zmroku, oraz wyłącznik czasowy, automatycznie wyłączający oświetlenie po określonym czasie.

Redaktor: Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: L. Jampolska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły