Czy mogę postawić dom-bliźniak na działce przystosowanej do zabudowy jednorodzinnej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy mogę postawić dom-bliźniak na działce przystosowanej do zabudowy jednorodzinnej?

Razem z bratem dostaliśmy od rodziców działkę, na którą zostały wydane warunki zabudowy domu jednorodzinnego. Początkowo myśleliśmy o podziale działki na dwie mniejsze, aby każde z nas mogło wznieść osobny dom, ale ostatecznie postanowiliśmy zbudować "bliźniak". Czy powinniśmy wystąpić z wnioskiem o zmianę warunków zabudowy, nawet jeśli kubatura czy wysokość budynku, się nie zmienią?

aktualizacja: 2019-09-09 09:25:16

Odpowiedź eksperta: Przez budynek mieszkalny jednorodzinny należy rozumieć budynek wolno stojący albo w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni nieprzekraczającej 30% powierzchni budynku.

Przy czym segment budynku w zabudowie bliźniaczej nie musi być lustrzanym odbiciem, ale powinien zachowywać przynajmniej pewien stopień podobieństwa dotyczący gabarytów każdego z segmentów: powierzchni zabudowy, kubatury i szerokości elewacji frontowej.

Oznacza to, że w opisanej sytuacji, w której kubatura i wysokość budynku się nie zmienią, nie będą Państwo musieli występować z wnioskiem o zmianę warunków zabudowy. Co istotne, inwestor - po zakończeniu robót - ma obowiązek naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości.

ALEKSANDRA KORCZAK
Fot. forum.budujemydom.pl/Michał K

Zdaniem naszych Czytelników

time image

23 Sty 2018, 16:38

Z tego co zrozumiałam, nie chcą postawić bliźniaka, tylko dom dwulokalowy. To zupełnie coś innego, bo w przypadku bliźniaka to są dwie odrębne nieruchomości. 

time image

23 Sty 2018, 15:36

12 minut temu, Gość Andy napisał: Witam mam pytanie. Czy posiadając działkę pod zabudowę bliźniacza mogę postawić dom wolnostojący? Może tak coś więcej o działce? Ma 5 arów czy 5 hektarów? Z czego wynika zabudowa bliźniacza? Itd.

time image

Gość Andy

23 Sty 2018, 15:22

Witam mam pytanie. Czy posiadając działkę pod zabudowę bliźniacza mogę postawić dom wolnostojący?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje