Czym różni się wskaźnik powierzchni zabudowy od wskaźnika intensywności zabudowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czym różni się wskaźnik powierzchni zabudowy od wskaźnika intensywności zabudowy?

Dostałem decyzję o warunkach zabudowy, jednak nie wszystkie jej zapisy potrafię zinterpretować. Wskazano w niej wskaźnik powierzchni zabudowy. Czy to to samo, co wskaźnik intensywności zabudowy? Proszę o pomoc w rozróżnieniu obu pojęć.

Odpowiedź eksperta: Choć nazwy te brzmią podobnie, oznaczają zupełnie co innego. Wskaźnik intensywności zabudowy dotyczy stosunku powierzchni całkowitej zabudowy do powierzchni działki budowlanej. Powierzchnia całkowita jest to z kolei iloczyn powierzchni zabudowy i liczby pełnych kondygnacji - zarówno naziemnych jak i podziemnych.

Natomiast powierzchnia zabudowy jest to powierzchnia terenu zajęta przez budynek w stanie wykończonym i wyznacza ją rzut pionowy zewnętrznych jego krawędzi na powierzchnię terenu.

Jak wynika z powyższego, przy wskaźniku intensywności zabudowy bierze się pod uwagę powierzchnię kondygnacji, natomiast przy wskaźniku powierzchni zabudowy - wielkość powierzchni zajętej przez budynek.

Aleksandra Korczak
fot. 3dman_eu / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

12 Sty 2020, 11:48

2 godziny temu, Gość Rysiek napisał: Panie Michale, widzę, że „ekspert” nabrał wody w usta i milczy Pies pogrzebany jest w ciągłym grzebaniu w prawie budowlanym przez prawników i ich klientów i falandyzacji tego prawa. Dawniej było wiadomo, o co chodzi, ...

time image

Gość Rysiek

12 Sty 2020, 09:34

Panie Michale, widzę, że „ekspert” nabrał wody w usta i milczy – czyżby pytanie postawione tutaj przez Pana było za trudne? Pozwolę więc sobie tutaj na kilka uwag i wyjaśnień. Nie ma w ustawie nigdzie napisane, że "powierzchnia całkowita zabudowy", oznacza powierzchnię całkowitą ...

time image

Gość jurek

12 Lis 2019, 11:46

Po kija takie głupoty.

time image

Gość Gość architekt

07 Maj 2019, 15:46

masło maślane... to w końcu do powierzchni całkowitej czy powierzchni zabudowy?

time image

Gość Michał

05 Lis 2018, 18:15

Przepraszam bardzo, ale prosiłbym o wytłumaczenie skąd autor artykułu wziął przekonanie, że użyte w ustawie o planowaniu przestrzennym sformułowanie "powierzchnia całkowita zabudowy", oznacza powierzchnię całkowitą w odniesieniu do powierzchni budynku? Jeżeli mają państwo takie ...

time image

Gość arch

19 Cze 2018, 08:00

Bardzo niechlujna i w efekcie błędna definicja wskaźnika intensywności zabudowy. Proszę to poprawić, żeby nie wprowadzać czytelników w błąd.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje