Przed rozpoczęciem remontu domu warto skompletować zestaw narzędzi, który pozwoli szybko i sprawnie przeprowadzić prace. Zwykle potrzebne są zarówno niewielkie akcesoria (pędzle, wałki, taśmy), jak i elektronarzędzia - warto zainwestować w dobry sprzęt, bo przyda się także podczas majsterkowania lub drobnych napraw.
Kompletując narzędzia należy określić, do jakich prac remontowych będą potrzebne i jak intensywnie będziemy je wykorzystywać. Niezbędne jest porównanie ich parametrów technicznych oraz uwzględnienie własnych możliwości fizycznych (wielkość, ciężar poszczególnych sprzętów są różne). Jeśli chodzi o elektronarzędzia, poszczególne urządzenia mogą być używane do wykonywania różnych czynności, jednak do konkretnych prac najwygodniej stosować dedykowane modele.
Warto też uwzględnić możliwość ich współpracy z dodatkowym osprzętem i łatwość wymiany końcówek. Liczy się również ergonomia, emitowany hałas i wibracje. Pamiętajmy o konieczności zastosowania odpowiednich narzędzi roboczych - w przypadku wiertarki są to wiertła, do wkrętarki mocuje się bity, zaś do wyrzynarki brzeszczoty. Dysponując np. niezłą wiertarką, ale słabymi wiertłami, nie będziemy w stanie sprawnie wywiercić otworu w betonie. W przypadku akcesoriów roboczych zazwyczaj sprawdza się reguła dotycząca też samych elektronarzędzi - solidny wyrób musi mieć swoją cenę.
Zawsze opłaca się stawiać na jakość i kupować narzędzia z wyższej półki, od sprawdzonych producentów. Mniejsze jest ryzyko ich uszkodzenia i problemów z naprawą. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się te z wbudowanym akumulatorem - są ciche, poręczne, można ich używać również tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Modele podłączane przewodem do gniazdka elektrycznego są mniej wygodne, ich użycie często wiąże się z koniecznością stosowania przedłużacza. Na ogół mają jednak większą moc.
Jakie narzędzia ręczne przydadzą się podczas remontu?
Podstawowe narzędzia ręczne powinny znaleźć się w każdym domu czy warsztacie majsterkowicza. Umożliwią sprawne przeprowadzenie zarówno rozmaitych napraw, jak i prac remontowych. Zawsze warto mieć pod ręką dobry zestaw wkrętaków (śrubokrętów) - krzyżakowych i płaskich. Mogą się przydać np. do odkręcenia/przykręcenia gniazdek. Niezbędne są także kombinerki, młotek, ołówek stolarski oraz akcesoria pomiarowe - miary składane, zwijane, poziomnice, kątowniki budowlane czy poziomice laserowe i dalmierze.
Te ostatnie przydadzą się zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych remontów, ułatwiając wyznaczanie pionów, poziomów oraz mierzenie odległości. Do różnego typu prac, np. renowacji ścian i sufitów, niezbędna będzie stabilna drabina. Warto wybierać lekkie modele aluminiowe. Stalowe są cięższe, lecz tańsze. W większości przypadków wystarczy drabina o wysokości do 3 m.