Odkurzacz centralny - patrz gdzie montujesz!

Odkurzacz centralny - patrz gdzie montujesz!

Specjalnie wybrałem model jednostki z wyświetlaczem poziomu zapełnienia worka, ale niestety nie mogę z niego korzystać, bo zasłania go wysoki bufor c.w.u. w kotłowni. Warto zwracać na to uwagę! Zupełnie tego nie przewidziałem - mówi Włodzimierz, Czytelnik Budujemy Dom.

Dom: parterowy z użytkowym poddaszem - 314 m2 i garaż 36 m2.

Instalacja: 3 gniazda na parterze i 1 w garażu; 2 gniazda na poddaszu; 1 szufelka automatyczna w kuchni, 1 w wiatrołapie; 1 wąż ssący długości 9 m.

Decyzja: centralny odkurzacz to taka instalacja, którą trudno jest założyć po wykończeniu budynku. Dlatego, rzutem na taśmę, zdecydowaliśmy się położyć kable i rury dokładnie tuż przed wylewkami na podłogach. Tym bardziej, że wykonanie projektu i samo ułożenie instalacji nie jest drogie. Chodziło nam głównie o wygodę, bo mamy dość duży dom. Chcieliśmy sobie maksymalnie ułatwić jego sprzątanie.

Wyłącznik w rączce szybko zepsuł się po upadku teleskopowej rury
Wyłącznik w rączce szybko zepsuł się po upadku teleskopowej rury
Wyświetlacz poziomu zapełnienia worka w jednostce centralnej zasłania zasobnik c.w.u.
Wyświetlacz poziomu zapełnienia worka w jednostce centralnej zasłania zasobnik c.w.u.
W wiatrołapie przydaje się automatyczna szufelka
W wiatrołapie przydaje się automatyczna szufelka

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

  • Odkurzacz użytkujemy od dwóch lat i nie wyobrażamy sobie sprzątania tradycyjnym odkurzaczem, który jest mniej wydajny, głośny i wydziela specyficzny zapach.
  • Choć wąż odkurzacza ma 9 m długości, założyliśmy po kilka gniazd na obu kondygnacjach. Po prostu dla wygody. Kupiliśmy wąż z włącznikiem oraz regulacją ciągu powietrza w rączce. Niestety, włącznik już się zepsuł, zapewne wskutek upadku węża. Do garażu planujemy dokupić drugi zestaw sprzątający, z wężem zwijanym do specjalnej kasety, dzięki której się nie kurzy i zajmuje mniej miejsca.
  • Samodzielnie założyłem gniazda, bo nie jest to trudne. Szufelki montowali wykonawcy zabudowy kuchennej i szafy w wiatrołapie. Jednostkę centralną natomiast - ta sama firma, która mi go sprzedała i układała kable oraz rury w I etapie. Otrzymaliśmy 3-letnią gwarancję.
  • Z powodu długiej instalacji z sześcioma gniazdami i dwoma szufelkami, wybrałem jednostkę centralną o dużej mocy 1750 W. Dzięki niej instalacja działa bez zarzutu. Umieściłem ją w kotłowni, a nie zwyczajowo w garażu. Specjalnie wybrałem model jednostki z wyświetlaczem poziomu zapełnienia worka, ale niestety nie mogę z niego korzystać, bo zasłania go wysoki bufor c.w.u. w kotłowni. Warto zwracać na to uwagę! Zupełnie tego nie przewidziałem. Żałuję, że nie kupiłem bezworkowej jednostki centralnej. To był błąd, bo choć worki do niej są dostępne na przykład przez internet, trzeba organizować ich kupno i pamiętać o tym na czas. Następny odkurzacz będzie bezworkowy. Znowu wybiorę samoczyszczący się filtr.
  • Do zbierania popiołu z kominka, kupiliśmy separator popiołu. Nie zastosowaliśmy natomiast szufelek podblatowych, miotełek do kurzu, ssawek do klawiatury komputera itp. Do sprzątania absolutnie wystarcza uniwersalna szczotka na rolkach i podstawowy zestaw akcesoriów.
  • Wysokie cokoły przy podłogach ochraniają narożniki ścian przed brudzeniem się od rury.

Koszty montażu centralnego odkurzacza:

  • I etap - 2000 zł;
  • II etap - jednostka centralna Zanussi Z 40 z montażem - 4000 zł; gniazda 700 zł; separator popiołu 120 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość Zdzisław
18-02-2013 10:58
Pisze Pani "Do garażu planujemy dokupić drugi zestaw sprzątający, z wężem zwijanym do specjalnej kasety, dzięki której się nie kurzy i zajmuje mniej miejsca."Mam w domu wąż, który co prawda nie jest zwijany do kasety, ale jest rozciągliwy. Uważam, że to nie jest dobry pomysł, ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz