Mam problem z kierownikiem budowy. Co mogę zrobić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Mam problem z kierownikiem budowy. Co mogę zrobić?

Co zrobić w sytuacji problemów z kierownikiem budowy, który unika kontaktu i nie chce wpisać do dziennika budowy wykonanych prac i poprawek?

aktualizacja: 2017-09-12 06:58:20

Odpowiedź eksperta: Za właściwe prowadzenie dziennika budowy, jego stan oraz przechowywanie na terenie budowy odpowiedzialny jest kierownik budowy. Powinien prowadzić go w taki sposób, aby z dokonywanych w nim wpisów wynikała kolejność zdarzeń i okoliczności. Kierownik budowy ponosi odpowiedzialność zawodową i cywilnoprawną wobec inwestora. Warto zatem, aby udokumentować zaistniały stan rzeczy i zdyscyplinować kierownika budowy, w pierwszej kolejności wezwać go pisemnie (listem poleconym) do niezwłocznej realizacji obowiązków, których zaniedbał. Brak reakcji będzie dowodem na to, że kierownik budowy dał swoim postępowaniem powód do np. wszczęcia sprawy w sądzie (ma to znaczenie m.in. przy późniejszym rozstrzyganiu o kosztach postępowania sądowego).

 

Z uwagi na to, że odpowiedzialność zawodowa za niedopełnienie obowiązków związanych z prowadzeniem dziennika budowy wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami dla kierownika budowy, jest mało prawdopodobnym, aby po takim wezwaniu nadal uchylał się on od swoich obowiązków. Gdyby tak było, można zawiadomić Polską Izbę Inżynierów Budownictwa o jego niesolidności. Wówczas może się okazać, że do doprowadzenia stanu zgodnego z prawem konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich ocen technicznych lub ekspertyz – co jest kosztowne, lecz wtedy będzie można na drodze sądowej domagać się naprawienia szkody przez kierownika budowy.

 

Zmiana kierownika budowy jest dopuszczalna, a niekiedy wręcz nie można jej uniknąć, np. w przypadku jego śmierci albo gdy dotychczasowy kierownik nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków.

Aleksandra Korczak
fot. PIRO4D / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny