Montaż centralnego odkurzacza bez pomocy fachowców

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Montaż centralnego odkurzacza bez pomocy fachowców

Zdecydowałem się na samodzielny montaż, bo była to dla mnie przyjemność, a nie czarna magia. Jednak ludziom nieznającym się na technicznych sprawach, radzę oddać go w ręce fachowców - mówi Wojciech, członek Klubu Budujących Dom.

Charakterystyka domu: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia domu 170 m2, garaż 36 m2.

 

Instalacja: 5 gniazd (3 na parterze – w jadalni, w holu, w garażu; jedno na klatce schodowej na półpiętrze i na poddaszu); gniazdo w jednostce centralnej w kotłowni; 2 szufelki automatyczne: w kuchni i w wiatrołapie; wąż ssący o długości 7 m i krótszy w garażu; rura teleskopowa bez regulacji siły ssania w rączce; szczotki do podłóg twardych, do tapicerki i szczelinowe do grzejników i klawiatury komputera; separator popiołu.

 

Jednostka centralna: kompaktowa, z cyklonem i z samoczyszczącym się workiem odwróconym.

 

Decyzja: podczas budowy domu poprosiłem kilka firm o zaprojektowanie i wycenę systemu centralnego odkurzania do naszego domu. W międzyczasie poczytałem fachową literaturę i stwierdziłem, że oba etapy instalacji są proste do wykonania. Jestem z zawodu inżynierem i bardzo lubię majsterkować, dlatego jeden weekend poświęciłem na ułożenie rurociągu i kabli sterujących. Nie miałem z tym żadnych problemów. Używałem jednak markowych materiałów, które kupiłem w firmowym sklepie.

 

Z końcem budowy, w 2008 r., również samodzielnie zamontowałem w kotłowni jednostkę centralną. Zdecydowałem się na samodzielny montaż, bo była to dla mnie przyjemność, a nie czarna magia. Jednak ludziom nieznającym się na technicznych sprawach, radzę oddać go w ręce fachowców. Montaż nie jest drogi. Warto wybrać jednostkę z min. 5-letnią gwarancją. Po wybraniu modelu, poszukałem najlepszej opcji cenowej u autoryzowanego dystrybutora w Internecie. Wszystkie akcesoria i osprzęt też są firmowe.

Jednostka centralna znajduje się w kotłowni (klamra zbiornika na wys. 95 cm) Zbiornik ma okienko wskazujące stan jego zapełnienia

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni z odkurzacza centralnego. Ilość gniazd dobrałem dobrze, żałuję, że nie zrobiłem dodatkowej szufelki automatycznej przy kominku. Przestrzeń przy nim ciągle się brudzi od piasku i kory, sypiących się z wnoszonego drewna i szufelka pomogłaby je na bieżąco zbierać. Do sprzątania wkładu kominka używam separatora popiołu, ale zaraz potem chowam go, bo nie jest to dekoracyjny sprzęt i nie nadaje do ustawienia na stałe w salonie.

   

  Wadą odkurzacza centralnego jest brak możliwości wyprania na mokro dywanów lub tapicerek. Do tego celu kupiliśmy osobny odkurzacz. Warto mieć różnorodne szczotki (kosztują grosze), separator popiołu, dodatkowy „brudny” wąż do garażu. Nie kupowałem natomiast gadżetów typu oświetlenie odkurzacza, pilot.

   

 • Montaż instalacji przeprowadziłem przy pomocy prostych narzędzi, np. piły. Używałem oryginalnych rur o średnicy 50 mm i klejów. Prace wykonałem bardzo powoli i starannie, zgodnie z instrukcją, bo wiedziałem, czym grozi niechlujny i niefachowy montaż. Po ukończeniu I etapu, przez zalaniem posadzek, przeprowadziłem próbę elektrycznych przewodów. Są niskiego napięcia, więc nie obawiałem się samodzielnych prac. Nie robiłem próby ciśnieniowej rurociągu, ale wszystko jest z nim w porządku. Zdarzało się nam później wciągnąć gazety, szmatki i nie zatkały rur.

   

 • Jednostka centralna działa bezawaryjnie. Nie przekonały mnie jednostki z papierowym workiem, ani drogie modele split. Jestem zadowolony z worka odwróconego. Kiedy zacznie się kruszyć powłoka worka, po raz pierwszy go wymienię. Zbiornik jest duży i śmieci wyrzucamy raz na pół roku.

Odkurzacz centralny - koszty:

 • I etap materiały – 620 zł plus przewody elektryczne 74 zł,
 • II etap – jednostka centralna 2933 zł, 
 • separator popiołu 120 zł.
Wąż (7 m) przechowuje się na wieszaku Gniazdo w holu na parterze i na półpiętrze przy schodach

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje