Bardziej liberalne prawo budowlane

Bardziej liberalne prawo budowlane
Z 8 lipca 2009 r. weszły w życie nowe warunki techniczne dotyczące usytuowania na działce budynków oraz innych obiektów. Dzięki dość precyzyjnym zapisom nowe prawo ogranicza uznaniowość organów administracyjnych w przypadku sytuowania budynku przy granicy działki. Nowe przepisy wydają się bardziej liberalne i przyjazne inwestorom, lecz mogą być niekiedy krzywdzące dla sąsiadów.

BUDYNKI JEDNORODZINNE

Standardowe odległości od granicy działki Standardowe odległości od granicy działki, w jakich można postawić dom nie uległy zmianie. Budynku nadal nie można wybudować w odległości mniejszej niż:
  • 3 m od granicy działki, gdy dom jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów
  • 4 m od granicy działki, gdy dom jest zwrócony do granicy działki ścianą z otworami okiennymi i drzwiowymi

Standardowe odległości od granicy działki

 

 

Dość istotną zmianą jest możliwość usytuowania, m.in. okapów, gzymsów, balkonów, daszków nad wejściem, galerii, tarasów, schodów w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną.

Standardowe odległości od granicy działki Prawo budowlane dopuszcza sytuacje, w których budynek można umieścić bezpośrednio przy granicy działki lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy działki. Takie usytuowanie jest możliwe, gdy:
  • wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy
  •  działka budowlana ma szerokość mniejszą niż 16 m.Ściana budynku od strony granicy nie może mieć otworów okiennych i drzwiowych. Muszą też być spełnione warunki dotyczące przesłaniania i ochrony przeciwpożarowej.

Standardowe odległości od granicy działki Przepisy dopuszczają usytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę pod warunkiem, że jego część leżąca w pasie 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większą niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce.

Przepis ten się sprawdzi tylko wówczas, gdy przy granicy stoi już budynek sąsiada. Jeżeli działki po obu stronach są niezabudowane i żaden z sąsiadów nie uzyskał pozwolenia na budowę przy granicy wówczas budowa przy granicy nie będzie możliwa.

 

GARAŻE I BUDYNKI GOSPODARCZE

Część podziemna budynku, czyli piwnica, garaż podziemny mogą znajdować się nawet przy granicy z sąsiednią działką, bowiem prawo budowlane nie ustala odległości części podziemnej budynku od granicy z sąsiednią działką.

Standardowe odległości od granicy działki

 

Znowelizowane przepisy łagodzą warunki rozmieszczenia na działce garaży i budynków gospodarczych.

Obiekty o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m można sytuować bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką lub w odległości nie mniejszej niż 1,5m.

Źródło: MTM STYL – biuro projektów ()

Komentarze

Dlatego tym bardziej trzeba to załatwić spokojnie. Gdyby z sąsiadem nie dało się spokojnie dogadać, to należy mu wysłać oficjalne pismo z żądaniem uprzątnięcia piwnicy np. w ciągu tygodnia. Pismo za potwierdzeniem odbioru. 
Gość Agata
27-07-2022 11:40
Kupiłam budynek gospodarczy... wejście do piwnicy sąsiada jest z jego strony, do drugirj części jest właśnie jako przechodnie wejście od sąsiada. Więc tam trzebaby było zamurować i robić z mojej strony. Powiem tak miłością do siebie nie pałamy, grzecznościowe dzień dobry ...
podczytywacz
27-07-2022 10:41
1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: Najlepiej polubownie i spokojnie To prawda!   Ciekawe, czy aktualnie jest wejście do tej sąsiadowej części od strony budynku Agaty... czy też będzie musiała robić wejście przez strop???
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz