3 powody instalacji centralnego odkurzacza

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
3 powody instalacji centralnego odkurzacza

Poczytałem trochę o instalacji centralnego odkurzacza i ucieszyłem się, że jestem w stanie samodzielnie ją zainstalować. Ale najbardziej przekonałem się do jej zakupu ze względów zdrowotnych. Kolejnym argumentem za zamontowaniem tego typu odkurzacza była niska energochłonność jednostki centralnej. - mówi Marian, czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje odkurzacz od 2008 roku.

Charakterystyka domu: dom dwukondygnacyjny; powierzchnia z garażem: 160 m2.

 

Instalacja: 3 gniazda ssące (po jednym w garażu, przy klatce schodowej na parterze i na poddaszu); automatyczna szufelka w kuchni; wąż o długości 7 m i zestaw szczotek (w tym szczotka do odkurzania firan).

 

Jednostka centralna: kompaktowa, cyklonowa, z filtrem elektrostatycznym.

3 powody instalacji centralnego odkurzacza

Decyzja: o centralnym odkurzaczu dowiedziałem się od kolegi. Potem poczytałem trochę o tej instalacji i ucieszyłem się z trzech powodów:

  • Jestem w stanie samodzielnie zainstalować centralny odkurzacz. 
  • Ze względów zdrowotnych. Mam astmę, więc to dla mnie szczególnie ważna instalacja.
  • Jednostka centralna ma niską energochłonność. Wybrana przeze mnie zużywa 1280 W, podczas gdy tradycyjne odkurzacze co najmniej 1800 W.
Dół zbiornika na śmieci znajduje się na wysokości 110 cm. Zdjęcie zbiornika i wyjęcie filtra nie wymaga schylania się Do kompaktowej jednostki centralnej i osprzętu odkurzacza zapewniono łatwy dostęp

Centralny odkurzacz - rady i przestrogi:

  • Po materiały i akcesoria pojechałem do sklepu firmowego producenta. Instalację ułożyłem w ciągu dwóch dni, tuż przed wylaniem posadzek z betonu. Podczas montażu trzymałem się instrukcji i nie miałem żadnego problemu z ułożeniem rur i przewodów elektrycznych. Instalacja ma długość zaledwie 7 m i jest nieskomplikowana. Zastosowałem rury o średnicy 50 mm i kleiłem je specjalnym klejem. W instalacji poprowadziłem łagodne łuki.

     

    Dwa domowe gniazda celowo założyłem w jednym pionie przy klatce schodowej, żeby wąż miał na obu kondygnacjach optymalny zasięg. Znajdują się w samym centrum budynku i nie ma dla nich lepszej lokalizacji. Samodzielnie ułożyłem też rurę wylotową w garażu. Ma długość 4 m, ponieważ jednostkę centralną umieściłem na wewnętrznej ścianie. Na rurze umieściłem tłumik hałasu. Jednostkę centralną zamontowałem dopiero trzy lata później, po przeprowadzce. Mogę ją obsłużyć bez schylania się!
Tłumik na przewodzie wylotowym w garażu
  • Jestem zadowolony z kompaktowej i cyklonowej jednostki centralnej. Ma duży metalowy zbiornik na śmieci i nie potrzebuję stosować w niej innych worków, co jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym. Podczas usuwania śmieci i czyszczenia filtra nie tylko alergikom radzę używać ochronnej maski. Śmieci usuwam raz w miesiącu. Od razu wiem, że trzeba to zrobić, bo spada siła ssania w rurociągu. Filtr czyszczę raz na pół roku. Rzadko robię to szczotką, bo łatwiej wykonuje się to starym tradycyjnym odkurzaczem, który przeznaczyłem do sprzątania garażu i samochodów. Dopiero kiedy „staruszek” się zepsuje, dokupię dodatkowy wąż do garażu.

     

  • W instalacji brakuje ewentualnie automatycznej szufelki w wiatrołapie. Szufelka w kuchni okazała się bardzo przydatna. Polecam jej montaż. W newralgicznych momentach, np. w okresie świątecznym, jest wręcz nieoceniona. Poza tym na bieżąco pomaga utrzymać czystość.

Centralny odkurzacz - koszty:

  • instalacja z jednostką cyklonową 4200 zł i szufelka automatyczna 300 zł.
Czyszczenie filtra lepiej wykonać w ochronnej masce Włącznik ulokowany w teleskopowej rącze jest praktyczny w użytkowaniu

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!