Kronika klanu Amber

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2011-03-23 15:07:28
Kronika klanu Amber
Amber w języku angielskim to odpowiednik słowa bursztyn, na forum portalu budujemydom.pl zaś, to najkrótsze określenie wymarzonych czterech kątów. AMBER bowiem to nazwa jednego z bardzo popularnych projektów domów, o którym dyskutują klanowicze forum budujemydom.pl.
Kronika klanu Amber
fot. ania&alek

Wymiana doświadczeń dotyczy głównie kosztów budowy domu w stanie surowym zamkniętym i zawiera mnóstwo propozycji zaoszczędzenia na tym etapie. Do spostrzeżeń naszych forumowiczów dołączamy komentarz redakcyjny dotyczący kosztów wykonania domu AMBER według założeń projektowych oraz alternatywnymi technologiami, na czym skorzystać mogą nie tylko Amberowicze, ale także wszyscy, w których dojrzewa myśl o budowie własnego domu. Po prostu, na przykładzie domu AMBER wykonujemy wszyscy razem ćwiczenia z analizy kosztów. Pełną dyskusję klanu i mnóstwo zdjęć znajdziesz na forum.budujemydom.pl

Marzenia, potrzeby, przeróbki

17.09.2008, 12:52 wingerman
Po dłuuugim i mozolnym przeszukiwaniu różnych, różnistych projektów domów, zdecydowaliśmy się z żoną (chyba już ostatecznie) na dom AMBER. Jak wiadomo, najtrudniej jest postawić kropkę nad przysłowiowym „i”, a to właśnie chcemy zrobić. Z mojego punktu widzenia zalety domu to:
– prosta forma i nowoczesny wygląd,
– sypialnia z wyjściem na taras,
– widok z tarasu na trzy strony działki,
– narożne przeszklenie w salonie,
– balkony dla górnych pokoi.

 

Wady:
– małe WC na dole,
– kominek na bocznej ścianie (może być kłopot z równym rozprowadzeniem ciepła),
– nieduża jadalnia,
– mała garderoba i łazienka w sypialni małżeńskiej, ale wiem już, jak to zmienić.

 

21.09.2008, 16:41 muszelkowa
Ja również jestem pod wrażeniem tego projektu. Nigdy nie byłam fanką dachu dwuspadowego, a tu nagle AMBER! Martwią mnie koszty budowy, a szczególnie koszt ścianki szklanej w salonie, która stanowi istotę tego projektu. (czy ktoś orientuje się w cenie?). Jeżeli miałabym się zdecydować, to usunęłabym łazienkę w sypialni na poddaszu. Zrobiłabym z niej garderobę. Również okno kuchenne trzeba powiększyć. No i w tej toalecie na dole, to można się nabawić klaustrofobii!

 

OD REDAKCJI
Szklana ścianka – jak nazywa ją „muszelkowa” – będzie kosztować ok. 4 tys. zł. Tak naprawdę jest to przeszklony narożnik, który tworzą podwójne drzwi balkonowe suwane o wymiarach 180 x 235 cm (ok. 2500 zł) oraz okno balkonowe 150 x 235 cm (ok. 1500 zł). Do tych kwot należy doliczyć koszt robocizny – ok. 15 zł za metr obwodu okna. Koszt wszystkich okien wg kosztorysu wyniesie ok. 25 000 zł. W projekcie tego domu przewidziano również montaż okien dachowych, których koszt z robocizną to min. 6000 zł.

 

3.10.2008, 10:07 wingerman
Nie no, nie ma się co martwić tą szklaną ścianką, to praktycznie duże okna, które aż tak drogie nie są. Co do górnej łazienki, to tak, jak piszesz – do usunięcia.

 

Jednak my chcemy mieć własną łazienkę i będzie ona z pomieszczenia nr 11 [pomieszczenie – 8 m2, przyp. Red.], lecz wejście z sypialni. Okno kuchenne, to prawdę mówiąc nie mam zdania, czy jest OK, czy może powiększyć (raczej zostawimy). Dopełnieniem kuchni jest jadalnia, a ta sama ma wielkie okno. Dolna łaz enka to tylko WC, jednak my chcemy upchnąć tam jeszcze natrysk, a więc trzeba będzie wcisnąć go w ścianę garażową.

 

26.10.2008, 11:34 robertinooo
Podjęliśmy decyzję o budowie tego domku w wersji z dwoma garażami. Zastanawiamy się, jakie byłyby koszty budowy z ytonga, ponieważ nie ukrywamy, że wolelibyśmy ten materiał. Co do wnętrza, to układ nam odpowiada, choć rzeczywiście przydałoby się większe WC na parterze. Na górze zastanawiamy się nad zamianą łazienki.

 

Chcielibyśmy ją umiejscowić zaraz na wprost schodów – byłaby wtedy większa o 2 m kw. W miejscu, w którym była zaprojektowana łazienka, myślimy zlikwidować ściankę działową – wtedy pokój zyska 6 m kw.

 

OD REDAKCJI
Według projektu ściany zewnętrzne stawiane są jako dwuwarstwowe z cegły ceramicznej grubości 25 cm, ocieplone styropianem o grubości 20 cm, wykończone tynkiem cementowowapiennym o gr. 1,5 cm. Koszt ich postawienia wyniesie ok. 27 000 zł, w tym robocizna 12 000 zł. Zastosowany materiał na ściany zewnętrzne zapewni uzyskanie bardzo dobrego współczynnika przenikania ciepła U ok. 0,21 W/(m2K). Alternatywnym rozwiązaniem, które nieco przyspieszy czas wznoszenia murów, jest wykonanie ściany jednowarstwowej z betonu komórkowego. Koszty wykonania ścian dla tego projektu będą podobne, ale współczynnik przewodzenia ciepła będzie znacznie słabszy – na poziomie minimalnego wymaganego przez przepisy budowlane – 0,3 W/(m2K). Droższym rozwiązaniem jest wykonanie ścian w technologii trójwarstwowej – ok. 34 000 zł.

 

Do tego należy też przewidzieć zwiększone koszty fundamentu – dla takiej ściany musi być on szerszy. Wbrew powszechnej opinii, koszt użytych materiałów w technologii trójwarstwowej nie będzie zdecydowanie wyższy niż w pozostałych technologiach, a można uzyskać w ten sposób również wysoką ciepłochronność. Wpływ na koszty materiałowe będzie miał przede wszystkim rodzaj warstwy elewacyjnej – wykończenie tynkiem na pustakach elewacyjnych grubości 9 cm będzie tanim rozwiązaniem, konkurencyjnym kosztowo do innych wariantów. Inne możliwe rozwiązania pokazuje tabela na s. 8.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Dasz radę” - dodatku do miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2011

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny