Odpowiedź eksperta: Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zazwyczaj na budowę stanu surowego i poszczególne roboty, które są związane z konstrukcją warto zawierać umowę o roboty budowlane. Pozwala ona na skontrolowanie tego, czy roboty wykonuje firma, z którą podpisał Pan umowę.
Na przykład bez Pana zgody wykonawca nie może zatrudnić podwykonawców, ale również odpowiada Pan solidarnie z wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy. Najważniejsze jest to, czy w umowie określono, jakie są obowiązki stron, terminy na dostarczenie dokumentacji i materiałów oraz wykonanie robót.
Jeśli chodzi o roboty wykończeniowe, to polecana jest umowa o dzieło. Jeżeli ma Pan projekt wykonawczy wnętrz lub instalacji, to kosztorys prac może sporządzić przyjmujący zamówienie. Nie będzie praktycznie mógł żądać podniesienia wynagrodzenia za dodatkowe prace: Pana interesuje wykonane dzieło.
Problemy wynikające przy jego wykonaniu są w zasadzie po stronie przyjmującego zamówienie. Przy obu tych umowach, jeżeli drugą stroną umowy jest przedsiębiorca, a Pan jest osobą fizyczną, stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży konsumenckiej wzmacniające Pana pozycję w ewentualnym sporze.
Na drobne prace można zawierać umowę zlecenia, w takiej umowie wykonawca zobowiązany jest do starannego działania, ale nie odpowiada za wynik.
Co powinna zawierać umowa z wykonawcami budowy domu?
Redakcja BD