Dom w jeden dzień, a gaz w rok

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Dom w jeden dzień, a gaz w rok
Okoliczności sprawiły, że Żaneta i Kazimierz musieli szybko przeprowadzić budowę domu. Dlatego wybrali technologię z prefabrykatów keramzytobetonowych. Dom stanął w trzy miesiące, bo zajęła się tym firma, wyspecjalizowana w tej technologii.

Dom parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z prefabrykatów keramzytobetonowych, ocieplone na zewnątrz wełną mineralną grubości 15 cm; dach przykryty dachówką cementową Braas
Powierzchnia działki: 1000 m2
Powierzchnia domu: 248 m2
Powierzchnia garażu: 18 m2
oraz zadaszona wiata: 18 m2
Roczne koszty utrzymania domu: 10 000 zł

Kiedy Żaneta i Kazimierz ukończyli adaptację strychu w przedwojennej kamienicy, byli szczęśliwi, bo wydawało się, że mają niestandardowe i funkcjonalne mieszkanie na długie lata. Z takim oczekiwaniem włożyli w modernizację strychu o powierzchni 112 m2 ogrom wysiłku, weny twórczej i oczywiście środków finansowych. Ale z roku na rok czar pryskał. Po pierwsze, sąsiedzi, zasiedziali w kamienicy od pokoleń, mimo upływu czternastu lat ciągle traktowali ich jak obcych i niepełnoprawnych mieszkańców. Po drugie, utrzymanie tak dużego mieszkania w starej kamienicy okazało się naprawdę kosztowne. Sam czynsz wynosił miesięcznie 980 zł, a do tego dochodziły jeszcze opłaty za media.

 

Rozmowy ze znajomymi, którzy wybudowali własne domy i podawali realne koszty ich utrzymania, dały Żanecie i Kazimierzowi wiele do myślenia. Koszty eksploatacji były najczęściej niekorzystne dla ich strychu.

 

W końcu małżeństwo uznało, że czas to zmienić. Zdecydowali się opuścić kamienicę i zbudować dom. Jednorodzinny!

Świetnie uzbrojona i w dobrym sąsiedztwie

– Przy szukaniu miejsca na dom, najważniejsza dla nas była wielkość działki (nie większa niż 1000 m2), wodociąg, kanalizacja oraz koniecznie dobra łączność z miastem, ponieważ Marta, nasza córka, musiała wtedy dojeżdżać na uczelnię – mówi pani Żaneta.

 

– Oglądaliśmy wiele różnych działek, ale zawsze im czegoś brakowało. Pomogli nam wreszcie znajomi, którzy wskazali nieopodal swojego nowo wybudowanego domu interesujące posesje. Znali już też otaczających je sąsiadów. Większość rodzin była niezasiedziała, co dobrze rokowało dla nas, nowych przybyszów.

 

Na budowę swojego wymarzonego domu Żaneta i Kazimierz wybrali 1000 m2 działkę położoną w odległości tylko 25 km od miasta. Dodatkowym jej plusem był dostęp do wszystkich mediówDom celowo stoi blisko drogi, frontem skierowanym na północnywschód. Powstał na planie prostokąta, ma prostą bryłę i tradycyjne wejście pod kolumnami. Lukarny oraz solidna cementowa dachówka ozdabiają dwuspadowy dach
Na budowę swojego wymarzonego domu Żaneta i Kazimierz wybrali 1000 m2 działkę położoną w odległości tylko 25 km od miasta. Dodatkowym jej plusem był dostęp do wszystkich mediówDom celowo stoi blisko drogi, frontem skierowanym na północnywschód. Powstał na planie prostokąta, ma prostą bryłę i tradycyjne wejście pod kolumnami. Lukarny oraz solidna cementowa dachówka ozdabiają dwuspadowy dach

Okazało się, że oferowanym działkom niczego już nie brakuje. Miały optymalną powierzchnię po 1000 m2 każda, znajdowały się w małej, ale w pełni zurbanizowanej miejscowości z dostępem do wszelkich mediów (sieci wodociągowej, gazowej, kanalizacyjnej, telefonicznej) oraz podstawowych instytucji (przychodni zdrowia, poczty, szkoły, przedszkola, sklepów, itd.). Ponadto, miejscowość ta, położona 25 kilometrów od miasta, miała wygodne połączenia autobusowe. Na jedną z działek małżeństwo z ochotą wyłożyło wszystkie zgromadzone wcześniej oszczędności.

Szybko i fachowo

Nie mając już wolnych środków, za to piękny strych do sprzedania, Żaneta i Kazimierz zastanawiali się nad zorganizowaniem budowy. Wykluczyli metodę gospodarczą, chcąc uniknąć przestojów i dużego własnego wkładu pracy. Myśleli raczej o dobrym generalnym wykonawcy i „szybkiej” technologii.

 

Na targach mieszkaniowych zetknęli się z firmą, stawiającą domy z prefabrykatów keramzytobetonowych.

 

– Spodobała się nam ta szybka i czysta technologia, a ostatecznie przekonaliśmy się do niej po obejrzeniu kilku takich domów i po rozmowach z ich właścicielami – mówi pan Kazimierz. – Firma zaproponowała własnych wykonawców, znających tajniki i specyfikę wznoszenia tego rodzaju budynków. I co było dla nas najważniejsze: zobowiązywała się postawić wybrany budynek (bez białego montażu) w trzy miesiące. Chętnie skorzystaliśmy też z pomocy architektów tej firmy, wspólnie z którymi opracowaliśmy projekt domu dla naszej trzyosobowej rodziny. Szeroki pakiet usług w jednej firmie to było to, czego wtedy oczekiwaliśmy.

 

Właścicielom zależało na sporej strefie wypoczynkowej za domem oświetlonej południowym i zachodnim słońcem oraz na wygodnym tarasie.Już w projekcie powstał zadaszony taras z widokiem na ogród. Jest tu miejsce na meble i przenośny grill.
Właścicielom zależało na sporej strefie wypoczynkowej za domem oświetlonej południowym i zachodnim słońcem oraz na wygodnym tarasie. Chcieli nareszcie mieć możliwość cieszenia się z ogrodu. Spędzają w nim dużo czasuJuż w projekcie powstał zadaszony taras z widokiem na ogród. Jest tu miejsce na meble i przenośny grill. Drewniana pergola z kratką na pnącza powstała od zachodu (wiatrochron i cień). Od strony południa dodatkowy cień daje markiza

Indywidualny projekt rozwiązał rozterki trapiące małżeństwo od wielu miesięcy. Przeglądając dziesiątki projektów z katalogów, nie trafili na ten idealny. Dopiero współpraca z architektami Grzegorzem Chojnackim i Markiem Wciślińskim, trwająca aż cztery miesiące, zaowocowała konkretnymi rozwiązaniami.

 

Tak jak chcieli tego Żaneta i Kazimierz, zaprojektowano dom o prostej bryle z dwuspadowym dachem (tańsza budowa). Większość wnętrz oddzielono ścianami, ponieważ małżeństwo było już znużone otwartymi przestrzeniami w poprzednim mieszkaniu i chciało zaznać więcej prywatności. Tylko przestrzeń dzienną pozostawiono połączoną, ale zadbano o zgrabne przesłony i wygrodzenie poszczególnych funkcji. Budynek wyposażono w trzy łazienki (dodatkowa przy małżeńskiej sypialni) oraz pokój gościnny. Z poprzedniego mieszkania powtórzono wysokość salonu, biegnącą przez dwie kondygnacje i otwartą antresolę (rozciągającą się nad połową parteru).

Do własnego domu po sześciu miesiącach

Firma budowlana dotrzymała terminu, a tempo prac budowlanych było zawrotne. Fundamenty powstały w kilka dni, a mury wzniesiono w jeden dzień (oczywiście po przerwie technologicznej). W dwa tygodnie skonstruowano i wykończono dach. Koszt stanu deweloperskiego kilka lat temu wyniósł 308 000 zł.

 

Właściciele mogli wprowadzić się do domu szybciej, zdecydowali jednak, że powoli wykończą i wyposażą wnętrza. Wykorzystali fakt, że po sprzedaży mieszkania mogli je jeszcze użytkować jakiś czas. Łącznie z wykańczaniem wnętrz budowa trwała pół roku.

 

Małżeństwo tak zaplanowało koszty budowy domu i pełnego wyposażenia, aby były równoważne ze środkami uzyskanymi ze sprzedaży mieszkania. Oprócz wybudowania budynku, wystarczyły na zakup dobrej jakości materiałów wykończeniowych. Drewniana konstrukcja dachu pokryta została betonową dachówką Braas i ocieplona warstwą 25 cm wełny mineralnej, mury ocieplono tym samym sposobem (15 cm) i wykończono tynkiem akrylowym, a w otworach drzwiowych i okiennych zamontowano drewnianą i solidnie izolowaną stolarkę. Wnętrza wykończono drewnem i ceramicznymi płytkami. Potem, kiedy zabrakło już środków finansowych, właściciele dla oszczędności urządzili je meblami z poprzedniego mieszkania.

 

Wysoki salon i antresola sprawdzały się w poprzednim mieszkaniu, dlatego właściciele powtórzyli te elementyKuchnia jest połączona z jadalnią, ale oddzielona ścianą od strony salonu. Tak jest wygodniej i bardziej intymnie.
Wysoki salon i antresola sprawdzały się w poprzednim mieszkaniu, dlatego właściciele powtórzyli te elementy. – Wnętrzom nadałam styl „babuni” i unikałam zimnej nowoczesności. Pasują do domu na wsi – mówi właścicielkaKuchnia jest połączona z jadalnią, ale oddzielona ścianą od strony salonu. Tak jest wygodniej i bardziej intymnie. We wnętrzach dziennych zastosowano solidne drewno i naturalną ceramikę

Nie udało się wszystkiego przewidzieć

Mimo starannego kosztorysowania budowy, Żanecie i Kazimierzowi nie udało się dojść do celu bez niezaplanowanych wydatków. Dodatkowe koszty związane były z przyłączeniem do ich działki mediów.

 

Decydując się na parcelę, położoną w odległości 33 metrów od ruchliwej ulicy, chcieli zyskać więcej prywatności. Wiedzieli, że w tej miejscowości wszystkie media są „w pobliżu”. Ta świadomość za bardzo uśpiła ich czujność i nie sprawdzili ważnych szczegółów. Okazało się bowiem, że w wypadku ich posesji wszystkie media trzeba ciągnąć z odległości aż 110 metrów (dookoła trzech sąsiednich działek), co łącznie dało koszt 30 000 złotych (po 10 000 zł za doprowadzenie elektryczności, gazu i wody). Podłączenie kanalizacji kosztowało następne 20 000 zł. A miało być zupełnie inaczej, bo w linii prostej sieci tych mediów przebiegają zaledwie kilkanaście metrów od działki. Drugim trudnym do przewidzenia aspektem uzbrajania terenu było długie załatwianie formalności związanych z przyłączeniem mediów.

 

Doprowadzenie gazu trwało rok, dlatego podczas pierwszej zimy dom ogrzewany był nie tak jak zaplanowano gazem, tylko prądem. Mając już kocioł gazowy, właściciele niespodziewanie musieli kupić dodatkowy elektryczny kocioł grzewczy. Prawdziwy szok nastąpił jednak dopiero po kilku miesiącach, po zsumowaniu zimowych rachunków za elektryczność. Wyniosły 14 000 złotych!

 

– Po kilku latach mieszkania w domu porażki wspominamy ku przestrodze dla innych, błogosławiąc moment, kiedy wyprowadziliśmy się z kamienicy i miasta. Nareszcie mamy niezależny od sąsiadów i niedrogi w utrzymaniu własny kąt.

 

Koszty utrzymania, czyli gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji

Utrzymanie domu kosztuje około 10 000 zł rocznie. W porównaniu z kosztami eksploatacji zaadaptowanego strychu w starej kamienicy (1600 zł miesięcznie), średni miesięczny koszt utrzymania domu wynosi około 830 zł, czyli zaledwie połowę. Rachunki za gaz rocznie sięgają 4950 zł (412 zł miesięcznie). To zasługa technologii i starannego ocieplenia budynku oraz kondensacyjnego kotła grzewczego. W strefie dziennej i w łazienkach właściciele polecają wodne ogrzewanie podłogowe, ponieważ ciepło rozchodzi się równomiernie. Sprawdza się szczególnie w salonie z otwartą antresolą, przez którą ciepło uchodzi na górną kondygnację. Wkład żeliwny bez dystrybucji ciepłego powietrza (ze względu na antresolę) wykorzystują tylko okazjonalnie. Od kiedy córka zamieszkała w mieście, okazało się, że dom jest za duży. Właściciele przykręcają więc termostaty na grzejnikach w nieużywanych pokojach.

 

Nauczeni przykrym doświadczeniem z elektrycznym ogrzewaniem budynku, zaraz po doprowadzeniu gazu przeszli na ten drugi system ogrzewania. Obecnie za elektryczność płacą rocznie 2040 zł.

 

Koszt monitorowania budynku wynosi 134 zł miesięcznie i właściciele zamierzają zmienić operatora na tańszego. Wiedzą już, że niepotrzebnie przepłacają nawet 80 zł miesięcznie.

 
Trafione decyzje i rady właścicieli

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z technologii i metody budowania. Budowa przebiegła szybko i sprawnie. Radzimy koniecznie sprawdzić firmę budowlaną i zobaczyć jej poprzednie budowy.

 

– Budując w taki sposób jak my, warto dopracować umowę z wykonawcami. Dotrzymanie terminów gwarantują karne odsetki, a jakość prac – jak najdłuższa gwarancja na materiały i wykonawstwo. Płatności przelewaliśmy etapami, po komisyjnym odbiorze.

 

– Wadą tej technologii jest konieczność precyzyjnego określenia na etapie projektu, gdzie przebiegną instalacje, gdzie staną urządzenia i meble. Wymaga tego konstrukcja domu z prefabrykatów. Po wykończeniu domu trudno wprowadzać niektóre zmiany. Powinni to wziąć pod uwagę niedoświadczeni inwestorzy i odpowiednio wcześnie wesprzeć się fachowymi konsultacjami (także z architektami wnętrz).

 

– Załatwianie pozwoleń, koniecznych do budowy i funkcjonowania domu, warto rozpocząć niezwłocznie po zakupie działki.

 

– „W pobliżu”, nie zawsze oznacza blisko. Radzimy szczegółowo sprawdzić, skąd będzie trzeba prowadzić media. Może to być też argument do obniżenia ceny ziemi.

 

– Do kosztów budowy musieliśmy doliczyć koszt odwodnienia działki. Nie jest tanie.

 

– Pokój gościnny okazał się zbędny. Kiedy byliśmy młodsi, prowadziliśmy bujniejsze życie towarzyskie i w mieszkaniu brakowało pokoju dla nocującej rodziny i gości. Obecnie każdy wraca do siebie.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość aklein

29 Paź 2010, 12:17

Gratuluje swietnego domu, sama teraz szukam podobnego projektu; dach dwuspadowy, nie za duze poddasze, zadaszony taras, wysoki salo, bez garazu. Ciekawa jestem ile kosztowalaby na dzien dzisiejszy budowa z podobnym wykonczeniem bez kosztow dzialki i mediow (ktore juz tam sa). pozdrawiam......

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny