Jak skutecznie usunąć zaciek na ścianie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak skutecznie usunąć zaciek na ścianie?

Od roku walczę z plamami pozostałymi po zacieku spowodowanym przeciekającą rurą odpływową od rynny. Ściana już dawno wyschła, ale po zagruntowaniu i pomalowaniu w krótkim czasie pojawiają się przebarwienia, a tynk robi wrażenie jakby nadal był wilgotny. Malowałem już trzykrotnie a problem nadal się pojawia. Jak skutecznie usunąć ten zaciek?

aktualizacja: 2018-01-29 12:30:20

Odpowiedź eksperta: Ściana prawdopodobnie uległa zagrzybieniu w wyniku długotrwałego zawilgocenia. Zagrzybienie może obejmować warstwę tynku, a nawet podłoże, co wymaga odpowiedniego dostosowania zakresu robót. Po skuciu zagrzybionego tynku, który kruszy się, zmienił barwę w obszarze co najmniej o 0,5 m większym niż granica widocznego zniszczenia i ewentualnie usunięciu również zaatakowanej warstwy muru, należy przeprowadzić dezynfekcję i odgrzybianie preparatem grzybobójczym.

Do wyrównania powierzchni trzeba użyć systemowego tynku renowacyjnego, który ułatwi odprowadzenie resztek wilgoci z muru. Działanie tynków renowacyjnych polega na tym, że zostaje zachowana określona zdolność podciągania kapilarnego, równocześnie zaś podwyższona zostaje jego porowatość w celu poprawy zdolności do szybkiego wysychania. Dzięki temu woda z głębszych warstw jest przejmowana przez tynk na głębokość jedynie paru milimetrów, a następnie odparowuje wewnątrz tynku. On sam zaś pozostaje suchy. Zależnie od producenta tynki takie nakładane są jako jedno- lub dwuwarstwowe z użyciem różnych zapraw.

 

Zewnętrzna powłoka dekoracyjna na naprawianej ścianie powinna zapewniać wysoką paroprzepuszczalność – warto na pewien czas nałożyć tylko cienką warstwę zaprawy gipsowej, co pozwoli na obserwację wilgotności podłoża i szybko zasygnalizuje ewentualne ponowne pojawienie się zagrzybienia.

Redakcja BD
Na zdjęciu: W miejscach gdzie doszło do długotrwałego zawilgocenia ściany często rozwija się grzyb. Jeżeli porażenie jest płytkie wystarczy usunięcie warstwy farby i odgrzybienie tynku. Jednak często i jego trzeba usunąć. (fot. FOTOLIA)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Twój nick

25 Lut 2018, 16:15

Redakcjo, z opisu wynika, że chodzi o plamy zaciekowe, a nie przebarwienia spowodowane zagrzybieniem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny