Architekci bez odpowiedzialności

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2008-12-05 07:35:42
Architekci bez odpowiedzialności
Opisuję problem, który od kilku miesięcy nie daje mi spokoju. Budujemy dom, wchodząc właśnie w fazę wykańczania. Projekt gotowy wybraliśmy po wielu przymiarkach i, jak chyba wszyscy, postanowiliśmy wprowadzić w nim swoje zmiany.

Czy drobne, trudno ocenić. Kilka wewnętrznych, ale też parę takich, które wpływają na wygląd budynku, w tym dość rewolucyjne zmiany otworów okiennych – z koncepcji projektanta ostały się zaledwie dwa okna na parterze, a to nie wszystkie przeróbki. Trochę się obawialiśmy o zgodę biura projektowego, ale ku naszemu zdumieniu pozytywna odpowiedź nadeszła bardzo szybko.

 

Autorzy zgodzili się na wszystko ciurkiem, i nie byłoby w tym nic dziwnego, bo zmiany były dobrze przez nas przemyślane, także pod kątem zachowania estetyki domu. Zastanowiło mnie tylko jedno zdanie, umieszczone pod listą naszych poprawek: „oraz wszystkie inne zmiany dostosowujące projekt do potrzeb inwestora”. Czyli autor projektu a priori wyraża zgodę i składa swój podpis pod czymś, czego nie widział i raczej nigdy nie zobaczy! Dla mnie ten fakt ma wymowę bardzo niepokojącą, bo zawsze sądziłem, że architektura jest sztuką wysoką, a architekt to zawód zaufania publicznego. Przecież kreuje nasze otoczenie zgodnie z zasadami ładu i porządku, które poznał na uczelni, czyli wdraża pewną misję, bo od niego zależy, w jakich warunkach estetycznych będziemy żyli.

 

Bierze też za to, co zrozumiałe, słuszne pieniądze – trudno, żeby zarabiał tyle co kasjerka, skoro decyduje o tak poważnych sprawach. I nagle okazuje się, że na podstawie projektu żółtego dworku mogę sobie postawić różową rotundę, bo do tego w gruncie rzeczy sprowadza się wyrażenie zgody „na wszystkie inne zmiany...”! Dopisek o tym, że mają być architektonicznie uzasadnione, jest tu bez znaczenia, bo kto to sprawdzi i oceni?

 

Dla mnie to moralność godna cegły, zainkasować swoje 2000 zł, a od całej reszty umyć ręce. Owszem, jeśli nie płacimy za nadzór autorski, nie możemy wymagać od autora wiele zaangażowania. Ale minimum, sprowadzające się do tego, żeby nie podpisywać własną ręką koszmarów i chorych fantazji, to chyba niezbyt wygórowane wymaganie.

 

Nie podaję nazwy firmy, bo nie ma sensu. Sprawdziłem, takie standardowe formularze stosuje większość biur w naszym kraju. Nic dziwnego, że tyle mamy wokół siebie bałaganu i samowolek budowlanych – przykład idzie z góry.

 

Moralność cegły

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość AV

07 Lut 2019, 10:32

Dziwny artykuł i nie rozumiem pretensji skoro chcieli zmiany, poza tym 2000zł to nie jest duża cena biorąc pod uwagę odpowiedzialność oraz czas wykonania takiego projektu

time image

Gość Stary Praktyk

06 Lut 2019, 12:05

Projektant wyrażając zgodę ustąpił swych roszczeń wynikających z praw autorskich do projektu. Odpowiedzialność w sensie KC i Prawa Budowlanego spoczywa i tak po stronie tej osoby, która ten projekt podpisała do Urzędu, a zwłaszcza plan zagospodarowania terenu.

time image

Gość gość

11 Gru 2018, 22:32

niesamowite do czego ludzie potrafią się przyczepić :) jak ktoś czegoś zabroni to jest żle, jak pozwoli na wszystko to jeszcze gorzej :) niesamowite :)

time image

Gość Hania

07 Paź 2018, 10:37

Śmieszny artykuł, śmieszne pretensje, niezrozumienie tematu.

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny