Jak skutecznie usunąć zaciek na ścianie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak skutecznie usunąć zaciek na ścianie?

Od roku walczę z plamami pozostałymi po zacieku spowodowanym przeciekającą rurą odpływową od rynny. Ściana już dawno wyschła, ale po zagruntowaniu i pomalowaniu w krótkim czasie pojawiają się przebarwienia, a tynk robi wrażenie jakby nadal był wilgotny. Malowałem już trzykrotnie a problem nadal się pojawia. Jak skutecznie usunąć ten zaciek?

aktualizacja: 2018-01-29 12:30:20

Odpowiedź eksperta: Ściana prawdopodobnie uległa zagrzybieniu w wyniku długotrwałego zawilgocenia. Zagrzybienie może obejmować warstwę tynku, a nawet podłoże, co wymaga odpowiedniego dostosowania zakresu robót. Po skuciu zagrzybionego tynku, który kruszy się, zmienił barwę w obszarze co najmniej o 0,5 m większym niż granica widocznego zniszczenia i ewentualnie usunięciu również zaatakowanej warstwy muru, należy przeprowadzić dezynfekcję i odgrzybianie preparatem grzybobójczym.

Do wyrównania powierzchni trzeba użyć systemowego tynku renowacyjnego, który ułatwi odprowadzenie resztek wilgoci z muru. Działanie tynków renowacyjnych polega na tym, że zostaje zachowana określona zdolność podciągania kapilarnego, równocześnie zaś podwyższona zostaje jego porowatość w celu poprawy zdolności do szybkiego wysychania. Dzięki temu woda z głębszych warstw jest przejmowana przez tynk na głębokość jedynie paru milimetrów, a następnie odparowuje wewnątrz tynku. On sam zaś pozostaje suchy. Zależnie od producenta tynki takie nakładane są jako jedno- lub dwuwarstwowe z użyciem różnych zapraw.

 

Zewnętrzna powłoka dekoracyjna na naprawianej ścianie powinna zapewniać wysoką paroprzepuszczalność – warto na pewien czas nałożyć tylko cienką warstwę zaprawy gipsowej, co pozwoli na obserwację wilgotności podłoża i szybko zasygnalizuje ewentualne ponowne pojawienie się zagrzybienia.

Redakcja BD
Na zdjęciu: W miejscach gdzie doszło do długotrwałego zawilgocenia ściany często rozwija się grzyb. Jeżeli porażenie jest płytkie wystarczy usunięcie warstwy farby i odgrzybienie tynku. Jednak często i jego trzeba usunąć. (fot. FOTOLIA)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Twój nick

25 Lut 2018, 16:15

Redakcjo, z opisu wynika, że chodzi o plamy zaciekowe, a nie przebarwienia spowodowane zagrzybieniem.

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Szpachlowanie ścian - dziura, obicie, pęknięcie. ZRÓB TO SAM
Szpachlowanie ścian - dziura, obicie, pęknięcie. ZRÓB TO SAM
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny