Dom z Ytonga, czyli współczesna wersja PRL-owskiej kostki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Dom z Ytonga, czyli współczesna wersja PRL-owskiej kostki

Dom, złożony z dwóch bardzo prostych kubików, Agnieszka i Rafał zbudowali i urządzili tak, jak sobie wymyślili, bez powielania popularnych rozwiązań. To budynek inny niż wszystkie!

Dom dwulokalowy, murowany, piętrowy; jednowarstwowe ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 40 cm; płaski dach pokryty papą.

  • Powierzchnia działki: 731 m2.
  • Powierzchnia domu: główna piętrowa bryła 106 m2 i parterowa (mamy) 37,8 m2.
  • Powierzchnia garażu: 15 m2.
  • Roczne koszty utrzymania budynku: 9960 zł (za oba lokale).

Mocno sprecyzowana wizja umożliwiła parze bezkompromisowe zaprojektowanie budynku dla trzech pokoleń rodziny - siebie, córek i mamy Agnieszki.

Zaczęło się standardowo - najpierw, po rozmowie z żoną, Rafał samodzielnie rozrysował dwuelementową bryłę oraz układ pomieszczeń, lecz Agnieszka nie obdarzyła planu pełnym zaufaniem. Małżonkowie poprosili więc architekta o sporządzenie koncepcji według jego wizji (ale na podstawie ich sugestii). Po porównaniu obu, para zdecydowanie wybrała własną wersję. Tym samym całkowicie upewniła się, że nie jest gotowa na żadne kompromisy (zleciła szczegółowe opracowanie projektu, opartego na pierwszym zamyśle).

W tej współpracy najważniejsze było to, że architekt zrozumiał nietypową ideę zleceniodawców. Podczas budowy na bieżąco wprowadzał do projektu ulepszone elementy (np. lekki panelowy strop betonowy). Dla niego to także było fascynujące zlecenie!

Architektura: właściciele i CBD Architekci; Rzut parteru i piętra

Kostka przy kostce

Pudełkowaty kształt bryły właściciele wytypowali od początku. Tradycyjna architektura z ukośnym dachem z lukarnami oraz ścianami z ryzalitami i balkonami nie mieści się w estetyce, którą najbardziej lubią. Podobnie zresztą, jak wymyślna nowoczesna architektura, np. z efektownymi przeszkleniami fasadowymi.

Najbliższa ich sercu jest zwykła polska PRL-owska kostka! Przystosowując ją do współczesności, postawili proste mury, bez gzymsów, loggii, balkonów, ganków. Do głównej piętrowej bryły, przeznaczonej dla dwóch młodszych pokoleń rodziny, dostawili bryłę parterową dla mamy Agnieszki. Obie przykryli płaskim dachem. Przy obu planują dodać jeszcze taras.

Prosta, pudełkowata bryła z płaskim dachem
Prosta, pudełkowata bryła z płaskim dachem jest czysta w każdym znaczeniu tego słowa. Została wykończona tynkiem silikonowym w białym kolorze, który idealnie nadaje się na jednowarstwowe przegrody z bloczków betonu komórkowego.

- W strefie dziennej na parterze zastosowaliśmy tzw. otwarty plan - opowiada Agnieszka. - Połączyliśmy pomieszczenia, a ich funkcje przewidzieliśmy w taki sposób, żeby korzystanie z nich było wygodne dla rodziny oraz podczas przyjmowania gości. Zrobiliśmy to po to, żebyśmy mogli przebywać razem, a nie w oddzielonych przestrzeniach. Z każdego punktu doskonale się widzimy i słyszymy. Odwrotnie jest na piętrze. Tu umieściliśmy trzy sypialnie i biuro Rafała, bo pracuje w domu. Jest także wspólna łazienka z prysznicem oraz korytarz o długości 10 m. Taki korytarz obecnie stosuje się rzadko, ale dla nas jest ważny. Powiesiliśmy w nim plakaty i rodzinne zdjęcia, córki mogą się wybiegać.

W kostce parterowej mama urządziła dla siebie mieszkanie z oddzielnym wejściem. Między lokalami nie zaprojektowaliśmy wewnętrznego przejścia. Nie potrzebujemy go, bo główne drzwi znajdują się dość blisko siebie, a przy takim oddzieleniu wszyscy mamy większe poczucie prywatności.

Okno tarasowe
Dom zaprojektowano jako energooszczędny, więc wyposażono go w okna z ciepłymi ramami z PVC i trzema szybami, zamawiając również ciepły montaż. Przy oknach tarasowych w przyszłości powstanie prosty narożny taras.
W dwukondygnacyjnym lokalu mieszkają Agnieszka i Rafał z córkami, a w parterowym - mama Agnieszki
W dwukondygnacyjnym lokalu mieszkają Agnieszka i Rafał z córkami, a w parterowym - mama Agnieszki. Do obu prowadzą osobne drzwi wejściowe w kolorze czerwień strażacka (taka jest również brama uchylna i boczna w wolno stojącym garażu). Zamknięcia kontrastują z bielą tynku na ścianach, obróbek blacharskich dachu, stalowego orynnowania, parapetów i obrzeży opaski wokół budynku.

Beton - surowe tło kolorowego wystroju

Agnieszce i Rafałowi nie podobają się domy wykończone na "wysoki połysk" (np. w stylu glamour). W swoich pomieszczeniach zastosowali surowy beton na ścianach, posadzkach i sufitach, zapewniając monochromatyczne tło reszty wystroju. Nie poprzestali na tym! Na jednolitej kanwie odważnie wyeksponowali także instalacje. Przykładowo, kocioł grzewczy na gaz z sieci zawiesili na ścianie w kuchni, nie maskując jego osprzętu i orurowania. Czarne przewody elektryczne celowo poprowadzili po przegrodach, czyniąc z nich, i osprzętu elektroinstalacyjnego, ozdobę.

Na dolnej kondygnacji właściciele zastosowali otwarty plan, a także przytulną kolorową aranżację na neutralnym szarym tle
Na dolnej kondygnacji właściciele zastosowali otwarty plan, a także przytulną kolorową aranżację na neutralnym szarym tle. Kanapa w musztardowym kolorze i zielony fotel z podnóżkiem, żółta i drewniana zabudowa w kuchni kontrastują z surową betonową posadzką i panelowym stropem smart oraz z murami z bloczków betonu komórkowego, które pomalowali (bez tynkowania) przemysłową farbą w kolorze białym.

- Postanowiliśmy zbudować wszystkie przegrody od razu "na gotowo", unikając ich późniejszego wykańczania, a szczegółowo ujmując - nie ozdabiać podłóg płytkami i deskami, ścian i sufitów nie tynkować od strony pomieszczeń, tapetować, przykrywać rozmaitymi okładzinami - mówi Rafał.

- Z tego powodu szukaliśmy materiałów dających estetyczne docelowe płaszczyzny. Uznaliśmy, że stosując jednowarstwowe ściany z bloczków betonu komórkowego, otrzymamy fakturę przegrody ładną samą w sobie, która na pewno nam się nie znudzi. Prosty pomysł, trudna realizacja! Na etapie budowy niezwykle ważne było staranne połączenie cienkowarstwową zaprawą klejową w piance grubych (40 cm) bloczków betonowych. Przedstawiliśmy szczegółowo wykonawcom nasz zamysł, do nich należało ułożenie równych fug, tworzących powtarzalny rysunek. Nie zawiedli.

Kocioł gazowy i jego oprzyrządowanie właściciele umieścili w kuchni
Kocioł gazowy i jego oprzyrządowanie właściciele umieścili w kuchni. Poprosili wykonawców o estetyczne rozprowadzenie i umocowanie rur na ścianach. Podobną prośbę skierowali do elektryka - w tym przypadku zależało im na stworzeniu unikatowej dekoracji z czarnych przewodów i przemysłowego osprzętu elektroinstalacyjnego.

W celu uniknięcia pylenia się ścian, pomalowaliśmy je natryskowo przemysłową farbą w kolorze białym, którą np. stosuje się w szpitalach - znakomicie wypełniła pory bloczków betonowych, dała efekt czystości i schludności. Wcześniej ekipa murarzy wylała z żelbetu monolityczną płytę fundamentową, na której po ułożeniu termoizolacji ze styropianu, a następnie podłogówki, zatarła na ostro wylewkę betonową, stanowiącą gładką posadzkę. W wyższej bryle wykonała, między kondygnacjami, lekki betonowy strop panelowy, który wykończyła w identyczny sposób.

Dobrze, że w ostatniej chwili zamieniliśmy strop terriva na panele stropowe smart. Przegroda powstała szybciej, wygląda ładniej. Ponieważ nie zamierzaliśmy ukrywać słupów podporowych z żelbetu i podciągów, wykonawcy starannie przygotowali szalunki z płyt, które zaimpregnowali specjalnym środkiem, dzięki czemu beton jest jednolity.

Blat stołu w jadalni wykonali z płyt OSB i oparli na prostych czarnych nogach
Żywych kolorów planują dodać jeszcze więcej! Meble z PRL-u wkrótce pomalują na kolor czerwony, butelkowej zieleni, żółty i inne ciepłe odcienie (każde krzesło w jadalni będzie miało inny kolor). Blat stołu w jadalni wykonali z płyt OSB i oparli na prostych czarnych nogach. Dwubiegowe schody zaprojektowali z drewna sosnowego (nawiązali do surowych desek w stropie nad piętrem).

Co było trudne podczas budowy? Rozpoczynając każdy kolejny etap, musieliśmy poświęcić sporo czasu na znalezienie wykonawców. Nie wszyscy rozumieli nasze nietypowe rozwiązania, po usłyszeniu zakresu prac, wielu stwierdzało - "Tak się nie da", albo "Za dużo z tym zabawy". Jednak w końcu znajdowaliśmy takich, którzy podejmowali się trudniejszej dla nich realizacji.

Na przykład elektryk bardzo przyłożył się do realizacji zamówienia. Choć jeszcze nigdy nie układał domowej instalacji w taki sposób - czyli po wierzchu oraz tworząc z przewodów i osprzętu elektroinstalacyjnego dekorację ścienną (trudność polega na tym, że musi ładnie wyglądać) - potraktował zlecenie jako możliwość poszerzenia doświadczenia zawodowego. W hurtowni kupił czarne ziemne przewody, obmyślił estetyczny sposób ich mocowania do lica ścian i sufitów. My wskazaliśmy przemysłowy osprzęt piórkowy - znowu zależało nam na oryginalnym wyposażeniu. Szansa, że ktoś wpadnie na identyczny pomysł, jest znikoma.

Kolorowy przytulny wystrój

Beton i wyeksponowane domowe instalacje nie wywołują skojarzeń ze stylizacją wnętrza loftu, ponieważ obejmują tylko posadzki, ściany, strop. Reszta wyposażenia celowo jest kolorowa i przytulna. Agnieszka i Rafał rozmyślnie wprowadzili do pomieszczeń mnóstwo tkanin i "ciepłego" drewna, przy czym np. na dwubiegowej klatce schodowej zastosowali drewno sosnowe, a fragmenty ścian w wiatrołapie, sypialniach i łazienkach obłożyli płytami wiórowymi OSB i mfp. Strefę dzienną urządzili meblami z czasów PRL-u (to perełki, które Agnieszka wyszukała przez Internet).

Fragmenty ścian w rodzinnej łazience na piętrze wykończyli czerwonymi płytkami ceramicznymi oraz płytami wiórowymi mfp
Fragmenty ścian w rodzinnej łazience na piętrze wykończyli czerwonymi płytkami ceramicznymi oraz płytami wiórowymi mfp. Jest kolorowo i przytulnie, jak w reszcie pomieszczeń.

- Przeprowadziliśmy się rok temu i nadal jesteśmy w trakcie aranżowania wnętrza budynku - mówią. - Oryginalne peerelowskie meble wkrótce poddamy renowacji i kolorowej metamorfozie, będą zwieńczeniem wystroju. Wciąż mało nam ciepłych otulających akcentów, bo to one sprzyjają osiągnięciu przyjaznej atmosfery. Wszyscy czujemy się wspaniale w takim otoczeniu, łącznie z mamą, która urządziła swój apartament w identycznej konwencji, z tych samych materiałów. Energetyzująca kolorystyka dobrze nas nastraja.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

  • Przyłącze gazu - 5500 zł.
  • Szambo - 2500 zł.
  • Instalacja hydrauliczna i grzewcza - 33 000 zł.

 

Koszty, i gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji

Utrzymanie obu lokali rocznie kosztuje 9960 zł.

Cała rodzina (łącznie z mamą Agnieszki) zużywa gazu z sieci za około 3180 zł (instalacja grzewcza jest wspólna). Za elektryczność płaci również 1680 zł, a za wodę z wodociągu 840 zł. Wywiezienie śmieci pięcioosobowej rodziny kosztuje 1260 zł, ścieków z szamba - 1800 zł.

Inne opłaty: ubezpieczenie domu 700 zł; podatek od nieruchomości 500 zł.

 

Właściciele Agnieszka i Rafał z córkami
Właściciele Agnieszka i Rafał z córkami: Od A do Z zrealizowaliśmy naszą wizję domu. Trzymaliśmy się jej do końca, nie poszliśmy na żaden kompromis. Nietypowe rozwiązania, które zastosowaliśmy na etapie budowy, wiązały się z wyszukaniem odpowiednich fachowców i precyzyjnego wykonania (pozornie wyglądają na proste). Przeprowadziliśmy się rok temu i nadal jesteśmy w trakcie aranżowania wnętrz. Energetyzująca kolorystyka wystroju, którą zaplanowaliśmy na szarym tle betonu, dobrze nas wszystkich nastraja.

Trafne decyzje i rady właścicieli

  • Rafał: Do postawienia murów zatrudniliśmy firmę autoryzowaną przez markowego producenta bloczków betonu komórkowego. Uzyskaliśmy od niego potwierdzenie, że grube bloczki możemy łączyć specjalną pianką o podwyższonych parametrach termoizolacyjności. Wznoszenie ścian z użyciem piany, a nie cienkowarstwowej zaprawy klejowej, okazało się czyste i szybkie. Wykonawcy wykazali się doświadczeniem i znajomością materiałów. Jesteśmy zadowoleni z efektu, choć przy naszej nietypowej koncepcji musieli precyzyjnie nakładać masę łączącą, a wcześniej - dobierać, przycinać, szlifować bloczki. Odrzutów było dużo, bo na ściany nadawały się elementy nie ukruszone i równe. Dzięki współpracy z producentem, wykonawca przegród pionowych miał możliwość wymiany budulca. Dobrze, że tego etapu nie organizowaliśmy sami, tylko umówiliśmy się z wykonawcą na kompleksowe postawienie stanu surowego otwartego (bez dachu). To on zgłaszał reklamacje. W użytkowaniu ściana z bloczków betonowych, zabezpieczona od strony pomieszczeń tylko farbą przemysłową, sprawdza się. Jest sucha, nie kruszy się, łatwo ją się myje (lekko szorstka powierzchnia ścian powoduje niszczenie szmatki podczas tarcia o beton).
  • Agnieszka: Staram się żyć proekologicznie, więc na ścianach zewnętrznych nie chciałam układać ocieplenia ze styropianu - taki materiał zbyt długo się rozkłada, a ściana nim obłożona nie "oddycha". Moja decyzja spowodowała później pewne perturbacje. Choć dom został zaprojektowany jako energooszczędny, nie zakwalifikował się do programu "Czyste powietrze" z powodu braku termoizolacji na jednowarstwowych ścianach zewnętrznych. Ubiegaliśmy się o dofinansowanie 10 000 zł do kotła na gaz.
  • W obu lokalach założyliśmy tylko ogrzewanie podłogowe i do wspólnej instalacji grzewczej włączyliśmy jeden kondensacyjny kocioł na gaz z sieci (ma zasobnik c.w.u. o pojemności 54 l). Mama korzysta z oddzielnych liczników elektrycznego i wodociągowego.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

14 Lis 2020, 20:32

7 godzin temu, zenek napisał:   Znowu ogólniki. 1. ładnie i elegancko - dla różnych osób to zupełnie różne odczucia. Poza tym nie wierzę, że nie chciałeś mieszkać ładnie i wygodnie. Gust ci się i wymagania zmieniły po prostu! ...

time image

14 Lis 2020, 13:11

2 godziny temu, demo napisał: też byłem młody też??????  2 godziny temu, demo napisał: Przychodzi taki czas że chcemy mieszkać ładniej, bardziej elegancko i wygodniej. No i zaczynają się remonty i przeróbki wszystkiego co tylko się da. Znowu ...

time image

14 Lis 2020, 10:13

11 godzin temu, ariaprimo napisał:  Jednak plyty OSB we wnetrzach kloca sie z ekologicznym nastawieniem gospodarzy.  Z tą ekologią to wariactwo jakieś i nie ma co przesadzać. A co mają wspólnego z ekologią plastikowe okna i wiele innych rzeczy w domu. No ...

time image

13 Lis 2020, 22:32

Podoba mi sie, i to bardzo. Jednak plyty OSB we wnetrzach kloca sie z ekologicznym nastawieniem gospodarzy. Zwlaszcza w zaglowiu lozka - nie chcialabym wdychac cala noc tych lotnych zwiazkow, ktore sie z nich wydzielaja. Bo w to, ze nic sie nie wydziela, to nie wierze . Nawet, jesli to prawie ...

time image

13 Lis 2020, 21:07

1 godzinę temu, demo napisał:   To sobie też powieś nad umywalką lustro na sznurku w tandetnej plastikowej oprawie i gołą żarówkę.    Zbytnio upraszczasz Demo.  Czasem proste rozwiązania są fajne 😊 Wszystko zależy od ...

time image

13 Lis 2020, 19:34

17 minut temu, zenek napisał:   no to już wiesz demo  No nie bardzo, bo pytałem chyba inną osobę, a samo słowo "Oczywiście", znaczy oczywiście można ,czy oczywiście nie można. A Ty to nie wiem z czego tak się chichrasz.   Nie było ...

time image

13 Lis 2020, 19:20

3 godziny temu, demo napisał: czy tylko wolno piać z zachwytu?.   1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Oczywiście. no to już wiesz demo 

time image

13 Lis 2020, 17:27

6 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Oczywiście. W mój gust budowniczy trafił.   W mój też ... zdecydowanie

...

time image

13 Lis 2020, 16:07

2 godziny temu, Redakcja napisał: @ravhtc ma rację @zenek  @demo za bardzo odjechaliście od tematu artykułu. Ten temat to nie lekcja historii architektury. Jasne, ale mam pytanie takie, czy można też krytykować to co widzimy, czy tylko wolno piać z zachwytu?.

time image

13 Lis 2020, 15:33

industrializm nie musi byc ani czarno-biały, ani minimalistyczny. W jednym z czasopism wnętrzarskich oglądałam loft zrobiony w starej fabryce w Hiszpanii - instalacja na wierzchu, lampy przemysłowe a miedzy tym wstawiony jako ściana działowa barokowy witraż z kościoła. W kącie ...

time image

13 Lis 2020, 13:15

18 godzin temu, demo napisał: Styl industrialny to koniecznie przestrzeń i wysokość, no i minimalizm, A niby dlaczego minimalizm??? Industrialność to industrialność - z całym jej bogactwem.   Za to przedmiotowy dom @ravhtcma w sobie "minimalizm". ...

time image

13 Lis 2020, 13:11

@ravhtc ma rację @zenek  @demo za bardzo odjechaliście od tematu artykułu. Ten temat to nie lekcja historii architektury.

time image

13 Lis 2020, 12:51

18 godzin temu, demo napisał: Sztuka architektury nie kieruje się żadnymi sztywnymi wzorcami, dlatego właśnie jest sztuką. Co najwyżej można mówić o dobrych przykładach, lub kanonach dobrego projektowania. Kilka błędów logicznych. 1.  Wzorce to kanony. 2. ...

16 godzin temu, ravhtc napisał: Więcej zdjęć zrobionych do reportażu,a cała relacja z budowy na stronie Powiem tak, z żona właśnie wpatrujemy się w te na pozór surowe wnętrza i jesteśmy zachwyceni pomysłem i realizacją. Zobaczyłem kocioł bez zabudowy ...

time image

12 Lis 2020, 22:57

...

time image

12 Lis 2020, 20:59

39 minut temu, ravhtc napisał: to temat o moim domu i reportażu o nim, a nie o stricte i stylu industrialnym. Wiesz to jakoś tak jest, że przy takiej okazji pojawiają się zagadnienia i bardziej ogólne, ale jednak związane z budową i architekturą szeroko rozumianą, ...

time image

12 Lis 2020, 19:57

to temat o moim domu i reportażu o nim, a nie o stricte i stylu industrialnym. Czy jeśli na forum moto miałbyś dany model np. sportowy i o nim był ten założony temat, to pisanie w nim o wszystkich innych sportowych samochodach byłoby na temat. Nie i ja też nie chcę aby z tego ...

time image

12 Lis 2020, 19:48

Dlaczego nie jest?, a to jak byś określił to co stworzyłeś?.  Elfir nazwała to "klasycznym industrialnym" i nie protestowałeś. Więc?.

time image

12 Lis 2020, 19:25

Może tak przenieść te dyskusje do tematu o stylu industrialnym bo ten o tym nie jest.

time image

12 Lis 2020, 18:38

2 godziny temu, zenek napisał:   Do czystości funkcji, zgody funkcji z widokiem, proporcji, przeszkleń, itd. "kostka PRL" tyle mówi o wzorcu architektury, co mały fiat, syrena lub wartburg - o wzorcach karoserii samochodowej w tym czasie.   Dlatego ...

time image

12 Lis 2020, 17:24

klasyczny styl industrialny. Stwierdzenie "wygląda na magazyn" jest w sumie komplementem, bo miało tak własnie wyglądać.

time image

12 Lis 2020, 16:42

2 godziny temu, demo napisał: Może inaczej Zenku. W dobrym tonie i grzecznie jest nie oceniać publicznie czyjegoś gustu. A oceniać jak najbardziej ocenia się i to jeszcze jak. Można powiedzieć: "Mnie się nie podoba wizualnie". Albo "podoba wizualnie" Tyle, ...

time image

12 Lis 2020, 15:47

Będzie wtedy lekka polerka po latach

time image

12 Lis 2020, 15:45

5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: 3. Kwestia gustu. Zachowanie w czystości jest na takim samym poziomie trudności, jak przy innych powierzchniach. Jak chcesz odnawiać sufit z surowego betonu? I w jakim celu? A z jakiego powodu odnawiasz ...

time image

12 Lis 2020, 15:43

Więcej zdjęć zrobionych do reportażu,a cała relacja z budowy na stronie    

time image

12 Lis 2020, 15:38

3 minuty temu, demo napisał: Ale meble i elewacja Ci się jednak nie podoba. Aranżacja wnętrza to zawsze rzecz gustu. Widać, że właściciele lubią żywe kolory, ja mniej  Z żywych kolorów u mnie przeszłaby czerwień w dodatkach ... do tego czerń, szarości ...

time image

12 Lis 2020, 15:32

Bloczki szlifowane na etapie wznoszenia ścian jeśli jakieś tego wymagały. Po stanie surowym zamkniętym całość impregnowana i później malowana farbą przemysłową. Odporna na plamy, szorowanie, mycie. Przed ponad rok może z dwa razy dzieci dały radę  je zabrudzić. ...

time image

12 Lis 2020, 15:29

3 minuty temu, daggulka napisał:   Nie mogłam oderwać wzroku   Ale meble i elewacja Ci się jednak nie podoba.

time image

12 Lis 2020, 15:24

Znalazłam: "W celu uniknięcia pylenia się ścian, pomalowaliśmy je natryskowo przemysłową farbą w kolorze białym, którą np. stosuje się w szpitalach - znakomicie wypełniła pory bloczków betonowych, dała efekt czystości i schludności."   Super pomysł Przed ...

time image

12 Lis 2020, 15:23

5 minut temu, daggulka napisał: Doczytałam .... beton. Pierwszy raz spotkałam się z takimi bloczkami betonu w nienagannie białym odcieniu. Wyglądają jak białe kafle. Słabo Ci idzie to doczytywanie, one są pomalowane na biało.

time image

12 Lis 2020, 15:16

Doczytałam .... beton. Pierwszy raz spotkałam się z takimi bloczkami betonu w nienagannie białym odcieniu. Wyglądają jak białe kafle. Świetny efekt. Biere ... jak dożyję kiedyś remontu, to tak właśnie będzie .... beton, szarość, czerń i biel  Zastanawiam ...

time image

12 Lis 2020, 15:15

Przed chwilą, daggulka napisał: Kuuuźwa ... wyglądają jak białe kafle. Oświeć mnie, co to jest? Chyba nie doczytałam w tekście Cokolwiek — i tak wygląda świetnie Tam nie ma tynku i widzisz bloczki budowlane.

time image

12 Lis 2020, 15:13

Przed chwilą, demo napisał: Ha, ha, no właśnie że nie. Kuuuźwa ... wyglądają jak białe kafle. Oświeć mnie, co to jest? Chyba nie doczytałam w tekście Cokolwiek — i tak wygląda świetnie

time image

12 Lis 2020, 15:12

Ha, ha, no właśnie że nie.

time image

12 Lis 2020, 15:10

Przed chwilą, demo napisał: A gdzie Ty tam widzisz białe kafle?.   A na ścianach w salonie to nie są białe kafle?

time image

12 Lis 2020, 15:09

3 minuty temu, daggulka napisał:   Beton, drewno, białe kafle ... moje klimaty, no  A gdzie Ty tam widzisz białe kafle?.

time image

12 Lis 2020, 15:05

Obejrzałam, przeczytałam. Świetne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kocham styl industrialny we wnętrzach. Beton, drewno, białe kafle ... moje klimaty, no — może u mnie nie byłoby barwnych mebli, tylko białe lub czarne i mniej kolorów pstrokatych w elementach dekoracyjnych, bo ...

time image

12 Lis 2020, 15:04

5 minut temu, ravhtc napisał: A Ty akurat niby dyskretnie ale jednak to robisz czyż nie :p A spodziewałeś się tylko samego piania z zachwytu nad tym dziełem?. No wiesz tak to nie ma, szczególnie wtedy gdy sam wystawiasz na osąd publiczny swoje dzieło, ...

time image

12 Lis 2020, 14:51

A Ty akurat niby dyskretnie ale jednak to robisz czyż nie :p

time image

12 Lis 2020, 14:36

5 godzin temu, zenek napisał:   Wyglądu nie oceniam - bo to rzecz gustu, a ten nie podlega dyskusji. I Jw.   Może inaczej Zenku. W dobrym tonie i grzecznie jest nie oceniać publicznie czyjegoś gustu. A oceniać jak najbardziej ocenia ...

time image

12 Lis 2020, 13:40

Z założenia bryła miała być taka bo kostki ułożone są względem stron świata i samego ogrodu aby był jak najlepiej nasłoneczniony. Większa jest w tylnej części i nie zabiera światła mniejszej. Ułożenie w takim układzie wzdłużnym najlepiej pasowało. Daszki może będą ...

time image

12 Lis 2020, 13:00

48 minut temu, ravhtc napisał:   P.S. Sam styropian nie jest dla nie ekologiczny i nie przykleiłbym go nawet gdyby mieli mi to sfinansować z jakiegoś programu. No i styro nie "oddycha", co jest ważne dla Twojej małżonki. Tak jest napisane w artykule.   Ja ...

time image

12 Lis 2020, 12:48

nie brakuje wam daszków nad wejściem? Jak pada to jednak milej szukać kluczy w torebce pod dachem.

time image

12 Lis 2020, 12:01

@zenek już Ci odpowiadam 1. Ściana z bloczka 40cm ma U 0,23 więc choć nieocieplona styropianem, daje bardzo dobry wynik. Owszem nowa norma WT2021 wymagać będzie większej ale tego się nie przeskoczy  bo ciągle je dźwigają i można rozpocząć budowę w jednym roku, a przy jej ...

2 minuty temu, zenek napisał: Myślę że najważniejsze jest samopoczucie właściciela po paru latach użytkowania. Jeśli bedzie dobre - to to jest najważniejsze.   Wyglądu nie oceniam - bo to rzecz gustu, a ten nie podlega dyskusji. I Jw.   Natomiast ...

time image

12 Lis 2020, 09:36

Myślę że najważniejsze jest samopoczucie właściciela po paru latach użytkowania. Jeśli bedzie dobre - to to jest najważniejsze.   Wyglądu nie oceniam - bo to rzecz gustu, a ten nie podlega dyskusji. I Jw.   Natomiast dyskusyjne dla mnie są: 1. nieocieplenie ...

time image

Gość Majka30

11 Lis 2020, 18:50

Oryginalnie i nieszablonowo. Jak dla mniie świetny dom i dobrze, że go opisano. Owszem większość ludzi urządza inaczej ale z drugiej strony te inaczej to najczęściej tak samo, poprawnie, katalogowo, a tu mamy zupełnie coś innego i nie powielanego. Ja biję brawo ;-)

time image

Gość Rafał- właściciel

11 Lis 2020, 12:58

@sedowi :)

time image

11 Lis 2020, 12:41

A któremu z nas odpowiadasz, gościu Rafale- właścicielu?

time image

Gość Rafał- właściciel

11 Lis 2020, 12:36

Kulturalnie Ci odpowiem, że szkoda języka na dyskusję z Tobą. Co bym nie napisał to jak to w internecie odpowiedź zawsze znajdziesz Ty i podobne Ci osoby, a nie do nich mam nadzieję ma trafiać ten artykuł. Trafić ma do ludzi otwartych na każde najróżniejsze koncepcje, style, gusty, ...

time image

11 Lis 2020, 11:28

30 minut temu, podczytywacz napisał:   Mnie to się podoba, choć moja koleżanka małżonka nie zgodziła by się na takie wykończenie mieszkania... Przekaż moje pozdrowienia dla małżonki - mądra kobieta.

time image

11 Lis 2020, 10:56

Wiesz, gościu sed, Tobie to się nie podoba, Ty byś tak nie zrobił, nie Ty będziesz tu mieszkać... Oni oboje taki styl świadomie wybrali, wyszło dokładnie tak jak chcieli i jest OK! Nawet jak według Ciebie wygląda to jak adaptacja, i to jeszcze prowizoryczna, jakiegoś magazynu...  Mnie ...

time image

Gość sed

11 Lis 2020, 10:09

OK , nakłady były wierzę w to, tylko jaki jest sens wyrzucania kasy na coś co wygląda jak prowizoryczna adaptacja jakiegoś magazynu technicznego i o tym piszę, nie o tym że nie miałeś kasy i zrobiłeś to niskim budżetem.

time image

Gość Rafał- właściciel

11 Lis 2020, 08:44

@werto czemu obrażasz architekta oraz w szczególności właścicieli?! Twoja wiedza na temat budowania powala tylko na taką niekonstruktywną wypowiedź? @seb zdziwiłbyś się jakie duże były nakłady na ten dom. Magazyn... hmmm podobieństwa nie widzę pomimo niecodziennego wykończenia ...

time image

Gość werto

10 Lis 2020, 15:01

Architekt zaakceptuje wszystko co sobie inwestor wykombinuje, bo co się będzie użerał z wariatami, ale no ludzie jak to wygląda?.

time image

Gość sed

10 Lis 2020, 14:59

Wszystko do kupy wygląda jak adaptacja jakiegoś magazynu, bez większych nakładów. Koszmar jakiś i fanaberia.

time image

10 Lis 2020, 14:59

...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje