Czym różni się wskaźnik powierzchni zabudowy od wskaźnika intensywności zabudowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czym różni się wskaźnik powierzchni zabudowy od wskaźnika intensywności zabudowy?

Dostałem decyzję o warunkach zabudowy, jednak nie wszystkie jej zapisy potrafię zinterpretować. Wskazano w niej wskaźnik powierzchni zabudowy. Czy to to samo, co wskaźnik intensywności zabudowy? Proszę o pomoc w rozróżnieniu obu pojęć.

aktualizacja: 2019-09-04 08:14:31

Odpowiedź eksperta: Choć nazwy te brzmią podobnie, oznaczają zupełnie co innego. Wskaźnik intensywności zabudowy dotyczy stosunku powierzchni całkowitej zabudowy do powierzchni działki budowlanej. Powierzchnia całkowita jest to z kolei iloczyn powierzchni zabudowy i liczby pełnych kondygnacji - zarówno naziemnych jak i podziemnych.

Natomiast powierzchnia zabudowy jest to powierzchnia terenu zajęta przez budynek w stanie wykończonym i wyznacza ją rzut pionowy zewnętrznych jego krawędzi na powierzchnię terenu.

Jak wynika z powyższego, przy wskaźniku intensywności zabudowy bierze się pod uwagę powierzchnię kondygnacji, natomiast przy wskaźniku powierzchni zabudowy - wielkość powierzchni zajętej przez budynek.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Aleksandra Korczak
fot. 3dman_eu / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

12 Sty 2020, 11:48

2 godziny temu, Gość Rysiek napisał: Panie Michale, widzę, że „ekspert” nabrał wody w usta i milczy Pies pogrzebany jest w ciągłym grzebaniu w prawie budowlanym przez prawników i ich klientów i falandyzacji tego prawa. Dawniej było wiadomo, o co chodzi, ...

time image

Gość Rysiek

12 Sty 2020, 09:34

Panie Michale, widzę, że „ekspert” nabrał wody w usta i milczy – czyżby pytanie postawione tutaj przez Pana było za trudne? Pozwolę więc sobie tutaj na kilka uwag i wyjaśnień. Nie ma w ustawie nigdzie napisane, że "powierzchnia całkowita zabudowy", oznacza powierzchnię całkowitą ...

time image

Gość jurek

12 Lis 2019, 11:46

Po kija takie głupoty.

time image

Gość Gość architekt

07 Maj 2019, 15:46

masło maślane... to w końcu do powierzchni całkowitej czy powierzchni zabudowy?

time image

Gość Michał

05 Lis 2018, 18:15

Przepraszam bardzo, ale prosiłbym o wytłumaczenie skąd autor artykułu wziął przekonanie, że użyte w ustawie o planowaniu przestrzennym sformułowanie "powierzchnia całkowita zabudowy", oznacza powierzchnię całkowitą w odniesieniu do powierzchni budynku? Jeżeli mają państwo takie ...

time image

Gość arch

19 Cze 2018, 08:00

Bardzo niechlujna i w efekcie błędna definicja wskaźnika intensywności zabudowy. Proszę to poprawić, żeby nie wprowadzać czytelników w błąd.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny