Odpowiedź eksperta: Przez budynek mieszkalny jednorodzinny należy rozumieć budynek wolno stojący albo w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni nieprzekraczającej 30% powierzchni budynku.
Przy czym segment budynku w zabudowie bliźniaczej nie musi być lustrzanym odbiciem, ale powinien zachowywać przynajmniej pewien stopień podobieństwa dotyczący gabarytów każdego z segmentów: powierzchni zabudowy, kubatury i szerokości elewacji frontowej.
Oznacza to, że w opisanej sytuacji, w której kubatura i wysokość budynku się nie zmienią, nie będą Państwo musieli występować z wnioskiem o zmianę warunków zabudowy. Co istotne, inwestor - po zakończeniu robót - ma obowiązek naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości.
ALEKSANDRA KORCZAK
Fot. forum.budujemydom.pl/Michał K
Zdaniem naszych Czytelników
Elfir
23 Sty 2018, 16:38
Z tego co zrozumiałam, nie chcą postawić bliźniaka, tylko dom dwulokalowy. To zupełnie coś innego, bo w przypadku bliźniaka to są dwie odrębne nieruchomości.
retrofood
23 Sty 2018, 15:36
12 minut temu, Gość Andy napisał: Witam mam pytanie. Czy posiadając działkę pod zabudowę bliźniacza mogę postawić dom wolnostojący? Może tak coś więcej o działce? Ma 5 arów czy 5 hektarów? Z czego wynika zabudowa bliźniacza? Itd.
Gość Andy
23 Sty 2018, 15:22
Witam mam pytanie. Czy posiadając działkę pod zabudowę bliźniacza mogę postawić dom wolnostojący?