Dom z ogrzewaniem dynamicznym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Dom z ogrzewaniem dynamicznym

– Jestem zwolennikiem ogrzewania dynamicznego, szybko reagującego na ustawienia zadane przez użytkowników. - mówi Bogusław Wójcik

Bogusław Wójcik jest właścicielem firmy REGULUS-system, w której powstają cenione na rynku grzejniki: ścienne różnych typów, do ogrzewania podłogowego kanałowego, a także będące nowością na polskim rynku – grzejniki wewnątrzścienne. Przed laty do prowadzenia biznesu namówił Bogusława przyjaciel.

Dom z ogrzewaniem dynamicznym

– Z wykształcenia jestem lekarzem i przez długi czas pracowałem w szpitalu. To miał być jednoroczny „odskok” od zawodu, pomoc w uruchomieniu produkcji – wspomina pan Bogusław.

 

– Zaczynaliśmy praktycznie od zera. Zająłem się marketingiem i temat ogrzewania po prostu mnie wciągnął. Z roku zrobiły się dwa lata... później trzy... a później już nie udało mi się wyrwać z powrotem do medycyny. Skończyło się na tym, że założyłem własną firmę. I tak niemal z niczego powstał . Skąd ta nazwa? Regulus to gwiazda alfa w gwiazdozbiorze Lwa Wielkiego, a ja jestem właśnie spod tego znaku.

Góry i jeziora

– Bielsko-Biała to przeurocze miasto – podkreśla Bogusław Wójcik. – Nie byłoby łatwo namówić mnie na zmianę otoczenia. Wokół są cudowne góry. Na narty można wyskoczyć dosłownie po obejrzeniu wieczornych wiadomości. Ot, tak dla zdrowia przed snem. Z kolei latem...

 

Pół godziny jazdy samochodem od miasta znajdują się duże zbiorniki wodne: Goczałkowice, Tresna i Porąbka. Jestem sternikiem jachtowym, więc tę bliskość uważam za kolejny atut. W okolicznych miejscowościach jest ponadto sporo ośrodków jazdy konnej... dla mnie jako instruktora stanowi to również spory walor. Mówiąc krótko, Bielsko-Biała jest miejscem, w którym łatwo zapewnić ciału aktywną rekreację, a duszy piękne widoki.

Remont

– Od dzieciństwa mieszkałem z rodzicami w starym budownictwie – mówi Bogusław Wójcik. – To było duże mieszkanie w centrum Bielska-Białej; 140 metrów kwadratowych. Później przyszło dorosłe życie. Dołączyła do mnie żona Barbara, pojawiło się na świecie dwóch synów, Przemek i Łukasz...

 

Zieleń powinna mieć różne odcienie oraz różną wysokość – stwierdza pan domu
Zieleń powinna mieć różne odcienie oraz różną wysokość – stwierdza pan domu

Dawne dzieje, bo pierwszy z nich ma teraz trzydzieści lat, a drugi dwadzieścia trzy. Z czasem w sporym mieszkaniu rodziców zaczęło robić się ciasno i zamarzyliśmy o własnym miejscu na ziemi. Zacząłem rozglądać się za jakąś ładną działką budowlaną.

 

Jeździłem po okolicy i w końcu trafiłem na taki kawałek ziemi, o jakim marzyłem. Wprawdzie na wybranej przeze mnie działce w dzielnicy Mikuszowice ktoś już rozpoczął budowę, ale ponieważ były to wyłącznie fundamenty bez śladów dalszej aktywności...

 

Doszedłem do wniosku, że jeśli inwestor zaniechał budowy, to może zechce ów teren sprzedać. Wymagało to nieco zachodu, ale w końcu dowiedziałem się, kto jest właścicielem, dotarłem do niego i działkę kupiłem. To naprawdę piękne miejsce, położone kilkadziesiąt metrów od rzeki Białej oraz jakieś dwieście metrów od sporego kompleksu leśnego.

 

Ale zanim wybuduje się dom, trzeba jeszcze gdzieś mieszkać. Ostatecznie od momentu wylania fundamentów do przeprowadzki mija przeważnie sporo czasu. Kiedy zatem nadarzyła się okazja zakupienia zaniedbanego budynku z lat dwudziestych ubiegłego wieku w dzielnicy Aleksandrowice... takiego prawdziwego domu z duszą, to nie wahałem się zbyt długo.

 

Wzniesienie nowego budynku miało trochę potrwać, a mnie wydawało się, że remont to będzie krótka inwestycja. I oczywiście bardzo się pomyliłem. Okazało się, że stary dom wymagał znacznie większego nakładu prac, niż początkowo sądziłem! Poza tym adaptacja budynku najzwyczajniej w świecie mnie wciągnęła. Kształtowanie przestrzeni mieszkalnej okazało się fascynującym zajęciem.

 

W dodatku pojawiła się koncepcja powiększenia budynku poprzez wykonanie dobudówki. Dopiero po jakimś czasie zorientowałem się, że zamiast koncentrować się na budowie nowego domu, większość sił i środków przeznaczam na remont. Efekt okazał się na tyle udany, że lokalna gazeta zamieściła artykuł ukazujący, jak starą ruderę można przekształcić w funkcjonalny budynek spełniający nowoczesne standardy.

Zieleń

Zdaniem Bogusława Wójcika ogród otaczający dom powinien zmieniać się wraz z porami roku
Zdaniem Bogusława Wójcika ogród otaczający dom powinien zmieniać się wraz z porami roku

Remont domu z duszą opóźnił nieco wznoszenie nowego budynku. Mimo to prace dobiegają już końca. Właśnie kończy się etap urządzania wnętrz oraz dobierania elementów wystroju. Wykończenia wymaga również elewacja. Barbara i Bogusław planują przeprowadzkę na jesień tego roku. W budynku z lat dwudziestych pozostaną natomiast synowie.

 

– Pewne opóźnienie oczywiście było, ale od początku nie planowałem inwestycji w tempie ekspresowym – podkreśla z naciskiem pan Bogusław. – Jeżeli ktoś ma odpowiednią sumę pieniędzy, to jest w stanie wybudować duży dom nawet w trzy, cztery miesiące. I co z tego? Bardzo często wspaniałe rezydencje otoczone są pustyniami.

 

W moim przypadku jest inaczej. Dałem sobie odpowiednio dużo czasu. Kończę dom, a wokół niego znajduje się ogród z prawdziwego zdarzenia. To nie są maleńkie roślinki, które dopiero za kilka lat dadzą piękny efekt. To żywe, kolorowe kompozycje.

 

Ale te rośliny rosną tam od wielu lat. Od czasu, kiedy kupiłem działkę. A zieleń jest moim hobby. Uważam ją za najważniejszy element otoczenia domu. To co robię nazywam malowaniem przestrzeni. Konfiguruję roślinność samodzielnie.

 

Wiem, gdzie i u kogo kupić odpowiednie odmiany oraz gatunki. Bo roślinność trzeba kształtować latami. Staram się, aby to moje malowanie przestrzeni było dynamiczne. Zieleń musi być wielopiętrowa o różnych odcieniach. Kolorystykę roślin dobierałem w taki sposób, że o każdej porze roku ogród wygląda inaczej.

Nowy dom...

... jest budynkiem podpiwniczonym dwukondygnacyjnym. Bogusław Wójcik sam siebie określa wprawdzie mianem tradycjonalisty, ale potrafi docenić sprawdzone materiały stosowane w nowoczesnym budownictwie.

 

– W czasie podróży do Niemiec podpatrzyłem, że bardzo popularny jest tam Ytong – stwierdza. – To właśnie z niego wzniesione są ściany nowego domu. Do zalet Ytonga należy zaliczyć przede wszystkim jego lekkość, plastyczność, ciepłochronność oraz prostotę użycia. Materiał ten można łączyć za pomocą kleju, a wznoszenie ścian przypomina dosłownie budowanie z klocków.

 

Mury są równe, w łatwy sposób można wykonywać w nich bruzdy instalacyjne... Słowem znakomity materiał. Trzydzieści sześć centymetrów grubości bloczka znakomicie chroni przed utratą ciepła przez dom. Do tego stopnia, że zrezygnowałem z dodatkowego ocieplania budynku. Ponieważ jestem tradycjonalistą, postawiłem na okna drewniane, dwuszybowe firmy . Uważam, że są solidnie wykonane oraz mają naprawdę niezłe parametry, zarówno jeżeli chodzi o ciepło, jak i dźwiękochronność. Podobnie jak okna połaciowe .

 

Ważną rolę w wystroju domu odegrało drewno Ważną rolę w wystroju domu odegrało drewno


Dach domu jest czterospadowy, kopertowy, ocieplony wełną mineralną i pokryty grubą dachówką ceramiczną w kolorze brązowym. Dało tu o sobie znać zamiłowanie gospodarza do regionalizmu. Materiał połaci miał bowiem nawiązywać wyglądem do gontów używanych w górskich okolicach.

 

Do wykończenia budynku gospodarz radzi wykorzystywać kamień pochodzący z okolicy, w której znajduje się dom
Do wykończenia budynku gospodarz radzi wykorzystywać kamień pochodzący z okolicy, w której znajduje się dom

– Sądzę, że jeśli ktoś decyduje się na wykorzystanie w wystroju domu jakichś elementów kamiennych, to najlepiej bazować na materiałach występujących na danym terenie i charakterystycznych dla regionu – mówi pan Bogusław.

 

– Jeżeli w Kieleckiem jest sporo piaskowców, to tam będą one najwłaściwsze. W pobliżu Bielska Białej wydobywany jest lokalny kamień, z którego można wykonywać cienkie płyty nadające się doskonale na schody, elewacje, tarasy.

 

Skorzystałem z tych możliwości, planując wystrój nowego domu zarówno na zewnątrz: podmurówka, schody wejściowe, taras, jak i wewnątrz: pokój rekreacyjny w piwnicy, a właściwie w przyziemiu. Ważnym elementem wystroju jest także drewno. Ten materiał również został użyty zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.

 

W przyziemiu budynku znajduje się kotłownia, duży pokój rekreacyjny, pokoik gościnny oraz łazienka z pełnym węzłem sanitarnym. Na parterze znajduje się hol, duży salon, pokoik, który będzie gabinetem pana Bogusława oraz biblioteką, małżeńska sypialnia z garderobą, kuchnia wykonana według projektu pani domu, łazienka z wanną i prysznicem oraz ubikacja.

 

Kuchnia na parterze urządzona jest ściśle według koncepcji pani domu Kuchnia na parterze urządzona jest ściśle według koncepcji pani domu


– Według mojej koncepcji, parter ma być tą przestrzenią, w której zamierzamy spędzać gros czasu
– stwierdza właściciel firmy REGULUS-system. – Jest oczywiście poddasze, ale ono ma pełnić raczej funkcje gościnne. Znajduje się tam również węzeł sanitarny z wanną oraz dwa pokoiki gościnne. Cały dom ma 280 metrów kwadratowych. Garaż zbudowany jest natomiast osobno jako budynek wolno stojący wkomponowany w niewielką skarpę.

 

Garaż jest wkomponowany w niewielkie wzniesienie i otoczony wielopiętrową zielenią
Garaż jest wkomponowany w niewielkie wzniesienie i otoczony wielopiętrową zielenią

Komfort cieplny

– Jestem zwolennikiem ogrzewania dynamicznego, szybko reagującego na ustawienia zadane przez użytkowników. Ogrzewania całorocznego! Przecież czasami nawet w letnie dni bywa zimno, co przy dużej wilgotności może być odbierane przez organizm ludzki jako spory dyskomfort – podkreśla Bogusław Wójcik. – Grzejniki o dużej sprawności w każdej temperaturze zasilania są idealne w takich sytuacjach. Można je włączyć nawet na kilka lub kilkanaście minut, podnieść temperaturę do optymalnej, a następnie wyłączyć.

 

Dynamiczny system grzejnikowy jest ponadto uniwersalny. Może współpracować zarówno z pompami ciepła, kotłami kondensacyjnymi, jak i tradycyjnymi kotłami na paliwo stałe. O takich grzejnikach marzyłem i właśnie takie grzejniki powstają w mojej firmie!

 

W całym domu wykorzystane są grzejniki firmy REGULUS-system z dolnym podłączeniem W całym domu wykorzystane są grzejniki firmy Regulus System z dolnym podłączeniem


W całym domu Barbary i Bogusława zamontowane są grzejniki dolnozasilane produkcji REGULUS-system. W salonie wykonane jest jeszcze ogrzewanie podłogowe płaszczyznowe, którego zadaniem ma być stabilizacja temperatury w pomieszczeniu. Ogrzewanie zasila kocioł gazowy firmy „Termet” – dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody.

 

Dwufunkcyjny kocioł gazowy centralnego ogrzewania ustawiony jest w jednym z pomieszczeń przyziemia Dwufunkcyjny kocioł gazowy centralnego ogrzewania ustawiony jest w jednym z pomieszczeń przyziemia


– Wyszedłem z założenia, że obecnie parametry większości kotłów są porównywalne, jeśli chodzi o sprawność – stwierdza gospodarz. – Znacznie ważniejszy był dla mnie serwis oraz jego koszty. Myślę, że wybrałem całkiem nieźle, gdyż siedziba firmy będącej dystrybutorem marki znajduje się dosłownie kilkaset metrów od domu, a opłaty za obsługę i ewentualne naprawy urządzenia są na naprawdę umiarkowanym poziomie. W domu zainstalowana jest wentylacja mechaniczna bez rekuperacji. Sądzę, że system odzyskiwania ciepła dałby spore oszczędności... Ale to doświadczenie jeszcze mi się przyda – dodaje nieco tajemniczym głosem pan Bogusław.

 

W łazience na parterze znajduje się zarówno kabina prysznicowa, jak i wanna
W łazience na parterze znajduje się zarówno kabina prysznicowa, jak i wanna

Pomieszczenia na poddaszu będą klimatyzowane. – Niestety ta część domu nawet przy dobrze wykonanej termoizolacji ma tendencję do przegrzewania się. Zaobserwowałem to w wielu obiektach. Stąd decyzja o zakupie jednostki chłodzącej. Chodzi o to, aby zapewnić w pomieszczeniach górnej kondygnacji komfortową temperaturę.

 

Jako lekarz wiem, że jest to taka temperatura, która nie powoduje żadnych reakcji obronnych ze strony organizmu człowieka. Nie następuje ani przyspieszenie akcji serca, ani wzrost ciśnienia tętniczego... Jak widać, temperatura komfortowa jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od wieku, usposobienia, a przede wszystkim od stanu układu krążenia oraz zdrowia organizmu.

 

Na parametry komfortu cieplnego ma wpływ szereg czynników. Nie tylko temperatura! Bardzo ważny jest chociażby ruch powietrza czy wilgotność. Odczuwanie komfortu cieplnego przy dużej wilgotności przypada na inną temperaturę niż przy małej! Wyraźnie widać zatem, jak ważna jest możliwość szybkiego reagowania systemu grzewczego.

 

– Nie jestem zwolennikiem kominków w domu. Wielu ludzi mówi często, że umożliwiają one kontakt z żywym ogniem, z jego pięknem i tajemniczością... Zgoda, ale wszystko to można osiągnąć również w inny sposób. Planuję postawić w ogrodzie duży piec kominkowy z wędzakiem. To jest mój sposób na teatr ognia!

Pasje

Jeden z pokoi na parterze będzie nie tylko gabinetem pana domu. W pomieszczeniu tym umieszczona zostanie również część licznych zbiorów Bogusława Wójcika.

 

– Jestem zbieraczem totalnym – podkreśla. – Zbieram znaczki, monety... Mam wielką kolekcję filumenistyczną. Dzisiaj nie wszyscy wiedzą nawet co to takiego, gdyż czasy etykietek zapałczanych w Polsce dawno już się skończyły. A ja mam olbrzymi zbiór przedwojenny i powojenny. Znaczki abonuję z kolei od 1962 w wersji stemplowanej i niestemplowanej.

 

Bogusław Wójcik
Żeglowanie jest koniecznością, życie nie jest koniecznością – warto dogłębnie przemyśleć te słowa – stwierdza Bogusław Wójcik

Zbieram także ludowszczyznę, przedmioty proste i piękne... których przeznaczenie zatarło się już w pamięci większości ludzi. Mam też sporą kolekcję audio. Na taśmach przechowuję między innymi nagrania pochodzące jeszcze z czasów studenckich, kiedy przez kilka lat prowadziłem dyskoteki. Z natury jestem zbieraczem. Uwielbiam rzeczy, które mają swoją historię i nie są odlane w formie do plastiku.

Filozofia budowania

– Moje życiowe motto to słowa Cezara płynącego na Kartaginę: „navigare necesse est, vivere non est necesse”. Według mnie życie to nieustanne żeglowanie, nieustanne wielokierunkowe działanie. Czy coś bym zmienił w domu, do którego niedługo się wprowadzimy? Moja odpowiedź z pewnością zaskoczy wiele osób – mówi z uśmiechem pan Bogusław.

 

– Jestem przekonany, że dom, do którego wprowadzimy się z żoną za kilka miesięcy, to nie jest mój ostatni dom. Przeciwnie! Już myślę o kolejnym. Zresztą nie tylko myślę. Następna działka jest kupiona, rośliny już tam posadziłem...

 

Za jakiś czas ruszy budowa. Dlaczego? Zawsze staram się myśleć perspektywicznie, z dużym wyprzedzeniem. Otóż nie oszukujmy się, nie można być wiecznie młodym. Czas płynie nieubłaganie. Odremontowany budynek z lat 20. XX wieku ma cztery kondygnacje.

 

Niedługo przeprowadzimy się do domu, gdzie będziemy mieli do dyspozycji przyziemie, parter i poddasze... Ale życie będzie koncentrowało się na drugim z tych poziomów. Ale ja już myślę o budynku, który będzie miał tylko jedną kondygnację. Uważam, że na stare lata takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne. A wychodząc z takiego założenia, nie zawracam sobie głowy poprawianiem ewentualnych niedoróbek w istniejącym domu. Myślę raczej o tym, aby uniknąć ich w kolejnym.

 

Rady dla inwestorów

Planując system grzewczy w domu, warto rozdzielić go na trzy części: produkcja ciepła, jego dystrybucja oraz magazynowanie – mówi właściciel firmy REGULUS-system.

 

Każdą z nich trzeba optymalizować osobno. Istotną sprawą jest również stworzenie możliwości modyfikacji: rozbudowy lub wpinania dodatkowych urządzeń. Jeżeli na przykład w danym momencie nie stać nas na solary, to wcale nie oznacza, że za kilka lat będzie podobnie. Poza tym pojawiają się ciągle nowe rozwiązania. Być może za jakiś czas pojawią się absolutnie rewolucyjne urządzenia.

 

Warto dać sobie szansę rozbudowania istniejącej instalacji, bez potrzeby jej gruntownej przebudowy. Szczególną uwagę zwróciłbym na system magazynowania ciepła. Zbiorniki buforowe nie są zbyt popularne, a tymczasem dają możliwość oszczędzania. Szczególnie jeśli dysponujemy różnymi źródłami ciepła. Nie należy również przesadzać z elektroniką obsługującą system grzewczy. Oczywiście trzeba ją stosować, ale powinna być na tyle prosta, aby mogli ją obsługiwać wszyscy domownicy
 
Gdy w pomieszczeniu brakuje miejsca na grzejnik umieszczony na ścianie i nie ma możliwości zastosowania ogrzewania podłogowego kanałowego, proponuję umieścić element grzewczy wewnątrz ściany, w płytkiej wnęce i ukryć go za estetyczną żaluzją – stwierdza Bogusław Wójcik.

 

To nowość wprowadzona na rynek przez moją firmę pod nazwą REGULUS-system Inside. Są takie miejsca w domu, w których montaż grzejnika wewnątrz ściany jest szczególnie uzasadniony. Miejscem takim jest chociażby poddasze. Za ścianami kolankowymi jest przeważnie dużo niewykorzystanego miejsca. Również strefy podokienne ścian szczytowych poddaszy stanowią doskonałe miejsce dla montażu tego systemu. Inne to: filary i krótkie ścianki, wiatrołapy, garderoby. Grzejniki systemu Inside można umieszczać wewnątrz wąskich ścianek działowych. Mogą one wówczas ogrzewać oba sąsiadujące ze sobą pomieszczenia.

Marek Żelkowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość A. Sarapata

02 Gru 2010, 13:57

no no , gratuluję rozmachu Kuwejt :)..

time image

17 Cze 2010, 07:37

Cytat mysle ze mam podobnie jak pan chociaz jestem mlodszy,tez bardzo pociagaja mnie wszelkie ciekawe i praktyczne rozwiazania w domu.zbudowalem dom,tez do wszystkiego sam doszedlem.w domu i na podworku sam wymyslalem doslownie wszystko i uwazam ...

time image

Gość Robert

17 Cze 2010, 07:26

mysle ze mam podobnie jak pan chociaz jestem mlodszy,tez bardzo pociagaja mnie wszelkie ciekawe i praktyczne rozwiazania w domu.zbudowalem dom,tez do wszystkiego sam doszedlem.w domu i na podworku sam wymyslalem doslownie wszystko i uwazam ze jest jak mialo byc a jednak nazbieralo by sie tych ...

time image

15 Cze 2010, 19:50

Rzeczywiście fajny ogród. Dom zresztą także!

time image

12 Cze 2010, 13:40

Bardzo przypadł mi do gustu ogród pana Wójcika i niektóre elementy wykończenia domu....np. kamienne wykończenie pokoju w przyziemiu....Pełna treśc pod....https://budujemydom.pl/strefa-magazynu/archiwum/11472-malowanie-przestrzeniA jeszcze pełniejsza treśc w gazetowym wydaniu na str.30 06/2010

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny