Syfon - mały element, a duże znaczenie!

Syfon - mały element, a duże znaczenie!

Modernizacja domowej instalacji kanalizacyjnej to nie lada wyzwanie, które wymaga nie tylko technicznego zrozumienia procesów, ale również zastosowania odpowiednich komponentów. Jednym z kluczowych elementów, o którym nie można zapominać podczas tego przedsięwzięcia, są syfony. Te niepozorne urządzenia pełnią niezwykle ważną rolę w utrzymaniu higieny i komfortu użytkowania pomieszczeń sanitarnych, zabezpieczając przed nieprzyjemnymi zapachami, które mogą przedostać się z kanalizacji do wnętrza domu.

Modernizując domową instalację kanalizacyjną nie można zapomnieć o zamontowaniu syfonów. Ich zadaniem jest zabezpieczanie przed przedostawaniem się gazów z rur do pomieszczeń, w których zainstalowane są przybory sanitarne. Zakłada się je przy umywalkach, wannach i brodzikach. Natomiast miski ustępowe mają już syfony zintegrowane w swojej konstrukcji.

W sprzedaży jest kilka typów syfonów. Przez lata najczęściej stosowane były modele rurowe, w kształcie litery U. Ich zaletą jest to, że można je oczyścić bez rozbierania, płucząc silnym strumieniem wody. Niestety, zajmują dużo miejsca, dlatego czasem trudno je zmieścić w niewielkiej szafce podumywalkowej. W związku z tym obecnie najpopularniejsze są syfony butelkowe, które mają mniejsze rozmiary. Czyści się je łatwo, odkręcając dolną część.

Pod brodzikami i wannami lepiej stosować modele dzwonowe. Mają mniejszą wysokość od syfonów rurowych i butelkowych, co ma duże znaczenie, ponieważ przestrzeń pod tymi przyborami jest bardzo ograniczona. Ich zaletą jest to, że można je rozebrać i wyczyścić od góry, wyjmując kolejne elementy. Dzięki temu nie trzeba rozbierać obudowy brodzika czy wanny.

W powyższych typach syfonów barierę dla gazów kanalizacyjnych stanowi zgromadzona w nich woda. Inaczej jest w przypadku syfonów suchych, w których zarówno przepływ wody, jak i zapachy z rurociągu, blokowane są mechanicznie - przez klapę bądź piłeczkę. Stosuje się je znacznie rzadziej, przede wszystkim w tych pomieszczeniach, w których - z racji wysokiej temperatury - woda szybko odparowywałaby z tradycyjnych syfonów (np. kotłownie).

Aby syfony działały prawidłowo i odór nie wydostawał się z kanalizacji, należy zadbać o właściwe napowietrzenie pionów. Spływ ścieków skutkuje bowiem zasysaniem powietrza, co przy braku wentylacji pionów powoduje wysysanie wody z syfonów. Dlatego przynajmniej jeden z pionów musi być wyprowadzony ponad dach, a pozostałe należy zakończyć zaworami napowietrzającymi. Jeżeli podejścia do sanitariatów są długie albo wspólne dla zlewu i zmywarki bądź pralki, warto zastosować syfony ze zintegrowanym napowietrzeniem.

Zainteresował Cię temat syfonów? ➡️ Przeczytaj: Jakie są rodzaje syfonów i jak je montować?

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Przybory sanitarne powinny być zasyfonowane, czyli przyłączone do kanalizacji za pośrednictwem wypełnionego wodą odcinka przewodu, który zapobiega cofaniu się nieprzyjemnych zapachów do pomieszczeń. (fot. Deante)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz