Najczęstszą przyczyną uszkodzeń dawniej stosowanych posadzek betonowych jest wykruszenie się fragmentów masy albo jej pękanie. To zazwyczaj skutek błędów popełnionych na etapie wykonawstwa.
Tego rodzaju podłogę można odnowić, wylewając na niej kolejną powłokę - pod warunkiem, że jest nośna i trwale związana z podłożem (luźne elementy posadzki trzeba usunąć). Następnie należy uzupełnić ubytki i wykonać nawierzchnię - nowe wykończenie. Do tego celu nadają się posadzki z mikrocementu lub epoksydowe. Do ich wykonania trzeba zatrudnić fachowców. Inny wariant, to ułożenie odpowiednio wytrzymałych płytek ceramicznych.
Obecnie takie wykończenie planuje się już nie tylko w pomieszczeniach gospodarczych, garażach, kotłowniach. Stosowane są również jako oryginalne i efektowne wykończenie posadzki w korytarzu lub w salonie, zwłaszcza gdy wnętrza remontowanego domu urządzone będą w stylu lofotwym.
Chcesz mieć betonową posadzkę w salonie, ale obawiasz się błędów wykonawczych? ➡️ Przeczytaj nasz reportaż: Posadzka z betonu w salonie - wady i błędy wykonawcze (reportaż).
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Kolejne etapy wykonywania posadzki z mikrocementu - gruntowanie (a), nakładanie mikrocementu (b), szlifowanie (c), lakierowanie (d). (fot. Bautech)