Najczęściej dokumentem takim jest wypis z księgi wieczystej danej nieruchomości, gdzie w dziale pierwszym zamieszczona jest informacja o działce i prawach związanych z jej własnością, a w dziale drugim zawarte są wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego.
Przedstawienie wypisu z księgi wieczystej nie jest niezbędne. Wystarczające jest złożenie oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (plik PDF oswiadczenie_o_prawie_do_dysponowania_nieruchomoscia_na_cele_budowlane.doc).
Złożenie nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo i jako takie jest ścigane z urzędu w drodze postępowania karnego.
OrzecznictwoWyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 26 stycznia 2006 r., sygn. akt VII SA/Wa 1217/05 Jeżeli oświadczenie (o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości na cele budowlane) zostało podważone przez stronę postępowania budowlanego przez wskazanie konkretnych okoliczności, podlega ono zbadaniu i wyjaśnieniu sprzeczności przez organ. Złożenie oświadczenia, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 Prawa budowlanego, stanowi bowiem czynność dowodową podlegającą ocenie organu i stanowiącą, w znaczeniu procesowym, odpowiednik oceny dokumentu urzędowego, o którym mowa w art. 75 § 2 k.p.a. Przeciwko takiemu oświadczeniu, podobnie jak przeciwko zaświadczeniu organu, może być przeprowadzony przeciwdowód, a skoro strona postępowania podnosi tę kwestię, to obowiązkiem organu jest jej zbadanie i ustosunkowanie się do niej w uzasadnieniu decyzji. |